Kelebeklerin Yaptığı 10 İnanılmaz Faydalı Şey !

1 dk. Okuma Süresi


Çoğumuz kelebeklerin sadece birer böcek olduğunu düşünürüz. Fakat bu canlıların hepsi bu kategoriye girmez.

Kelebek, böceklerin en popüler türlerinden biridir. Ki bu büyük ölçüde çeşitli kelebek türlerini görmek çok zordur. Bütün türleri her iklimde bulunmaz.

Ancak, pek çok insan, bu kanatlı harikanın bize basit görsel çekicilikten çok daha fazlasını sunduğunun farkında değil. İşte kelebeklerin sadece görünüşlerinden daha fazlasını takdir etmemiz gerektiğinin 10 sebebi…

 1. 1 POLENLENMİŞ ÇİÇEKLER

  1 47 - Kelebeklerin Yaptığı 10 İnanılmaz Faydalı Şey ! - giriftt-toplist, giriftt-animals, giriftt-worldlife

  Hepimiz arıların çiçeklerin tozlaşmasına yardımcı olduğunu biliyoruz. Ancak çoğu insan kelebeklerin de bu görevi yerine getirdiğini fark etmiyor.

  Bu iş aslında daha az uygundur. Çünkü kelebekler ince bacaklarıyla dengelilerdir ve arılar onlara yardım etmek için özel olarak geliştirilmiş vücut yapılarına sahip değildir. Bu, kelebeklerin vücutlarında ve bacaklarında arılardan daha fazla polen toplayamadıkları anlamına gelir. Ancak kelebek, tozlaşma söz konusu olduğunda arıya göre daha fazla avantaja sahiptir.

  En önemlisi, kelebeğin bir arıdan çok daha uzağa uçabilme yeteneğidir. Bu da çiçeklerin çok daha geniş bir alana yayılabildiği anlamına gelir. Ayrıca, kırmızıyı göremeyen arılara kıyasla üstün bir renk algısına sahiptirler. Bu, kelebeklerin gündüzleri daha çok çiçeği polen haline getirmelerine izin verirken parlak renkli çiçeklerin açmasını da sağlar.

 2. 2 EKOSİSTEMLERİN SAĞLIKLI TUTULMASI

  2 45 - Kelebeklerin Yaptığı 10 İnanılmaz Faydalı Şey ! - giriftt-toplist, giriftt-animals, giriftt-worldlife

  Kelebekler ayrıca bir ekosistemin genel sağlığının göstergesidir. Daha çok sayıda kelebek genellikle bir ekosistemin iyi durumda olduğu anlamına gelir. Nedeni olarak; av, hizmet ve gıda zincirinde ikili bir rol oynamaları gösterilir. Hem avcılardır; bitkileri yerler hem avlardır; kuşlar ve yarasalar tarafından yenirler.

  Kelebeğin ait olduğu Lepidoptera (pulkanatlılar) düzeni, bir gösterge türü olarak sınıflandırılır. Bilim insanları tarafından sayılarında herhangi bir şekilde azalma olduğunda ortamda kimyasal veya fiziksel değişiklikleri belirlemek için kullanılabilir.

  Kelebekler, ince ekosistem değişikliklerini göstermede özellikle etkilidir. Çünkü kısa ömürleri, bu tür değişikliklere çok hızlı tepki vermelerini sağlar. Bu arada, iklim ve havanın bağımlılığı, larva bitkilerini yemeye bağımlı olmaları ve doğum alanlarından uzaklaşma kabiliyetleri onları bu kadar küçük değişikliklere karşı çok hassas kılıyor.

 3. 3 İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ İZLEMEK İÇİN BİLİM İNSANLARINA YARDIM ETMEK

  3 43 - Kelebeklerin Yaptığı 10 İnanılmaz Faydalı Şey ! - giriftt-toplist, giriftt-animals, giriftt-worldlife

  İklim değişikliğine olan duyarlılıkları nedeniyle, kelebekler dünyadaki iklim değişikliğini izleyen bilim insanlarına son derece yardımcı oluyor. Sıcaklıktaki değişiklikler, kelebeklerin yumurtalarını bırakmak için hangi alanları seçtiğini, kat ettikleri yolu ve kelebek larvalarının gelişimini ve hayatta kalmasını etkiler.

