Şimdiye Kadar Yaşamış Olan 10 Dev İnsan ve Hayat Hikayeleri

1 dk. Okuma Süresi


Devler, masallarda ve halk hikayelerinde geçen karakterlerdir.

Ancak bir zamanlar burada, dünyada, yaşayan gerçek devler vardı. Onlar çok ağır ve son derece uzun boylulardı.

Çoğu durumda devlerin vücutları boy ve kilolarını artık taşıyamadıkları için yaşamlarını tehdit eden rahatsızlıklar yaşamışlardır.

Hepimiz gibi hayatları için aynı istek ve hayallere sahiplerdi. Ancak sirk sergilerinde kullanılmışlar ve kargaşa olarak görülmüşlerdir.

İşte gerçek hayat hikayeleriyle 10 dev insan…

 1. 1 FYODOR MAKHNOV

  1 44 - Şimdiye Kadar Yaşamış Olan 10 Dev İnsan ve Hayat Hikayeleri - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Fyodor Makhnov, Haziran 1878'de Kasciuki'de (bugünki Belarus'ta) doğdu. 8 yaşındayken hızla büyümeye başladı. 14 yaşındayken boyu 200 santimetre olmuştu.
  Özel dikim giysiler ve ayakkabılar giydi. Ve ısmarlama bir yatakta uyudu. Botları normal büyüklükteki insanların beli kadardı. Ve çocuklar saklambaç oynadıklarında genellikle onun botlarının içinde saklanırdı.

  Makhnov 14 yaşındayken sirke katıldı, ancak 16 yaşında gösterilmeye başlandı. Kaynaklar değişmekle birlikte boyunun yetişkinliğe ilerledikçe yaklaşık 250 santimetreye ulaşacaktı.

  Bilim insanları, sık sık onun cesedinin mülkiyetine sahip olmak için onunla sözleşmeler yapmak istemişlerdir. Ancak her zaman öldürülebileceğine dair korkuları olduğundan bunu reddetti.

  Daha sonra, kendisinden 100 santimetre daha kısa olan Efrosinja Lebedeva ile evlendi. Bir kız ve üç erkek çocukları oldu.

  Makhnov'un büyük bir iştahı vardı. Her gün 20 yumurta, sekiz ekmek ve 2 litre çay içerek ağır bir kahvaltı yapıyordu. Öğle yemeğinde 1 kilogram patates, 2.5 kilogram et ve 3 litre bira tüketiyordu. Akşam yemeğinde ise, bir ekmek, 15 yumurta ve 1 litre süt tüketiyordu.

  1912'de 34 yaşında ölmüştür.

 2. 2 ADAM RAİNER

  2 42 - Şimdiye Kadar Yaşamış Olan 10 Dev İnsan ve Hayat Hikayeleri - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Adam Rainer, sonradan dev olan bilinen tek cüceydi.

  1899'da Avusturya'nın Graz şehrinde doğdu. Birinci Dünya Savaşı başladığında orduya katılmaya çalıştı ama çok kısa olduğu için reddedildi. O zaman boyu 138 santimetre ölçüldü. Bir cüce 147 santimetrenin altındadır. Ertesi yıl tekrar denedi ama yine reddedildi. 19 yaşında, 143 santimetre ölçüldü.

  Rainer 21 yaşında büyüyerek sonunda şaşırtıcı bir şekilde 216 santimetreye ulaştı. Yüzü ve çenesi büyürken omuriliği ise daha uzun kavisliydi. Daha çok büyüme hormonu oluşturmasını engellemek ve hipofiz bezini durdurmak için bir ameliyat oldu. Ameliyat, büyümesini engellemedi, ancak büyüme oranını azalttı. Sağlığı onun durumundan etkilendi ve kısa bir süre sonra bir gözü kör ve bir kulağı sağır oldu.

  Sonunda, kavisli omurgası onu yatalak hale getirdi. 234 santimetre yüksekliğe ulaştıktan sonra 51 yaşında öldü.

