Sibirya’nın Çözülmemiş Bilmeceleri ve Nadir Kalıntıları

1 dk. Okuma Süresi


Sibirya’nın uçsuz bucaksız toprakları çok sayıda sır ve tehlikeye sahiptir.

Zorlu mevsimlere rağmen, insanlar binlerce yıldır dağların ve göllerin arasında yaşıyorlar. Bu eski toplumlar hakkında nispeten az bilgi sahibiyiz, ama zaman içerisinde daha çok şey öğreniyoruz.

Sibirya bilinmeyen kültürlerin, sıra dışı mezarların ve hatta beklenmedik DNA’ların izlerini koruyor. Çözülmeyi reddeden bilmeceler, ormana giren tuhaf şeyler ve sanat daha önce hiç görülmemiş bir şekilde sergileniyor.

İşte o sırlardan bazıları…

 1. 1 DANS İSKELETİ

  1 40 - Sibirya'nın Çözülmemiş Bilmeceleri ve Nadir Kalıntıları - giriftt-history, giriftt-toplist, giriftt-travel, giriftt-worldlife

  Rusya Primorsky Krai eyaletinde, bulunan bu iskeletin neşeli bir zamana ait olduğu görülüyordu.

  Mikhail'in, mezarını 2017'de açan arkeologlar tarafından isimlendirilen iskelet, yaşlıların yer aldığı bu mezarlıkta bulunan 30'luk tek şeydi. Onu eşsiz kılan ise garip duruşu...

  Bilinmeyen bir defin törenine işaret eden Mikhail, sırtüstü bir şekilde bulundu. Bilekleri leğen kemiğinden içinden ve ayak bilekleri birbirine geçmiş iskeletin dizleri birbirinden uzaktı. Bu, dans eden bir görünüm olarak algılandı, ancak gerçek daha az şenlikliydi.Testler, Mikhail'in büyük olasılıkla, el ve ayaklarının bağlı olarak mezarın içine yerleştriğini gösterdi. Özellikle kalça arterinin yakınında bulunan ok uçlarının varlığı, onun nasıl öldüğünün tek ipucuydu.

  Araştırmacılar ayrıca, yedinci ve dokuzuncu yüzyıllar arasında yaşayan Mikhail'in bacaklarını deforme eden bir hastalıktan muzdarip olup olmadığını da düşünüyor. Dans eden iskeletin gizemini çözmek zor olacaktır. Okların ölüm sebebi olup olmadığını veya cenazenin eşyaları olup olmadığını belirlemek zor ve eğer bağlanmışsa sebebi ne idi.

 2. 2 SİBİRYA EJDERHALARI

  2 39 - Sibirya'nın Çözülmemiş Bilmeceleri ve Nadir Kalıntıları - giriftt-history, giriftt-toplist, giriftt-travel, giriftt-worldlife

  1970'lerde Sergei Fefelov, traktörüyle Khakassia'da bir tarlayı sürdü ve üzerinde ejderha şekilleri olan sekiz adet toka buldu. Neredeyse 2 bin yaşındaydılar ve tokalar canavarları açıkça tasvir ediyorlardı.

  Bu keşif, Sibirya'nın antik mitolojisine sadece ejderhalar ekleyerek değil, dışarıdan etkilenmeksizin evrimleştiklerini kanıtladı. Güney Sibirya'da yayılan Çin kültürü bile bundan sorumlu değildi.

  O dönemde Çin, yaratığın net bir görüntüsünü henüz formüle etmemişti. Detaylı bir çalışma Fefelov ejderhalarını benzersiz ilan etti. Bunlar tehlikeyi önlemek veya astronomi ile bağlantılı tılsımlar olabilirlerdi. Tokaların bulunduğu yere Sunduki adı verildi. Buranın daha önce, bir gözlem evi olarak kullandığı belirlenmiştir.
  Görünüşe göre Sibirya ejderi, genç kuzeninin varlığında hayatta kalmadı. Daha sonraki tasvirler, zikzaklı Çin ejderinin tam kopyalarıydı.

 3. 3 BAKIR MEZARLARI

  3 37 - Sibirya'nın Çözülmemiş Bilmeceleri ve Nadir Kalıntıları - giriftt-history, giriftt-toplist, giriftt-travel, giriftt-worldlife

  Rusya'nın kuzeyinde, sekizinci yüzyıldan kalan kayıp bir kültür, ölülerini bakırla sardı. 1997'de Salekhard yakınlarında bir ölüler şehri ortaya çıkarıldı.