  İklim değişikliğine atfedilen belirli bir bölgedeki kelebek sayısında birkaç düşüş örneği olmuştur. Böyle bir durum 1999 ve 2004 yılları arasında Bangladeş'teki Fashiakhali ormanındaki kuş sürüsü kelebeğinin neredeyse tamamen ortadan kalkmasıdır. Dhaka Üniversitesi'ndeki Çevre Biyolojisi ve Biyolojik Çeşitlilik Laboratuvarı'ndan bilim insanlarının araştırması, bunun başlıca nedeninin bu kelebeklerin yediği bitkilerde meydana gelen değişiklikler olduğunu ortaya çıkardı.
  Dahası, ABD'deki Ulusal Bilimler Akademisi'nden (NAS) bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar, Baja, Kaliforniya'ya özgü Quino Dama kelebeklerinin sayısının, iklimin çok sıcak ve kurak hale gelmesi nedeniyle önemli ölçüde azaldığını bulmuştur.

  Bölgenin yaşam alanlarındaki insan yıkımı da bu düşüşte bir etken olmasına rağmen, NAS şu anda bu alt türleri, iklim değişikliğinin kabul edilmiş bir neden olduğu ve bu kelebeğin soyu tükenmesini önlemeyi planlarken göz önünde bulundurulması gereken bir şey olarak bölgede ilk nesli tükenmekte olan kelebekler olarak resmen listeliyor.


 4. 4 TURİZMİ GÜÇLENDİRMEK

  4r - Kelebeklerin Yaptığı 10 İnanılmaz Faydalı Şey ! - giriftt-toplist, giriftt-animals, giriftt-worldlife

  Güzellik, kelebekleri hepimizin görmek istediği bir böcek yapıyor.

  Bu, birçok var olan alanlar için ciddi ekonomik faydalara dönüşebilir. Her yıl Yunan Rodos adasında, Petaloudes “Kelebekler Vadisi” adı verilen bir doğa rezervinin, orada yaşayan birçok Panaxia Quadripunctaria Poda sayesinde dünyanın dört bir yanından binlerce turist çekiyor . ( Panaxia Quadripunctaria Poda'nın aslında bir kelebek mi yoksa bir güve mi olduğuna dair kaynaklar çatışsa da, daha fazla bilimsel kaynak bir güve olduğunu söyler.)

  Kelebekler ve güveler, bu vadide hayatlarının son kısmında toplanırlar. Mayıs ayı sonlarında bölgenin yağışlı mevsiminin kapanmasıyla Valley, oryantal şeker ağaçları tarafından salınan kokuyla kaplandığından onları görmek için en iyi zamandır.

  Meksika'nın Monarch Kelebek Biyosfer Rezervi ayrıca kelebeklerden dolayı mevsimlik bir turizm desteğine sahiptir. Sekiz kelebek kolonisinden ikisi olan El Rosario ve Sierra Chincua turistlere açıktır. El Rosario her yıl, özellikle Japonya, Almanya, Fransa, İspanya, Kanada ve ABD'den binlerce insanı kendine çekiyor.

 5. 5 ANTİBİYOTİK SAĞLANMASI

  5 41 - Kelebeklerin Yaptığı 10 İnanılmaz Faydalı Şey ! - giriftt-toplist, giriftt-animals, giriftt-worldlife

  Antibiyotikler çeşitli bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde hayati öneme sahiptir. Ancak birçok insan, bazı kelebek türlerinin yaşamları kurtarmak için çok önemli olabilecek antibiyotikler sağladığının farkında değildir.

  Her kelebek türü, eşlerini kendilerine çekmek, yırtıcı hayvanlardan kurtulmak ve ev sahibi bitkinin kimyasal savunmalarını aşmak için kendi kimyasal karışımını geliştirdi. Ancak Birleşik Krallık'ta yaygın olan kahverengi çayır kelebeği, bu kişisel kimyasal koleksiyonunun bir parçası olarak güçlü bir antibiyotik üretir.