 3. 3 ANNA HAİNİNG BATES

  3 40 - Şimdiye Kadar Yaşamış Olan 10 Dev İnsan ve Hayat Hikayeleri - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Anna Haining Bates, 1846 Ağustos'unda  Nova Scotia'da Mill Brook'da doğdu.

  Birdenbire büyümeye başlayana kadar tıpkı diğer çocuklar gibiydi. Beş yaşında, 142 santimetre idi. Ve 45 kilogram ağırlığındaydı. 22 yaşındayken 229 santimetre ve 159 kilogram ağırlığındaydı.

  Bates, 16 yaşında iş dünyasına girdi. Sık sık daha büyük bir etki için onun yanında duran bir cüce ile ortaya çıktı. 1865 yılının Temmuz ayında, Barnum müzesindeki bir yangında neredeyse ölüyordu . Merdivenler yanıyordu ve camdan dışarı çıkmak için çok uzun boyluydu. Çalışanların duvarları kırıp bir vinçle dışarı çıkarmasıyla kurtarıldı.

  1871'de, 234 santimetre olduğu söylense de, 221 santimetre olan bir başka dev, Martin Van Buren Bates ile tanıştı. Evlendiler ve “dünyanın en büyük evli çifti” olarak sirklerde sergilendiler.

  Evlerinin büyüklüğü 2.6 metre yüksekliğindeydi. Ve ekstra büyük mobilyalarla yapılmıştı. Çiftin iki çocuğu oldu, ama ikisi de doğumdan sonra öldü.

  Birincisi bir kızdı; 69 santim boyunda ve 8 kilogram ağırlığındaydı. Doğumdan hemen sonra öldü. Diğeri bir erkekti; 76 santim boyunda ve 10 kilogram ağırlığındaydı. Doğumdan 11 saat sonra öldü.

  Bates ise, 1888'de 41 yaşında öldü.

 4. 4 CHANG YU SİNG

  4 37 - Şimdiye Kadar Yaşamış Olan 10 Dev İnsan ve Hayat Hikayeleri - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  1840'larda Chang Yu Sing Çin'de doğdu.

  236 santimetre boyundaydı. Ve imparatorun mahkemesine atanmıştı. Daha sonra kısa bir ziyaret için İngiltere'ye gitti. Ama o orada iki yıl geçirdi. Bu süre zarfında binlerce insan sadece onu görmek için kişi başı üç şilin para ödedi.

  Sing, Avrupa'nın geri kalanını gezmeye gitti ve bazen bir cücenin yanında sergilendi. 1881'de PT Barnum'un sirkine katıldı. Çok sayıda kadın hayranı vardı ve sık sık evli olup olmadığı sorulmuştu.

  Sing 1893'te öldü. İsteklerine göre cenazesine sadece 50 arkadaş katıldı. Ve tabutu 2,6 metre uzunluğundaydı.


 5. 5 JOSEPH EDOUARD BEAUPRE

  5 38 - Şimdiye Kadar Yaşamış Olan 10 Dev İnsan ve Hayat Hikayeleri - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Joseph Edouard Beaupre, 9 Ocak 1881'de Willow Bunch, Saskatchewan'da doğdu.

  Ailesi ortalama boydaydı. Yani anormal büyümeye üç yaşından sonra başladı. Dokuz yaşına geldiğinde, ailesinden daha büyüktü. 12 yaşında, 198 santimetre idi. Ve 17 yaşında, 216 santimetre idi. Bu yaşta 363 kilogram ağırlığında bir atı kaldırdı.

  Büyümeye devam eden Beaupre, 1904'te 251 santimetreye ulaştı. Büyük, özel ayakkabılar giydi. Bir kovboy olmaya çalıştı. Ama planları tutmadı. Çünkü atın üstündeyken ayakları yere değiyordu.

  21 yaşında bir sirke katıldı. Bu ona zarar verdi ve sık sık uyku problemleri yaşadı. Ayrıca tüberküloz hastasıydı ve bu da onun çok öksürmesine neden oldu.

