BM İklim Arazi Raporundan Kritik Sonuçlar !

2 dk. Okuma Süresi


Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, uzay ajansının Amazon Yağmur Ormanlarının ağaçsızlaştırılmasında bir artış yaptığını açıklamasının ardından, Ağustos ayının başında ülkenin Ulusal Uzay Araştırma Enstitüsü şefini görevden aldı. Tarım için daha fazla orman açmak isteyen Bolsonaro, uydu gözlemlerini "yalan" olarak adlandırdı.

Brezilya devletinin 2003 yılına kadar Batı Virginia’dan daha büyük bir yağmur ormanını kaybettiği dünya basınına yansıyor. “İklim Değişikliği ve Arazi” başlıklı yeni bir BM iklim raporu, insan toprağının şu anda Dünya'daki buzsuz toprakların yüzde 70'inden fazlasını etkiliyor, otlaklar ise bu arazi kullanımının yüzde 37'sini oluşturuyor. Bununla birlikte, gezegenin ormanları, meraları ve daha büyük bitki örtüsü, karasal sistemler insan kaynaklı karbon emisyonlarının yaklaşık dörtte birini emerken, şu anda fırlayan emisyonları emdiği için Dünya'nın iklimini dengelemede baskın bir rol oynamaktadır.

Dünyanın doğal toprağı, topluma harika bir hediye.

bm iklim arazi raporu 1 - BM İklim Arazi Raporundan Kritik Sonuçlar ! - giriftt-worldlife
Ancak, özellikle ormanları keserek ve onları kalabalık arazilerle değiştirerek araziyi kullanma şeklimiz 1 milyardan fazla insan kaynaklı sera gazlarının yaklaşık yüzde 23'üne katkıda bulunuyor. Kısacası, gezegenin çok daha az emisyon yayarken, daha fazla ısı tutucu karbonu emmesi için büyük bir potansiyel var.

Perşembe sabahı yayımlanan, 52 ülkeden 107 uzman tarafından geliştirilen Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) özel raporu, insanların toprağı kullanma şeklindeki büyük değişikliklerin gezegenin bu ısınmayı son derece hırslı bir şekilde sınırlamada önemli bir rol oynayabileceği sonucuna vardı.

Potansiyel seçenekler, orman alanını en az 2 ile 3 milyon kare artırırken, mera arazisini de benzer miktarlarda azaltmayı gerektiriyor. (Bunun yerine milyonlarca dönüm kullanılabilir tarımsal alan, enerji elde etmek için mahsul yetiştirmek için tahsis edilebilirken, yakıldıklarında yaratılan karbonu yakalama ve Depolama ile Biyoenerji veya BECCS olarak tahsis edilebilir).


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

46
46 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)