Yakında Dünya’nın Çok Önemli Bir Kaynağı Tükenebilir !

2 dk. Okuma Süresi


Dünya şu anda çok şeyle uğraşıyor. İklim hızla ısınıyor, okyanuslar tehlikeli derecede asidik hale geliyor, altıncı neslin resmen yayılması ve nükleer savaş tehdidi yaklaşmakta.

Ancak ufukta hiç duymadığınız bir kriz daha var. Ve eğer dünya onu görmezden gelmeye devam ederse, bilim insanları gelecek nesil için küresel felakete neden olabileceğini söylüyorlar.

Fosfor, yeryüzündeki tüm bitkiler ve hayvanlar için önemli bir mineraldir ve insanları içerir. DNA için bir yapıtaşı olan bu temel kaynak, canlı hücrelerin enerji aktarmasına izin verir ve fosfat cevherinden çıkarıldığında, tarımsal üretimi artırmak için gübrelere eklenebilir.

Sorun şu ki, fosfor yenilenebilir bir element değildir ve şu anda bilinen hiçbir ikamesi yoktur ve içinde mayın olduğu çok az alanı vardır. Dünya giderek daha fazla miktarda çiğnendiğinde, azalan bu hammadde tedarikimiz giderek daha da artmaktadır.

fosfor 1 - Yakında Dünya'nın Çok Önemli Bir Kaynağı Tükenebilir ! - giriftt-worldlife40 uluslararası uzmandan oluşan bir grup, bu önemli unsuru korumak için hiçbir şey yapılmadığı takdirde gezegenimizin yakında tükenebileceği konusunda uyarıyor. Sadece son 50 yılda, fosforlu gübre beş kat arttı ve insan nüfusu artmaya devam ederken, talebin 2050'ye kadar iki katına çıkması bekleniyor.

Sonun eşiğine doğru yarışırken, endüstrilerden, üniversitelerden ve araştırma enstitülerinden bilim insanları, dünyanın yaklaşmakta olan fosfor krizi için tamamen hazırlıksız olduğunu söylüyor.

Sucul ekosistemlerde fosforu inceleyen ve yazmaya yardımcı olan ekolog Kasper Reitzel, “AB üyesi ülkeler veya ABD ülkeleri arasında bile değil, küresel P-kaynağını yönetme sorumluluğunu alan küresel ölçekte bir işbirliği veya koordinasyon yok. AB Su Çerçeve Direktifleri veya Amerikan Temiz Su Yasası, ağırlıklı olarak suyun ekolojik kalitesine odaklanıyor ve P sürdürülebilirliğini yeterli bir seviyeye dahil etmiyor.” dedi.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

63
63 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)