  Ayrıca, farklı kelebek türleri tarafından üretilen antibakteriyel kimyasallara yönelik bilimsel araştırmalar, şarbon oluşturmak için kullanılabilen bakterilerin büyümesi ile mücadelede son derece etkili olduğu tespit edilenlerin neredeyse tamamını bulmuştur. Test edilenlerin büyük çoğunluğu bu bakterilerin büyümesi ile mücadelede de etkili oldu. Bu bakteri, ABD'de her yıl 90.000 insanın ölmesine neden oluyor. Ve şu anda kullanılan birçok antibiyotiğe dirençli hale gelmiştir.

 6. 6 BÖCEKLERİ KONTROL ALTINDA TUTMAK

  6 40 - Kelebeklerin Yaptığı 10 İnanılmaz Faydalı Şey ! - giriftt-toplist, giriftt-animals, giriftt-worldlife

  Eğer iyi bir bahçıvan olursanız, kelebeklerin çiçeklerinizi tehdit eden böceklerden kurtulmanıza yardımcı olduğunu öğrenirsiniz.

  Genelde kelebeklerin sadece bitkileri yediği düşünülür. Ancak biçerdöver kelebeği yaprak biti yemeyi de sever. Bu minik böcekler, birçok bahçıvan için gerçek bir hayal kırıklığı kaynağıdır. Çünkü bitki özlerini beslerler ve bu da çiçeklerim çarpık büyümelerine, sağlıklarını ve renklerini kaybetmelerine neden olur.

  Yaprak bitleri ayrıca bitkilerden gelen virüsleri salatalık, domates, ahududu ve çilek gibi meyveler ve sebzelere aktarmaya da yardımcı olur. Turuncu, siyah ve beyaz kanatları ile tanınan biçerdöver kelebeği yaygın olarak bulunmaz ve ABD'den bitkilerden ziyade böcekleri yiyen yerli türlerdendir. Ama kesinlikle görsel güzellikten daha fazlasını sunuyorlar.

 7. 7 ATIKLARDAN KURTULMAK

  7 40 - Kelebeklerin Yaptığı 10 İnanılmaz Faydalı Şey ! - giriftt-toplist, giriftt-animals, giriftt-worldlife

  Bahçelerimize zarar veren böceklerden kurtulmanın yanı sıra, çevreden gelen istenmeyen atıklardan kurtulmak için de kelebeğe de teşekkür ederiz.

  Birkaç yetişkin kelebek türü, hayati besinler sağlayan kelebek kefeli ve çürümüş hayvan eti gibi atık maddeler tüketir. Bitki yerine atığı yiyen bir kelebek türü, çoğunlukla İngiltere'nin güneyinde bulunan ve ağaçların tepelerinde yüksek olan Mor İmparatordur.

  Çoğu insanın ölü, çürüyen hayvanları ve kakalarını temizlemek istemediği göz önüne alındığında, bu kelebek kesinlikle bir kamu hizmeti vermektedir.

  Bununla birlikte, Mor İmparator'un bir görüntüsünü yakalamaya çalışan bazı kelebek meraklıları aslında çürümüş et veya balık, hayvan gübresi, bebek bezleri gibi lezzetleri etrafa bırakıyor.

  Kırmızı Lekeli Mor kelebek, Kırmızı Amiral kelebeği ve Hackberry kelebeği de dahil olmak üzere diğer kelebek türleri de ayrıştığında ve dokular parçalandığında ölü hayvan etini yerler. Ama asıl ihtiyaç duydukları etin sularıdır.

 8. 8 İLHAM KAYNAĞI OLMALARI

  8 37 - Kelebeklerin Yaptığı 10 İnanılmaz Faydalı Şey ! - giriftt-toplist, giriftt-animals, giriftt-worldlife

  Kelebeklerin güzel olduğu düşünüldüğünde, yıllar boyunca sanatçılara ilham kaynağı olmaları konusuna şaşırmamak gerekir. Bu, M.Ö. 1350 yılına Mısır'a kadar uzanan bir süreçtir. Burada, bataklıktaki Nebamun avcılığı, sayısız düz kaplan kelebeklerine ev sahipliği yapar. Bu tür sahneler, o dönemde mezarları süslemek için yaygın olarak kullanılmıştır. Ölülere, bir sonraki yaşamda yapmayı umdukları şeyleri anımsatmanın yanı sıra onları hatırlanmak istedikleri gibi tasvir ediyorlar.

