Yer Altında, Kanalizasyonda Yaşayan Perişan 10 Topluluk !

1 dk. Okuma Süresi


Bazen evsizler, bazen yer üstü evlerine parası yetmeyen insanlar yer altında, kanalizasyonlarda yaşamayı tercih ederler. Mecburiyetten…

Bazen de çılgın insanlar bilinçli olarak macera yaşamak için yer altında yaşamayı tercih ederler. Sebebi ne olursa olsun yer altında yaşayan insanların sayısı bugün binleri geçmektedir.

İşte yer altında yaşayan topluluklar…
 1. 1 ÇİN FARE KABİLESİ

  1 50 - Yer Altında, Kanalizasyonda Yaşayan Perişan 10 Topluluk ! - giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Bir milyondan fazla Çinli vatandaş (ya da Pekin'de yaşayanların yüzde 5'i) penceresiz, aşırı kalabalık bodrumlarda ve yeraltı hava saldırı sığınaklarında yaşıyor. Bu kabile, shuzu denen bu insanlar, Pekin'de çalışmak için kasabalarını ve köylerini terk eden iddialı gençlerden oluşuyor.

  Hava saldırısı sığınakları 1969 Sino-Sovyet sınır savaşı sırasında Başkan Mao Tse-tung'un emriyle yapıldı. Mao'nun ölümünden sonra yeni hükümet, barınakların ticarileştirilmesini emretti. Bu, insanların onları kiralamaya başladığı zamandı. Birçok genç yeraltında yaşıyor. Çünkü yerüstünde bir daireye paraları yetmez ya da sadece para kazanmak istiyorlar. Yeraltı odaları, bir üst kattaki dairenin yarı fiyatına gidiyor.

  Fare kabilesi, genellikle yaşam koşulları nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Çoğu, akrabalarına bile yeraltında yaşadığını söylemiyor. Bazı ev sahipleri de kiracıların bronzlaşmalarını yasaklamak gibi garip kurallar dayatmaktadır. Hükümet, insanların hava saldırısı barınaklarını kiralamasını yasakladı. Ancak bazıları bunu umursamıyor. Yerel makamlar da nadiren yasağı uygulamaya çalışmaktadır.

 2. 2 KOLOMBİYA'NIN BAŞKENTİ BOGOTA KANALİZASYONLARINDA YAŞAYAN İNSANLAR

  2 48 - Yer Altında, Kanalizasyonda Yaşayan Perişan 10 Topluluk ! - giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Bogota kanalizasyonlarında yaşayan evsiz insanlar ölüm timleri tarafından 1990'lardan beri avlanıyorlar. 90'lardan önce evsiz insanlar sokaklarda yaşıyorlardı. Ancak, birçoğu öldürüldükten sonra kalanlar dışkı, çöp ve sıçanlarla dolu kanalizasyonlara kaçtılar. Cinayetlerin sebebi, evsizlerin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünen zengin Kolombiyalı işadamlarıdır. Bunu başarmak için eski askerler ve polis memurlarından oluşan ölüm mangalarını görevlendirdiler. Şu anda görev yapan polis memurlarının da bu gruplara katıldığı iddiaları var. Evsizler, kanalizasyonda da güvende değiller. Polis ve ölüm mangaları düzenli olarak bu yerlere benzin döküp ateşe veriyorlar.

  Kötü şöhretli bir olayda, polis memurları bir menholün altındaki benzini yaktılar ve ortaya çıkan cehennemde 22 çocuğu öldürdüler. 1994'te, 1988 ile 1993 yılları arasında yaklaşık 2 bin evsiz insanın öldürüldüğü bildirildi. 1994'ün ilk yarısında bir diğer 215 kişi öldü. Bugün, her yıl bu şekilde 345 kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

 3. 3 BÜKREŞLİ YETİMLER

  3 46 - Yer Altında, Kanalizasyonda Yaşayan Perişan 10 Topluluk ! - giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Romanya'da Bükreş kanalizasyonları yüzlerce insana ev sahipliği yapıyor. Çoğu, 1989 hükümet değişikliğinde yetimhanelerin kapatılmasından sonra çocukken kanalizasyona kaçan yetimlerdir. Pislik ve çöpün ortasında yaşıyorlar. Yatak yok ve çürüyen kıyafetlerle yaşamak zorundalar. Bu insanlar, nadiren gelen çöpleri yiyorlar. Yoksulluğun yıktığı herhangi bir toplumda olduğu gibi, sakinlerin çoğu uyuşturucu bağımlısıdır. Kanalizasyonlar, bir düzine köpekle dolaşan Bruce Lee adında bir adam tarafından kontrol ediliyor. Bu adam, kanalizasyonun kralı olarak görülüyor. Çünkü kimin içeri gireceğine o karar veriyor. 24 yıldır orada yaşıyor. Lee, bu sakinlerin uyuşturucu kullandıklarını bu sayede sorunlarının ortadan kalktığını söylüyor. Kanalizasyonların büyük bir nüfusu da var. Birçoğu orada doğdu, ev aramak için de çıkmadılar ve zaten ayrılmak da istemiyorlar. Lee, herkes için Bükreş dışında daha iyi bir ev inşa ettiğini söylüyor olsa da insanlar buradan çıkmak istemiyor. Ancak, bazıları Lee'nin sadece blöf yaptığını söylüyor çünkü aynı şeyi yıllardır söylüyor. Bu arada, polis bu bireyleri kanalizasyonlardan kovalamak için birkaç başarısız girişimde bulundu. Memurlar sık sık girişleri mühürlediler, ama insanlar hala bir yol bulmayı başarıyorlar.

