Prens Bernhard ve Lockheed Skandalı !

1 dk. Okuma Süresi


1959'da Hollanda hükümeti yeni bir jet, avcı uçağı filosu inşa etmek istiyordu. Söylemeye gerek yok, bu sözleşme milyonlarca dolar değerinde olurdu. Özellikle bir şirket olan Lockheed Corporation önden çekilmeye başladı ve Lockheed yetkilileri, Prens Bernhard'a ve Hollanda hükümetini kendi yönünde teşvik etmek için “iş uzmanlığına” baktı. Doğal olarak, Bernhard bu onay için bir ücret talep etti ve 1 milyon dolar aldı; bu da gizli bir şekilde İsviçre banka hesabına gönderildi.

Gerçekte, çabalarına rağmen, Bernhard'ın nihai karar üzerinde çok az etkisi oldu. Bununla birlikte, Hollanda hükümeti Lockheed'i desteklemeye karar verdi ve şirket sözleşmeyi imzaladı. 1968'de birkaç yıl sonra, Lockheed yine benzer bir sözleşme yapmayı düşünüyordu, bu yüzden “danışma” için Bernhard'a geri döndüler. Lockheed bu sefer sözleşmeyi kaçırırken Bernhard'a müzakereler sırasında hala “iş” için 100.000 $ ödedi.

skandal 1 - Prens Bernhard ve Lockheed Skandalı ! - giriftt-worldlife
Lockheed'in iflasın eşiğine geldiği 1970'lerin ortalarına kadar, Bernhard'a ödenen büyük miktarlar da dahil olmak üzere bir dizi “komisyon” ödemesi keşfedildi. Atlantik'in her iki tarafında da soruşturmalar başlatıldı. Ancak işler Hollandalılar için biraz zor sonuçlandı Kraliçe Juliana, Bernhard'ın (kocası) yargılanması durumunda bağımlılık yapmakla tehdit etti. Bunun yerine resmi görevinden istifaya zorlandı ve askeri üniformasını giymesi yasaklandı. Bu cezalarla birlikte, “etkisi” olarak adlandırılan bedeli için önemli ücretler alma kabiliyetini de kaybetti.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

39
39 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)