Grönland’ın Buzu Hızla Eriyor, 2070’e Kadar Beklenmiyordu !

1 dk. Okuma Süresi


Grönland, buzullarıyla tanınır. Ancak geçen ay, adanın buzu hızla erimeye başladı.

Bilim insanları 50 yıl boyunca Grönland'ın bu oranda erimesini beklemiyorlardı. Temmuz ayının son haftasında erime, iklim modellerinin en kötümser senaryoda 2070 için öngördüğü seviyelere ulaştı.

Washington Post, 1 Ağustos’ta, Grönland’ın buz tabakasının, araştırmacıların 1950’de buz kaybını kaydetmeye başlamasından bu yana herhangi bir günden fazla olmamak üzere 12.5 milyar ton buz kaybettiğini bildirdi.

Dramatik erime, Grönland'ın buz tabakasının, tamamen kaybolmaya doğru geri dönüşü olmayan bir seyirde bulunabilecek bir devrilme noktasına yaklaştığını gösteriyor. Bu olursa, deniz seviyesindeki yükseliş kıyı kentlerini dünya genelinde yutacaktır.

gronland 1 1 - Grönland'ın Buzu Hızla Eriyor, 2070'e Kadar Beklenmiyordu ! - giriftt-worldlife
Buzun erimesi, bilim insanlarının beklentilerini aşmaya devam ederken, düşündüklerinden daha hızlı gerçekleşebilecek bir korku.

5 günde 55 milyar ton su…

Kuzey Kutbu'nun erime mevsimi her yıl Haziran ayında başlar ve Temmuz ayında en yüksek erime ile Ağustos ayında sona erer. Ancak, bu yıl Grönland'daki buz kaybı ölçeği olağanüstü idi. 30 Temmuz – 3 Ağustos arasında, kıtanın yüzeyinin yüzde 90'ında erime meydana geldi ve 5 günde 55 milyar ton su attı.

Erime, 2012'de görülen ve Grönland'daki buz tabakasının tarihte ilk kez erimeye maruz kaldığı zaman görülen rekor buz kaybını yansıtıyordu. CNN, bu yıl buzun 2012'den ortalamadan üç hafta daha erken erimeye başladığını bildirdi.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

63
63 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)