 4. 4 MANHATTAN'IN ALTINDA YAŞAYAN EVSİZLER

  4 42 - Yer Altında, Kanalizasyonda Yaşayan Perişan 10 Topluluk ! - giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  New York'ta yaşayan on binlerce evsiz insan var. Bazıları Manhattan'daki Riverside Park'ın altındaki 4 kilometrelik Amtrak tünelinde yaşamaktadır. İlk sakinler, tünel ilk terk edildiğinde 1980'de buraya taşındı. 1991 yılında Amtrak tüneli tekrar kullanmaya başladığında evsiz kaldılar. Daha sonra, birçok kişi içerideki köprüler ve kubbelerde yaşamaya geri döndü. Bir fotoğrafçı ve film yapımcısı olan Andrea Star Reese, Manhattan'ın altında kalan insanların hayatlarını belgeledi. Hatta onlar hakkında bir fotoğraf albümü yayınladı. Reese'e göre, çoğunluk yeraltında yaşamayı tercih ediyor. Çünkü hükümet sığınma evleri yeterince temiz ya da elverişli değil. Uyuşturucu kullanımı tünellerde yaşayan insanlar arasında bir sorundur. İlginçtir ki, bazıları tedavi için detoks merkezlerine gitmiştir, ancak tedavi için uygun olmadıkları gerekçesiyle geri gönderildiler. Hükümet sık sık insanların burayı terk etmeleri için baskınlar düzenliyor.

 5. 5 LAS VEGAS TÜNELİNDE YAŞAYAN EVSİZLER

  5 44 - Yer Altında, Kanalizasyonda Yaşayan Perişan 10 Topluluk ! - giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Las Vegas'ın altındaki fırtına drenaj tünellerinde 200-300 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Evsiz insanlar, tüneller 1990'larda inşa edildikten kısa bir süre sonra buraya taşındı. Ama hiç kimse, 2002 yılına kadar, kız arkadaşının katili Timmy Weber'in polislerden kaçmaya çalışırken oraya yerleştiğini bile fark etmedi. Tünel sakinlerinin hayatını belgeleyen Matthew O'Brien, çoğu kişinin akıl hastalığı, fiziksel hastalığı ya da başka bir talihsiz olaydan muzdarip oldukları için orada kaldığını söyledi. Sığınaklara gitmek yerine, fırtına drenaj tünellerini tercih ediyorlar. Bunun nedeni, evcil hayvanlarının barınaklara girmesine izin verilmemesi, kabul edilemeyecek kadar sarhoş olmaları ya da yatak alanlarını güvence altına almamaları olabilir. Diğerleri sokaklarda ve tünellerde barınaklardan daha güvenli hissediyorlar. Yine de, birçok kişi sorunlarından kaçmak için uyuşturucu ve kumar oynamakta. Diğer bir endişe, bu fırtına drenaj tünellerinin ağır yağmurlardan sonra taşmasıdır. Konut sakinleri yaşam alanlarını dikkatli bir şekilde düzenlemeli ve böylece su altında kalmamalıdırlar.

 6. 6 MOSKOVA KANALİZASYONLARINDA YAŞAYAN EVSİZ YETİMLER

  6 43 - Yer Altında, Kanalizasyonda Yaşayan Perişan 10 Topluluk ! - giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  2002 yılı itibariyle, yaklaşık 50.000 evsiz çocuğun Moskova sokaklarında yaşadığı tahmin edilmektedir. Birçoğu, hırsızlık, dilencilik ve kendilerini satarak hayatta kalan uyuşturucu bağımlıları. Çoğu, yaşam koşullarının korkunç olduğu devlet tarafından işletilen yetimhanelerden kaçtı. Çocuklar aslında sokaklarda yaşıyorlar. Fakat kış mevsiminde hava sıfırın altına düştüğünde kanalizasyona kaçarlar. Birçoğu kış aylarında donarak ölüyor. Bugün durum daha da kötü. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları 100.000'den fazla insanın Rusya sokaklarında yaşadığını tahmin ediyor. Hükümet bunu açıkça reddediyor ve gerçek rakamın 10.000 civarında olduğu konusunda ısrar ediyor.

