Büyük Bariyer Resifi’ni Kurtarmaya Çalışırken Dünyanın En Eski Yağmur Ormanlarını Yok Ediyoruz !

3 dk. Okuma Süresi


Çoğumuz Büyük Bariyer Resifi'nin büyük bir krizle karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Hızla ısınan bir gezegen ve bir dizi feci ağartma olayı, bu doğal harikayı eski benliğinin sadece bir iskeletini bıraktı, içinde bulunduğu mercanın yarısı zaten öldü.

Pek çoğunun bilmediği ise, yaklaşık 450 kilometre boyunca dünyanın en büyük resif sistemine paralel olarak koşması, paha biçilmez bir başka harika da benzer bir kaza rotasında.

Dünyaca ünlü Daintree yağmur ormanları da dahil olmak üzere uzak kuzey Queensland'in ıslak tropikleri, yaklaşık 150 milyon yıl önce, Gondwana döneminden beri var.

Yemyeşil bölge tüm kıtanın yüzde 0.1'inden daha azını almasına rağmen, Avustralya'nın memeli türlerinin üçte birinden, tatlı su balık türlerinin yüzde 41'inden, kuş türünün yüzde 50'sinden ve yüzde 60'ından fazlası Kelebek türüne ev sahipliği yapıyor.

Kuşkusuz, 173.000'den fazla adayın ikinci en yeri doldurulamaz dünya mirası alanı olarak listelenen endemik, nadir ve eski türlerin bolluğuna ev sahipliği yapan yeryüzündeki en eski yağmur ormanıdır.

Büyük Bariyer Resifi ile birlikte, her iki doğal harika da David Attenborough'nun Dünya üzerindeki en sevdiği yerin içinde yer almaktadır. Uzak kuzey Queensland. Ve birlikte, kasvetli ve belirsiz bir gelecekle karşı karşıyalar.

Önceki raporlar, hemen harekete geçilmediği sürece, ıslak tropiklerin endemik türlerinin yarısını yüzyılın sonuna kadar kaybedebileceğini öngörmüştür.

James Cook Üniversitesi'ndeki araştırmacılardan gelen yeni bulguların ışığında, Islak Tropik Yönetim Otoritesi, şimdi bu büyük ölmenin daha da erken gelebileceğini düşünüyor.

Islak Tropik Dünya Mirası Alanının mercan ağartması olayı eşdeğeridir. Aşırı sıcaklık, yönetim kurulunun yetkili makamı gibi lemuroid ringtail possum gibi dağa adapte edilmiş bazı türlerle, 29 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklarda bile yaşayamayacaklarını söylüyor.
yagmur ormani 1 - Büyük Bariyer Resifi'ni Kurtarmaya Çalışırken Dünyanın En Eski Yağmur Ormanlarını Yok Ediyoruz ! - giriftt-worldlifeSadece geçtiğimiz yaz, ıslak tropik bölgelerde en yüksek dağın sıcaklıkları altı kez görülmemiş bir 39 derece santigrat değerine ulaştı. Onlarca yıl ormansızlaştırmanın ardından, bu sıcak dalgalar felakete yol açabilir.

Bugün, tropikal Queensland ormanlarının kabaca yüzde 50'si zaten yok edildi ve ıslak tropik alanların yaklaşık yüzde 52'si şimdi meralar altında.

Sadece dünya mirası statüsüne göre kaydedilen bu yağmur ormanları artık bir başka krizle karşı karşıya kalıyor ve bu sefer küresel bir otorite tarafından mahrum edilemiyor.

Avustralya'da şimdiye kadar kaydedilen en kötü ısı dalgalarından bazılarının ardından, bilim insanları ıslak tropik bölgelerdeki bazı önemli hayvanların iklim değişikliğinden ciddi ve acil bir tehdit altında olduklarına inanıyorlar.

En yüksek zirvelerde bile değil, baskıcı sıcaktan saklanacak hiçbir yer olmadığından, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan çeşitli kuş türleriyle belirsizliğe tırmanmaya başladılar.

Eğilim devam ederse, otorite, tehlike altında bile bulunmayan lemuroid ringtail possum'un 2022 yılına kadar neslinin tükenebileceği konusunda uyarıyor. Nehir ringtail possum, yeşil ringtail possum ve dişli bowerbird de yakında takip edebilecek.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

108
108 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)