Utangaçlık Kalıtsal Mı ?

1 dk. Okuma Süresi


Utangaç insanlar, kolayca dikkat çekebilecek bir şeye dahil olmaktan daha huzurlu bulduklarından genellikle kendilerini saklamayı severler. Başkaları onları izlerken nasıl algılandıklarını düşündükleri için kendilerini rahatsız hissederler. Başkalarının kendilerini garip ya da aptal görebileceğini düşünürler, bu da onların bir şey yapmasını engelleyebilir.

Araştırmacılar, utangaç insanların ebeveynlerinden utangaçlık özelliğini miras aldığını buldular. Utangaç ebeveynler durumunda, utangaçlık öğesi doğrudan çocuğa aktarılır ve onların ebeveynleriyle aynı duyguları yaşamalarını sağlar.

• Beyin aktivitesindeki benzerlikler – Aşırı utangaç ebeveynleri olan bireylerin de benzer semptomlar yaşamaları olasıdır. Bir araştırmacı aşırı utangaçlık bir saldırı sırasında beyin aktivitesinin kalıtımsal olduğunu ve sosyal anksiyete ile ilişkili olduğunu gösterdi. Aşırı utangaçlık çeken aile üyelerinin beyin aktivitesinde de belirgin benzerlikler görülebilir.

utangaclik 1 - Utangaçlık Kalıtsal Mı ? - giriftt-health, giriftt-worldlife
• Kortikal ve Alt kortikal alanlar – Durum, meslektaşların kararlarının asla alınmadığı, yalnız ifadede ise gönüllülerin stres düzeyini önemli ölçüde arttırdığıdır. Sosyal kaygı ile katılımcılarda kortikal (kontrolü düzenleyen) ve subkortikal (duyguları düzenleyen) alanlar arasında yüksek düzeyde bir aktivite olduğu için bu açıkça görülebilir.

• Copycat Davranışı – Bir bireyin davranışını belirleyen genlerin aksine, bunlar bireyin ebeveynlerinden miras aldığı kelimenin tam anlamıyla taklit benzerlikleriydi. Yalnız bu, çok utangaç bir anne-baba çocuğunun belirli davranışı öğrenebileceğini ve hatta bunu yaşamlarının bir noktasında gösterebileceğini gösterdi.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

29
29 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)