  2017 yılında, Zeleniy Yar mezarlığında olağandışı ölüm kıyafetleri ile bir çift ceset bulundu. Her bir mezarda, bir yetişkin ve altı aylık bir bebek; huş ağacının kabuğu, kürk ve kumaş katmanlarıyla sıkı bir şekilde kozalanmıştı. En sıra dışı dokunuş ise bakırın kullanılmasıydı. Bebeğin mumyalanmış bedeni, bir zamanlar bir kazana ait olan bakır parçaları ile kaplıydı. Çocuğun yanında gömülü bakır halkalar yetişkinlerin tüm vücudunu çevrelemiş haldeydi.

  Mumyalanmış kalıntıları araştırmak uzun ve hassas bir süreç gerektirecekti, ancak bu gizemli grup hakkında güvenli bir şekilde bilgi toplamak için gerekliydi. Şu an için, 1.300 yaşındaki bir çiftin cinsiyeti bilinmemektedir. Bununla birlikte, erkek ya da kadın, yetişkinlerin boyu yaklaşık 165 cm idi. Bazı sebeplerden dolayı kuzey-güney doğrultusunda gömülmüş ve ayakları yakındaki bir nehre işaret ediyordu.

  Permafrost mezarlığındanki mumyalar, araştırmacıların Rusya'nın kuzey bölgesine yapılan insan göçünü anlamalarına yardımcı olabilir.

 4. 4 KÖPEKLERİN VARLIĞI

  4 34 - Sibirya'nın Çözülmemiş Bilmeceleri ve Nadir Kalıntıları - giriftt-history, giriftt-toplist, giriftt-travel, giriftt-worldlife

  Sibirya'da, tarih öncesi köylerin çoğunun etrafında birkaç kuzgun vardı. Genellikle bir yerleşim yerinde kuzgunlardan daha az köpek yaşardı. Bu yüzden arkeologlar, tek bir köyde 115'den fazla köpeğin kalıntılarını bulduklarında şaşırdılar.

  Kemiklerin analizi köpeklerin Sibirya hususuna benzediğini gösterdi, sadece çok daha küçüktüler. Ust-Polui, Kuzey Kutup Dairesi'nin yakınında yer alıyor ve yaklaşık 2000 yıl önce insanlar ve evcil hayvanlarla doluydu. Araştırmacılar, köpeklerin avlanmak ve çobanlık yapanlara eşlik etmek için orada olduklarını ileri sürdü. Çünkü bulunan kızak parçaları, etrafta insanların olduğunu gösterdi.

  Geyik ve kuşların arasında köpek kalıntıları bulunmuştur. Bir araya getirilmiş 15 kafatasından oluşan bir ritüel:

  Her bir kafatası özdeş bir şekilde bölünmüştü. Görünüşe göre bazı köpekler için yas tutulmuştu.

  Başka bir yerde ise, bir evcil hayvan mezarlığı bulundu ve beş köpeğin iskeletini içeriyordu. Köyün insan mezarları gibi, hayvanlar için de mezarlığı vardı.

 5. 5 MALTA ÇOCUĞU

  5 34 - Sibirya'nın Çözülmemiş Bilmeceleri ve Nadir Kalıntıları - giriftt-history, giriftt-toplist, giriftt-travel, giriftt-worldlife

  Yerli Amerikalıların ataları, son Buz Çağı'nda Sibirya'yı terk eden Avrasya ve Doğu Asyalıları içeriyordu. Uzun bir süredir araştırmacılar, farklı göçleri ve grupları çözmek istemektedirler.

  2013 yılında, 24.000 yıl önce Belaya nehri yakınlarında gömülü bir genetik kod bulundu. Öldüğü zaman dört yaşında yaşındaydı, bilim adamları bunun Amerika'nın soylu bilmecesine biraz ışık tutacağını umuyordu. Yakın bir köy için isimlendirilen Malta oğlunun genomu, Yerli Amerikan genlerinin üçte birine sahip olduğunu ileri sürdü. Tuhaf bir şekilde, modern yerli Amerikalılara özgü ve Batı Avrasya'lıları barındıran DNA'sı taşırken, Doğu Asyalılar ile ilgisi yoktu.