  Kan kaybından ve bir performanstan sonra bilinçsiz hale geldikten sonra, 3 Temmuz 1904'te 23 yaşında öldü. Sirk, mezarlık masraflarını ödemeyi reddetti ve babası Gaspard, bunu karşılayamayacak kadar fakirdi.

  Beaupre'nin bedeni, üstlenicilerle kaldı ve kısa süre sonra mağaza vitrinlerinde ve müzelerinde görünmeye başladı. 1907'de, cesedi bir sirk tarafından terkedilmiş bir hangarda bulundu.

  Vücut mumyalandığı ve saklandığı Montreal Üniversitesi'ne götürüldü. 1970 yılında, soyundan gelen Ovila Lesperance, cesedini keşfetti ve üniversiteden, onu gömmek için istedi. Başlangıçta, üniversite bunu reddetti.

  Ama sonunda onu serbest bıraktılar ve Beaupre'nin cesedi, ölümünden 85 yıl sonra, Eylül 1989'da yakıldı.

 6. 6 PATRİCK COTTER O'BRİEN

  6 37 - Şimdiye Kadar Yaşamış Olan 10 Dev İnsan ve Hayat Hikayeleri - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Patrick Cotter 19 Ocak 1760 tarihinde İrlanda'nın Kinsale şehrinde doğdu.

  246 santimetre boyundaydı ve bu sayede bilinen en uzun 13 kişiden biri olmuştur. 18 yaşında bir duvarcı olarak çalıştı. İş arkadaşlarının geri kalanı gibi ağaç evlerine ulaşmak için merdivene ihtiyacı yoktu. Bunun yerine, yapmak istediği şeyi yapmak için elini uzatıyordu.

  Daha sonra birkaç uzun boylu İrlandalı kralın yardımıyla “O'Brien” olarak adlandırdığı bir şov dünyasına girdi. Cotter özel olarak yapılmış bir araba kullanıyordu.

  İstisnai ağırlığı, vücudunda ciddi bir artış gösterdi ve ağırlığı 8 Eylül 1806'da 46 yaşında ölümüne yol açtı.


 7. 7 ARTHUR CALEY

  7 37 - Şimdiye Kadar Yaşamış Olan 10 Dev İnsan ve Hayat Hikayeleri - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Arthur Caley, 1824'te Sulby, Man Adası'nda doğdu.

  Aniden aşırı büyümeye başladığında, ergenlik çağındaydı. Daha sonra boyu 241 santimetre ulaştı ve 178 kilogram ağırlığındaydı. Bu ona “Manx Dev” adını verdi.

  Çoğu devin aksine, uzun ve ince değildi çünkü genişliği de artmıştı. Caley, aniden kaybolmadan önce Manchester, Londra ve Paris'teki sergilerde sıkça yer aldı. Annesi öldüğünü ve gömüldüğünü söyledi. Bazıları bundan şüphe duyuyordu çünkü hayatı sadece birkaç hafta önce 2,000 sterline sigortalanmıştı. Sözde ölümün bir sigorta dolandırıcılığı olduğuna ve onun yerine bir ağacın gömüldüğüne inanıyorlardı.

  Gerçekte, Caley ölmedi. PT Barnum'un sirkine katıldığı ABD'ye gitti. Ve “Albay Routh Goshen, Arap Dev” olarak sergilendi.

  Manx Dev olarak eski hayatı, 1889'da ölümüne kadar iyi bir sır olarak saklandı.

 8. 8 ROBERT WADLOW

  8 34 - Şimdiye Kadar Yaşamış Olan 10 Dev İnsan ve Hayat Hikayeleri - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Robert Wadlow, 22 Şubat 1918'de doğdu.

  Doğumda normal boyuttaydı ancak hızla büyümeye başladı. Beş yaşında, 163 santimetre idi. ve gençler için yapılan kıyafetleri giyiyordu. Sekiz yaşındayken, 180 santimetre uzunluğundaki babasından daha uzundu. Ve evlerinin merdivenlerini bile taşıyabilirdi.

  Robert, 13 yaşında Erkek İzciler'e katıldığında, onun için özel olarak yapılmış üniforma, çadır ve uyku tulumu vardı. Wadlow 17 yaşında 245 santimetreye ulaştı ve bu onu en uzun boylu genç yaptı.