  Hiyeroglif, resmin Nebamun'un doğanın güzelliğini yaşadığını gösterdiğini belirtti. Kelebekler ayrıca Rönesans sanatçılarının da ilgilendiği şeylerdir. Jüpiter Resim Kelebekleri, Merkür ve Fazilet , Dosso Dossi tarafından Jüpiter'in bu böcekleri boyadığını gösterirken, Merkür onun arkasında Jüpiter'in çalışmalarını kesintiye uğratmasını engeller.

  Güzel sanat akademisyenlerine göre, bu resimdeki kelebekler uçucu yaratıcı düşünce sürecini temsil ediyor. Sürrealist sanatçı Salvador Dali, Kelebekler ile Peyzaj olarak bilinen, 1956 tarihli isimsiz resimden de görebildiğimiz gibi, kelebekler ile bir büyüye sahipti. Dali'nin onlara olan sevgisi, genel olarak metamorfoz fikrine duyduğu ilgiyle bağlantılıdır. Otobiyografisinde Dali onları kırılgan ve geçici olarak niteler.

  Son olarak, kavramsal sanatçı Damien Hirst, kelebek pupaların kanoların üzerinde kuluçkalandığı 1991 tarihli In ve Out of Love adlı eserinde de kelebekleri araştırdı. 2012 yılında Tate Modern için yarattığı ikinci versiyonu, 9.000'den fazla kelebeğin ortaya çıkması sonucu tartışmalara neden oldu. Aynı yıl Hirst, kelebeklerin dirilişini temsil eden Hıristiyan düşüncesini ve onun ruhunu temsil eden Yunan düşüncesini inceleyen renkli resimlerinde kelebek kanatlarını da kullandı.

 9. 9 TEKNOLOJİK GELİŞMELERE YARDIMCI OLMALARI

  9 32 - Kelebeklerin Yaptığı 10 İnanılmaz Faydalı Şey ! - giriftt-toplist, giriftt-animals, giriftt-worldlife

  Kelebek ayrıca yeni teknolojilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır . Örneğin, MIT mezunu Mark Miles, kelebek kanatlarındaki rengin pigmentten kaynaklanmadığını, yansıtıcı ışığın dalga boylarını bozan plakaların sonucu olduğunu fark etti. Bu konsepti, ince muhafazalar içinde parlak renkler sunabilmesi için teknoloji cihazlarının ekranlarına uyguladı. Qualcomm, Mirasol ekranının oluşturulmasında bu teknolojiyi kullanmaya devam etti.

  Başka bir yerde, Şanghay Jiao Tong Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, neredeyse tamamen ışığı absorbe edebilen Red Helen kelebeklerinin siyah kanatlarından esinlenen bir karbon filmi geliştirdi. Bu, kelebeklerin ısınmasını sağlar. Karbon filminin, insanlar için daha verimli güneş teknolojilerinin geliştirilmesine yardımcı olması için kullanılabileceği umulmaktadır.


 10. 10 RUH SAĞLIĞINIZI KORUMA

  10 31 - Kelebeklerin Yaptığı 10 İnanılmaz Faydalı Şey ! - giriftt-toplist, giriftt-animals, giriftt-worldlife

  Fiziksel olarak sağlıklı kalmamız için kelebeklerin yararlı bir rol oynadığını zaten belirledik. Ama aynı zamanda akıl sağlığımız için de oldukça iyiler.

  Ünlü İngiliz doğabilimci Sir David Attenborough yakın zamanda, modern dünyanın stresinden kurtulmak için insanlara yardım etmede kelebek izlemenin yararlı etkilerini gösterdi. Sonuç olarak, İngiliz Akıl Sağlığı Merkezi, araştırmanın doğal dünyayla bağlantı ve azalan kaygı ve depresyon düzeyleri arasında net bir bağlantı gösterdiği gerekçesiyle Big Butterfly Count (Büyük Kelebek Sayısı) adlı koruma projesine destek verdi. Bütün bunlar göz önüne alındığında Monmouth İlçesi Ruh Sağlığı Derneği'nin Monarş kelebeğini neden resmi sembolü olarak seçtiğini kolayca anlayabiliriz.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

56
56 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)