  Bugünün Yerli Amerikalılarının en yakın genetik “akrabaları” Koreliler, Çinliler ve Japonlar. Bu genetik benzerlik eksikliği, en azından, toplumların ne zaman bir araya geldiği hakkında bir fikir verebilir. Büyük olasılıkla yeni yürümeye başlayan çocukların ölümünden sonra, Avrasya genlerinin yüzde 14 ila 38'ini Yerli Amerikalılara eklediler.

 6. 6 PATLAYAN TUNDRA

  6 33 - Sibirya'nın Çözülmemiş Bilmeceleri ve Nadir Kalıntıları - giriftt-history, giriftt-toplist, giriftt-travel, giriftt-worldlife

  2016 yılında, uzak adadaki bilim adamları adımlarını zekice atmak zorundaydılar. Çünkü Bely Adası'nın bazı yerleri aniden çöküyordu. Yere ait burçlar şişer ve patlardı. Sonra bu olay Sibirya'nın her yerinde görülmeye başlandı. Patlamalar minik çukurlara neden oldu. Çukurlar yerini devasa kraterlere bıraktı. Yamal Yarımadası'ndaki bir tanesi 30 metre derinliğindeydi.

  Yamal ve Gydan Yarımadası'nda yapılan araştırmalarda, 7000 adet çukur bulunduğunda korkutucu gerçekler ortaya çıktı. Yarattığı tehlikelerden endişe eden araştırmacılar birkaç tane şişmiş haldeki toprağın içini açıp araştırdılar. Açıldığında şişkinlikler özellikle konsantre metan ve karbon dioksit açığa çıkardı. Büyük Yamal kraterinin dibinde metan seviyeleri de aşırı seviyedeydi.

  Kraterler hala devam eden bir gizemdir, ancak tundra'nın eşsiz jeolojisinin bu çukurlarla bir ilgisi olabilir. Yeraltında permafrost altında mühürlü eski bir gaz birikimi yatıyor. Ancak gerçek patlamaları açıklamak için net bir cevap yoktur. Bununla birlikte, bir teori, metanın toprağın içinden geçerken çok fazla basınç oluşturduğu yönündedir.

 7. 7 KARA-TURUG GALERİSİ

  7 33 - Sibirya'nın Çözülmemiş Bilmeceleri ve Nadir Kalıntıları - giriftt-history, giriftt-toplist, giriftt-travel, giriftt-worldlife

  Moğolistan ve Rusya'nın buluştuğu uçurumlarda farklı çağlardan medeniyetler arasında dikkate değer bir işbirliği görülebilir.

  4000 yıldan fazla zamandır insanlar, Dus-Dag Dağı'nı süslediler. En eski petroglifler, Tunç Çağı Sibiryalarının tamamen göçebe olduğu inancını değiştirebilir. Dönemin oyukları arasında yer alan kat planları, iç sahneler ve çatılı evlerin olduğu tasvirler vardı.

  Sonra duvarlarda, av sahneleri ve onların en önemli yiyeceği olan geyikleri çizen İskitler vardı. Xiongnu zamanlarında ve Türklerin bölgeye daha sonraki gelişlerinde, her uygarlığın kendi tarzında savaşları ve savaşçıları vardı. İlginç olarak, her grup dağ keçisini (kendi avladıkları) ekledi ve kimsenin ötekinin işini yok etmediği ortadaydı.

  Sonuç, diğerlerinden farklı olarak eski bir galeriydi. Projenin destansı olmasına rağmen, muhtemelen insanların ziyaret etmesinin ana nedeni bu değildi. Daha çok bölgenin bol miktarda tuz rezervi içindi...

 8. 8 OTRADNESNKY PARÇASI

  8 30 - Sibirya'nın Çözülmemiş Bilmeceleri ve Nadir Kalıntıları - giriftt-history, giriftt-toplist, giriftt-travel, giriftt-worldlife

  2012 yılında, ormandaki bir yürüyüş Otradnesnky köyünden yerel halk için garip hale geldi.

  Bir arabadan daha büyük bir metal nesne buldular. Silindirik ve U şeklinde ve bir ucu çıkıntılarla bir kubbe biçimindedir. İçi görünüyordu, ama boştu. 200 kilogramlık eser, uzaydan düşmüş olarak düşünüldüğünde, köylüler onu Otradnesnky'ye geri sürükledi. Yerel müfettişler bunu tespit edemedi ve yetkilileri Moskova'yı aradı. “ UFO ” ile ilgili söylentiler silahlı muhafızlar nesnenin çevresine yerleştirdiğinde arttı.