  1936'da Ringling Brothers Circus'a merak olarak katıldı. Büyük bir iştahı vardı ve günde 8000 kaloriyi yiyordu. Ne yazık ki, yürüme problemleri vardı. Wadlow genellikle bir baston kullanırdı.

  Ama büyümeye devam etti. 1940'da bacaklarına takılan bir ayraç alındığında bu bir sorun haline geldi. Bir hafta sonra, ayraç ayak bileğinin şişmesine neden oldu. Enfeksiyon kaptı. Ve sadece 22 yaşındaydı.

  1940 15 Temmuz'da bu enfeksiyon onu öldürdü. Tabutu 3.3 metre uzunluğunda, 81 santimetre genişliğinde ve 76 santimetre derinliğindeydi. Wadlow'un son ölçüsü 27 Haziran 1940'ta 272 santimetre idi. Elleri ve ayakları, sırasıyla 32.3 santimetre ve 47 santimetre uzunluğundaydı.

 9. 9 ANGUS MACASKİLL

  9 29 - Şimdiye Kadar Yaşamış Olan 10 Dev İnsan ve Hayat Hikayeleri - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Angus MacAskill, 1825'te İskoçya'daki Berneray Adası'nda doğdu.

  Bugün, Guinness Dünya Rekorları onu, dünyanın en yüksek “gerçek devi” olarak kabul ediyor. Çünkü olağandışı yüksekliğinin herhangi bir büyüme anormalliğinden kaynaklanmıyordu.

  İlginçtir ki, doğumda o kadar küçüktü ki doktorlar hayatta kalamayacağını düşündüler. 236 santimetreye kadar büyüdüğünde, MacAskill en büyük göbeğe sahipti. 203 santimetre... Ayakları 41 santimetre uzunluğunda ve 20 santimetre genişliğinde, omuzları 112 santimetre genişliğinde ve avuçlarının genişliği 20 santimetre idi.

  227 kilogram  ağırlığındaydı ve 1,270 kilogramlık  bir geminin demirini kaldırabilirdi. Kollarının altında iki 159 kilogramlık varil taşıyabilir ve iki parmağıyla 10 dakika boyunca 45 kilogram ağırlık kaldırabilirdi.

  MacAskill sık sık onunla güreşmek isteyen insanların isteklerini aldı. MacAskill 1849'da sirke katıldı, Avrupa ve Kuzey Amerika'ya gitmeden önce Küba ve Doğu Hint Adaları'nı gezdi. Bir mağaza açtı ve emekli olduktan sonra gayrimenkul aldı.

  1863'te beyin ateşinden öldü.

 10. 10 BERNARD COYNE

  10 28 - Şimdiye Kadar Yaşamış Olan 10 Dev İnsan ve Hayat Hikayeleri - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Bernard Coyne 27 Temmuz 1897'de Anthon, Iowa'da doğdu.

  Boyu tartışmalı... Bazıları onun 249 santimetre olduğunu söyler, bazıları 254 santimetre olduğunu söyler, bazıları ise 264 santimetre olduğunu söyler. Ne olursa olsun, 244 santimetre üzerinde olduğu için I. Dünya Savaşı sırasında ordu tarafından reddedildi.

  Sıra dışı yükseklikleri hipofiz bezindeki anormalliklerin neden olduğu diğer çok uzun boylu insanlardan farklı olarak, Bernard'ın yüksekliği, nadir görülen bir sendrom olan eunukoidal-infantil gigantizmden kaynaklandı.

  Ailesi, gençken kendisini para için sergiye koydu. Ancak Tanrı'nın gazabına maruz kalabilecekleri korkusu yüzünden onu sergiden geri aldılar.

  Bernard yaşlandığında sessiz bir yaşam sürmeyi tercih ettiği için kendini tanıtmak için çeşitli talepleri geri çevirdi.

  20 Mayıs 1921'de 23 yaşında öldü. Ve öldüğünde 136 kilogram ağırlığındaydı.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

66
66 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)