Kayıp Meksika Kodeksleri !

1 dk. Okuma Süresi


Birçok muhteşem harabeyi geride bırakmasına rağmen, Aztek ve Maya medeniyetleri hala gizemli. Nasıl yaşadıklarına, kim olduklarına ve nasıl kaybolduklarına dair bilgilerimizde hala büyük boşluklar var. Bu kısmen zamanın geçmesinden kaynaklanıyor, ancak gerçek gizemler kodekslerinin kaybolmasından kaynaklanıyor.

Meksika kodeksleri olarak topluca bilinen Aztek ve Maya kodları, halklarının yaşamını, tarihini ve kültürünü belgeleyen bir resim ve metin koleksiyonuydu. Bugün 30'dan az kişi hayatta ve bunlar dillerini ve kültürlerini anlamada bize yardımcı oldu. Bunların çoğu imparatoru devirmek için başarılı bir darbe yapan bir Aztek olan Itzcoatl tarafından tahrip edildi. Kurulduğunda Itzcoatl, kodları imha etmelerini emretti, böylece tam anlamıyla tarihi yeniden yazabildi.

maya aztek 1 - Kayıp Meksika Kodeksleri ! - giriftt-worldlife
İspanyollar 100 yıldan uzun bir süre sonra bölgeyi istila ettiklerinde, neredeyse tüm Maya kodlarını yok ettiler. Diego de Landa, yerlileri İspanyol kültürüne dönüştürmeye çalıştı ancak bunu yapma yetkisi yoktu. Sonuç olarak, İspanya'ya geri dönmek ve tarih ve kültürleri hakkında öğrendiklerini belgelemek zorunda kaldı. Çalışmaları da kayboldu, ancak diğer yazarlar bunun parçalarını yazmadan önce değil. Bu, bizim kaybolan kodların şu anda üçüncü ellerden çıkmış halini bilmemize neden oldu.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

28
28 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)