Yeni Keşfedilen Pterosaur, Gelmiş Geçmiş En Büyük Uçan Sürüngenlerden Biriydi !

1 dk. Okuma Süresi


Dinozorların çağı boyunca, Kuzey Amerika'nın gökleri dünyanın gördüğü en büyük uçan hayvanlara ev sahipliği yapıyordu. Yeni araştırmalar, aynı zamanda kıtada yaşayan en az iki tür dev kanatlı sürüngen olduğunu gösteriyor.

Alberta, Kanada'da bulunan pterosaur fosilleri karmakarışıklığını yeniden analiz ederek, paleontologlar azhdarchid  (aka dev pterosaur) grubu içinde önceden bilinmeyen bir tür tespit etmişlerdir.

Cryodrakon boreas, "kuzey rüzgarlarının soğuk ejderhası" olarak adlandırılmıştı ve kabaca 77 milyon yıl önce bu sürüngenin kanatları 10 metre genişliğinde bir kanat açıklığı ile uğursuz bir gölgeye dönüşecekti. (Küçük bir uçağın büyüklüğü.)

ucan surungen 1 - Yeni Keşfedilen Pterosaur, Gelmiş Geçmiş En Büyük Uçan Sürüngenlerden Biriydi ! - giriftt-worldlife
Bu kalıntıların ilk 30 yıl önce keşfedilmesine rağmen, uzmanlar Teksas'ta bulunan ve Quetzalcoatlus adında Kretase dönemine ait bir başka canavar azhdarchid türüne ait olduklarını varsaydılar. Bu yaratığın 10,5 metreye kadar bir kanat açıklığı vardı.

Londra Kraliçe Mary Üniversitesi'nden David Hone, "Bu harika bir keşif, bu hayvanın burada olduğunu biliyorduk, ancak şimdi diğer azhdarchidlerden farklı olduğunu gösterebiliyoruz ve bu yüzden yeni bir isim alabiliyor" diyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

89
89 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)