Zaman Neden Bu Kadar Hızlı İlerliyor ? Zaman Neden Akıyor ?

2 dk. Okuma Süresi


Biz insanlar yaşlandıkça ve daha akıllı hale geldikçe, her yıl sessizce hızlanarak zamanın geçtiğini hissederiz.

Bu alışılmadık bir durum değildir. Duke Üniversitesi’nden makine mühendisi Adrian Bejan bunun nedenini çözdüğünü düşünüyor ve yaşlanma gibi, deneyimin hem evrensel hem de kaçınılmaz olduğunu düşünüyor.

Bejan, yaşamın ve evrimin fiziksel yasalarına bağlı kalarak, gözlerimizin yorulması ve beynimizin yavaşlaması arttıkça, zaman kaybediyormuş gibi hissetmemizin doğal olduğunu savunuyor. “İnsanlar genellikle gençliklerinde sonsuza dek sürecek gibi görünen günleri ne kadar hatırladıklarına şaşırıyor. Deneyimlerinin çok daha derin veya daha anlamlı olması değil, sadece hızlı geçiyor olmasına takılıyorlar.” dedi.

Yaş alan herkes, sezgisel olarak “zaman duygusunun” sadece bir algı olduğunu bilir. Güvenilir bir ölçüm olmaktan ziyade, zaman içinde sürekli değişen zihinsel bir yapıya benzer. Bu, esas olarak kafalarımızda tuttuğumuz saniye, dakika ve saatlerin saydıklarımızdan doğal olarak farklı olduğu anlamına gelir.
1.. 62 - Zaman Neden Bu Kadar Hızlı İlerliyor ? Zaman Neden Akıyor ? - giriftt-worldlife

Bejan, “Algıladığınız zaman, başkaları tarafından algılanan zamanla aynı değildir. Neden? Çünkü genç zihin bir günde, yaşlılıktaki aynı zihinden daha fazla görüntü alıyor.” diyor. Bejan’ın hipotezi, beynin bilgileri gözlerimizden alıp nasıl yorumladığına dayanmaktadır. Görsel bilgiyi işleyen yollar küçük başlar, ancak nöronlarımız olgunlaştıkça büyüdükçe beynimizde daha uzun yollar oluştururlar. Bu nöronlar yaşlanmaya başladığında, elektrik mesajı yol boyunca daha fazla dirençle karşılaştığında, yol daha da uzuyor.

Basitçe söylemek gerekirse, eski bir beynin şimdiki zamanı işlemesi daha uzun sürer. Sadece herhangi bir bebeğe bakın ve gözlerinin, sahnede hızlı bir şekilde çekim yaparak kendi gözünüzden çok daha hızlı ok çektiğini fark edeceksiniz. Bejan, “Diğer bir yol, eğer yaşam süresi, yaşam boyunca algılanan görüntülerin sayısı olarak ölçülürse, o zaman genç yaştaki zihinsel görüntülerin sıklığı, yaşlılıktan daha fazladır”  diyor.

Peki, algılanan süre ile bunun ne alakası var? Bir insan günümüze odaklandığında, bir suyun kaynamasını beklerken zamanı yavaşlamış gibi algıladığını söylüyor. Bunun nedeni, şimdiki zamanı daha sık kontrol etmeleri ve daha objektif bir ölçümle eşleşecek kendi zaman algılarını ayarlamalarıdır. Herhangi bir zaman diliminde, yaşlı insanlar daha az sayıda yeni görüntüyü izliyor ve bu zamanın gençler için olduğundan daha hızlı geçiyor gibi görünmesini sağlıyor.

Bejan, “Günler gençliğinizde daha uzun sürdü, çünkü genç zihin yaşlılıktaki aynı akıldan daha fazla görüntü alıyordu.” diyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

64
64 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)