  Rusya'nın uzay ajansı Roscosmos parçayı inceledi. Nesne uzay teknolojisi içermiyordu ya da radyoaktif değildi ve kısmen ultra-güçlü titanyumdan yapılmıştı. NASA'nın ilk değerlendirmesi de bu çerçevede gerçekleşti.

  Muhtemelen bir uzay aracının parçası olmadığını kabul etmesine rağmen, NASA kesin bir kimlik için daha iyi veri ve görüntülere ihtiyaç duyduğunu açıkça ortaya koydu.

 9. 9 KALINTI ADASI

  9 25 - Sibirya'nın Çözülmemiş Bilmeceleri ve Nadir Kalıntıları - giriftt-history, giriftt-toplist, giriftt-travel, giriftt-worldlife

  Sibirya gölünün ortasında harabe ile kaplı bir ada bulunur. 1891 yılında keşfedilen ada, 3,5 hektar genişliğinde ve 10 metre uzunluğunda dikdörtgen bir duvarla çevrilidir.

  Por-Bajin, Rusya'nın en zor bilmecelerinden biridir. Hiç kimse yapının amacını, inşaatçılarını ya da Orta Avrasya'da bulunan Tuva'da niçin göl seçtiklerini bilmiyor. Diğer yerleşimlerden ve ticaret yollarından çok uzak. İzolasyon ve duvarları göz önüne alındığında, 1.300 yıllık bir site ya da bir kale olabilir.

  Yükselti, şiddetli kışlar anlamına geliyordu, ama Por-Bajin bir ısıtma sistemine sahip değildi. Belki bir yazlık konuttu. Belki de Çinli birinin önerisiydi. Mimari, T'ang Hanedanlığından şehir saraylarını yansıtıyordu. Birkaç küçük ev, iç avludaki bir binanın etrafında düzgün bir ızgarada yer alıyor. Bu merkezi yapı, 36 ahşap direk ve geçitle birbirine bağlı iki bölümden oluşuyordu. Çatı kiremitlenmişti. Ayrıca, bazı inşaat çalışmaları birbirine karışan Çin tekniğine benziyordu . Son olarak, yerleşim T'ang Budist manastırlarına benziyor. Ancak, Por-Bajin'i bir manastır, bir saray kompleksi veya ikisinin bir karışımı olarak ilan etmek için daha fazla kanıt gereklidir.

 10. 10 TAYGA'DA BİR AİLE

  10 24 - Sibirya'nın Çözülmemiş Bilmeceleri ve Nadir Kalıntıları - giriftt-history, giriftt-toplist, giriftt-travel, giriftt-worldlife

  Sibirya'nın Tayga ormanları, sadece kar ve hayvanların olduğu sonsuz sert bir ortamı olan, son keşfedilmemiş yerler arasındadır.

  1978'de yapılan bir hava anketi, Moğolistan sınırına yakın bir alanı taradı, sözde hiç kimsenin önceden yaşamadığı bir alanı... Sürprizlerine göre bir aile buldular. Yetişkin çocukların çoğu, başka bir insanı hiç görmemişti ve iki kişi jeologlar kabine girdiğinde histerik hale geldi. Sakinleştikten sonra, inanılmaz hikayeleri ortaya çıktı. Onlar Lykov ailesiydi.

  Ebeveynleri, 1936'da Tayga'ya gelerek Stalin'in zulümünden kaçmışlardı. Orada 40 yıldan uzun bir süre, II . Dünya Savaşı'ndan habersiz olarak keşfedilmemişlerdi. Jeologlar geldiğinde, anne, Akulina, 17 yıl önce açlıktan ölmüştü. Baba, Karp, oğulları Savin (45) ve Dmitry (36) ile kızları Natalya (42) ve Ağafya (34) ile yaşıyordu.
  Lykovlar zeki ve becerikliydi, fakat dini inançlar ve kıtlık yılları 1981'de ölümcül olmuştu. Eski bir Believer olarak, Dmitry pnömoni için tedaviyi reddetti. Aynı yıl, Natalya ve Savin böbrek yetmezliğinden öldü. Agafya, babasını 1988'de gömdü. Tek başına hayatta kalan Agafya, medeniyete katılmayı reddediyor ve şimdi yetmiş yaşlarında, hala aile evinde yaşıyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

64
64 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)