 7. 7 COOBER PEDY KASABASI

  7 43 - Yer Altında, Kanalizasyonda Yaşayan Perişan 10 Topluluk ! - giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Coober Pedy, “dünyanın tek yeraltı şehri” olarak kabul edilir. Bahsettiğimiz diğer toplulukların aksine, Coober Pedy yasal olarak kurulmuştur. Dünyanın opal (silisin hidratlı ve jelatinli bütün türlerini kapsayan, silis grubundan değerli bir mineral) çoğunluğunu üreten bir madencilik şehridir. Coober Pedy yeraltında yer alıyor çünkü sıcaklıkların 52 dereceye ulaşabildiği Avustralya çölünün ortasında bulunuyor. Kimse her gün böyle bir ısıyı yaşamak istemiyor. Böylece kasabanın sakinleri, dükkanları, barları, kiliseleri, müzeleri ve otelleri yeraltına taşıdı. Kasaba, her biri 2.4-6.7 metre yeraltında 1.500'den fazla evden oluşan bir ağdır. Evler çok rahattır ve modern evlerde bulunan imkanlarla eksiksiz bir şekilde donatılmıştır. Yeraltında kanalizasyon bulunmadığından, mutfak ve banyolar hemen evin ön kapısının çevresinde yer almaktadır. Yeraltı konutları, yerüstünde inşa edilen benzer bir bina ile aynı olmasına rağmen, evlerine kolayca eklemeler yapabilmektedir. Şanslılarsa, süreçte daha fazla opal bulabilirler. Bir motel daha fazla oda kazarken opal 360.000 $ değerinde bulundu.

 8. 8 MOSKOVA YERALTI GÖÇMEN KASABASI

  8 40 - Yer Altında, Kanalizasyonda Yaşayan Perişan 10 Topluluk ! - giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  2011 yılında, Moskova polisi “yeraltı kasabasında” yaşayan 110 kişiyi buldu. Aslen bir bomba sığınağı olarak inşa edilen şehir, doğrudan bıçak, iğne ve emniyet pimi üreten bir fabrika altındaydı. Sakinleri fabrikada çalışan yasadışı göçmenlerdi. Bu topluluk, Rus polisinin o sırada yakaladığı bir dizi yeraltı sığınağından sadece biriydi. Daha önce bir tren istasyonunun altında saklanan bir yeraltı sucuk fabrikası keşfetmişlerdi.

 9. 9 SAVAŞTAN KAÇAN SURİYELİLER YERALTINDA YAŞIYOR

  9 35 - Yer Altında, Kanalizasyonda Yaşayan Perişan 10 Topluluk ! - giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Savaş yıkıcıdır. Suriyeliler yıllarca süren iç savaş sırasında bunu öğrendiler. Birçok Suriyeli vatandaş, özellikle şehirleri saldırı altındayken, yeraltında yaşıyor. Bazıları bodrum katlarında kalırken, diğerleri evlerinin altında kazdıkları sığınaklar ve bomba barınaklarında kalıyorlar. Şubat 2018'de, Doğu Ghouta sakinleri, Suriye ordusunun şehri isyancı güçlerden geri almak için savaştığı sırada yer altına girdi. Yeraltı bomba barınakları genellikle aşırı kalabalık ve kötü havalandırılıyor. 150 metrekarelik bir evde, 80 kişi yaşıyor. Bu nemli barınakların duvarlarında küflenme var. Bu sakinlerinin solunum problemleri yaşamasına neden oluyor. Elektrik, su veya uygun temizlik yoktur. Aslında, bazı sakinler yeraltı sığınaklarını mezarlara benzetiyorlar.

 10. 10 RUSYA'DA YERALTINDA YAŞAYAN BİR İSLAMİ MEZHEP GRUBU

  10 34 - Yer Altında, Kanalizasyonda Yaşayan Perişan 10 Topluluk ! - giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Ağustos 2012'de Rus polisi, Kazan'da Valiulla Yakupov'un takipçilerini yeraltında yaşarken keşfettiklerinde Yakupov'un suikastini soruşturuyorlardı. 70 üyeli grubun 27'si hiç güneş ışığı görmemiş çocuktu. Bütün üyeler ısı ve ışıksız hücre benzeri apartmanlarda yaşıyorlardı. Piyasada sadece bazı yetişkinlerin ticaret yapmasına izin veriliyordu. Tarikatın lideri, kendisini İslami bir peygamber olarak nitelendiren ve evini Rusya'dan bağımsız olarak gören 83 yaşındaki Faizrakhman Satarov'du. Evinin farklı üç hikayesi vardı. Ama bilinmeyen bir nedenden dolayı Satarov yeraltına gitmeye karar vermiş.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

61
61 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)