Buzulların Erimesiyle Antarktika’nın Altında Saklı Kalan Eski Bir Kaya Yapısı Ortaya Çıktı !

1 dk. Okuma Süresi


Antarktika'nın donmuş sulak alanlarının derinliklerinde bilim insanları, kıtanın en büyük buz rafının çevresindeki antik tektonik plaka yapılarını keşfettiler.

Yüz milyonlarca yıldır saklanan kaya, devasa Ross Ice Shelf çevresinde su akışını kontrol ediyor. Bu raf şu anda Antarktika'nın buzunun daha geniş okyanusa yayılmasını engelleyen önemli bir tampon görevi görüyor.

Araştırmacılar buz rafı yüksekliğini, kalınlığını ve iç yapısını ölçen özel bir tarama sistemi olan IcePod tarafından yapılan gözlemler ve altındaki kayanın manyetik ve yerçekimi sinyalleri sayesinde söz konusu kayayı tespit ettiler.

antartika buzul 1 - Buzulların Erimesiyle Antarktika'nın Altında Saklı Kalan Eski Bir Kaya Yapısı Ortaya Çıktı ! - giriftt-worldlife
Temel olarak, IcePod, uyduların göremediği altta yatan kaya yapılarını tespit etmek için yüzlerce metre buzun eşine bakabilir.

Araştırmacılar yeni yayınlanan çalışmalarında bildirdikleri gibi, Doğu ve Batı Antarktika arasındaki jeolojik bir sınır, Ross Ice Shelf'ı sıcak sulardan ve daha fazla erimekten koruyan kıtanın altında bir bölünme yarattı.

Columbia Üniversitesi'nden deniz jeoloğu Kirsty Tinto; “Jeolojik sınırın Doğu Antarktika tarafında denizi Batı'dan çok daha derin hale getirdiğini ve okyanus suyunun buz rafının altında dolaşımını etkilediğini görebiliyoruz” diyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

102
102 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)