Birleşmiş Milletler’den Afete Dayanıklı Yüzen Şehir Planına Destek !

3 dk. Okuma Süresi


Çarşamba günü Birleşmiş Milletler yuvarlak masa toplantısında, bir grup inşaatçı, mühendis ve mimar uygun fiyatlı bir ‘yüzen şehir’ için konsept tasarladı.

Geçmişteki bu fütüristik tasarımların şüphecilikle karşı karşıya kaldığı durumlardan farklı olarak, Birleşmiş Milletler İnsani İskan Programı (BM Habitatı) genel müdürü Maimunah Mohd Sharif, BM’nin bu projeye destek vereceğini söyledi.

Oceanix’in CEO’su Marc Collins,“Takımdaki herkes aslında bunu inşa etmek istiyor. Biz sadece teori değiliz.” diyor.

Şirket, yüzen bir şehir projesinin hem konut sıkıntısını hem de yükselen deniz seviyesinden kaynaklanan tehditleri ele alacağına inanıyor. Yapıların kendileri sel, tsunami ve Kategori 5 kasırgaları dahil her türlü doğal afetlere dayanacak şekilde tasarlanacak.

yuzen sehir 1 - Birleşmiş Milletler'den Afete Dayanıklı Yüzen Şehir Planına Destek ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife

Oceanix Şehri olarak bilinen konsept, Oceanix ile işbirliği içinde ünlü mimar Bjarke Ingels tarafından tasarlanmıştır.

Yine de fon ihtiyacı olsa da, esasen yatırımcılar için projeyi üstlenecek kadar cesur olan bir araç.
Şehir esas olarak her biri yaklaşık 300 kişiyi tutabilen altıgen platformlardan oluşan bir koleksiyon. Altıgenler yaygın olarak en verimli mimari şekillerden biri olarak kabul edilir. (Bir kovanın içini düzenli bir şekilde düşünün.) Her platformu altıgen olarak tasarlayarak inşaatçılar malzeme kullanımlarını en aza indirmeyi umuyorlar.

Tasarımcılar, altı platformdan oluşan bir grubun “köy” olarak düşünüyor. Bütün şehir toplamda yaklaşık 10.000 kişi için altı köyden oluşacak.

Ingels, Kopenhag’daki Superkilen kamu parkı veya New York’ta bir çift büküm kulesi gibi bireysel projelerle tanınır. Ancak Business Insider’a bütün bir şehri tasarlamanın vizyonunu genişletmesi için yer sağladığını söyledi.

yuzen sehir 2 - Birleşmiş Milletler'den Afete Dayanıklı Yüzen Şehir Planına Destek ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife

Ingels, “Şehir ölçeğinde daha fazlasını başarabilirsiniz.” dedi.

Köyler, arabaların veya kamyonların girişine izin vermeyecek. Şehirde çöp kamyonları da olmayacak. Bunun yerine, pnömatik çöp tüpleri, çöpleri tanımlanabileceği ve yeniden düzenlenebileceği bir sıralama istasyonuna taşıyacak.

Ancak tasarım, sürücüsüz araçlara izin verebilir ve şehir dron teslimatları gibi yeni teknolojileri deneyebilir. Konsept, su yüzeyinin altında yiyecek yetiştirilmesini içeren “okyanus çiftçiliği” çağrısında da bulunuyor.

Platformların altındaki kafesler, tarak, yosun veya diğer deniz ürünleri biçimlerini toplayabilir. Aquaponic sistemler, balıkların atıklarını bitkileri döllemek için kullanacak, dikey çiftlikler ise yıl boyunca ürün üretecek. Bu teknolojilerin her ikisi de bir kasırga veya başka bir doğal afet sırasında şehrin kendi kendine yeterli kalmasına yardımcı olabilir.

Genel olarak amaç, israfı azaltmak ve kent sakinlerini beslemek için gerekli tüm yiyecekleri üretmek. Her ne kadar “yüzen şehir” olarak adlandırılsa da, topluluk aslında okyanus tabanına demirlenecek.

yuzen sehir 3 - Birleşmiş Milletler'den Afete Dayanıklı Yüzen Şehir Planına Destek ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife

Oceanix, belli başlı sahil şehirlerinin yaklaşık bir kilometresindeki köyleri öngörüyor. Bir felaket durumunda, platformlar daha güvenli yerlere de çekilebilir.

Platformlar, su altı minerallerini elektrik akımına maruz bırakarak yaratılan bir materyal olan Biorock ile desteklenecek. Bu, betondan üç kat daha sert olan ancak yine de yüzmek için yapılabilecek bir kireçtaşı kaplamasının oluşumuna yol açıyor.

Madde yaşlandıkça daha da güçlenir ve akıntıya maruz kaldığı sürece kendini bile onarabilir. Bu, zorlu hava koşullarına dayanmasını sağlar. Şehir ayrıca temiz suyu havadan çeken bir akifer sistemi içerebilir.

Bir felaket senaryosunda, makine üreticileri atmosferden havayı çekebilir, suya yoğunlaştırabilir ve metal veya bakteri gibi yabancı maddeleri filtreleyebilir. Şehir, herhangi bir yüksek artış içermez. Düşük ağırlık merkezini korumak için, binalar dört ila yedi kat arasında olacaktır.

Evlerin yanı sıra şehir, şehir merkezinde yaşayanların bilgisayar, bisiklet ve kitap kiralayabilecekleri manevi bir merkez, kültür merkezi ve ortak kütüphaneye sahip olacak.

Tüm binalar kereste ve bambu gibi sürdürülebilir malzemelerden inşa edilecek. Ayrıca demonte edilmeleri için tasarlanacak. Böylece gelecek nesil mimarlar bu konsepti yeniden yapılandırabilir.

Tasarımcılar elbette çoğu insanın gelecekte karada yaşamaya devam edeceğini biliyor. Ingels, şehir vizyonunu “ütopyacı pragmatizm” olarak nitelendirdi. Büyük tasarımları başarabileceğimiz fikri somut, pratik yöntemlerle ortaya çıkıyor.

Elbette herkes su üzerinde yaşamaya elverişli olamaz. Ancak büyük şehirlerde yüksek kiralar ya da doğal afet yaşamak istemeyenler konseptten faydalanabilirler.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

76
76 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)