Bilim İnsanları İsrail Çölü’nün Altında Eski Bir Su Rezervinin Kökenini Buldu

2 dk. Okuma Süresi


İsrail’deki Negev Çölü, Dünya’nın en kuru yerlerinden biri ama yüzeyinin derinliklerinde farklı bir hikaye var. Kumtaşı derinliklerinde, yeraltında tutulan yüzlerce yıl boyunca rahatsız edilmeyen fosil su rezervuarına sahip.

Araştırmacılar bu suyun eski olduğunu biliyorlar, çünkü son yağışlarla doldurulamıyor. Her yıl zemini nemlendirecek kadar zar zor var. En fazla birkaç santim.

Bu yüzden akifer, bölgenin eski tarihinin bir ürünü olmalı, binyıl boyunca peyzajda yapılan çarpıcı değişikliklerin bir kanıtı olmalı.

Ama su nereden geldi?

Akifer, büyük kısmı doğu Sahra'nın altında yer alan Nubian Kumtaşı Akifer Sisteminin bir parçasını oluşturur.

Hepsi bağlantılı mı? Negev Çölü'nde ne kadar su var ve orada ne yapıyor?

Bulmak için, Negev'in Ben-Gurion Üniversitesi'ndeki bir ekip, ABD Argonne Ulusal Laboratuvarı'nda geliştirilen alışılmadık bir tekniğe güvendi: Gaz elementli kriptonun nadir görülen bir radyoaktif izotopunun analizi.

Bununla, yeraltı suyunun kaynağını, biri 38.000 yıldan biraz önce diğeri 360.000 yıl önce olmak üzere iki olaya kadar izlemeyi başardılar.

Çölde 20'den fazla kuyudan su topladıktan sonra, araştırmacılar kripton gazını kendi numunelerinde ayırdılar.

Daha sonra Argonne'nun Atom Tuzağı İz Analizi adı verilen tekniğine tabi tuttular. Bu, kripton gazından ender görülen bir radyoizotop 81 Kr'yi çıkartabilir ve onun yaklaşık 40.000 ile 1.5 milyon yıl arasındaki yaşını bulabilir.

Ek olarak, buharlaştırıcı işlemlerle üretilebilecek "ağır" bir hidrojen izotop olan döteryum aradılar.

israil su 1 - Bilim İnsanları İsrail Çölü'nün Altında Eski Bir Su Rezervinin Kökenini Buldu - giriftt-worldlife
Argonne Ulusal Laboratuarı'ndan fizikçi Jake Zappala, "Ağır hidrojenin normal hidrojene oranındaki farkın bir ölçüsü olan delta döteryumu arıyorduk. Bu sayı, suyun nereden geldiğine ve hava koşullarının ne olduğuna, hangisinin önemli olduğuna bağlı olarak farklı su kütleleri için değişecek.” dedi.

Başka bir deyişle, döteryum oldukça nadir olmasına rağmen, bir su numunesindeki miktarı, geldiği yere ve nasıl oluştuğuna göre değişir. Bu nedenle, bir su örneği için bir sıralama türü etiketi olarak kullanılabilir.

Sonuçlar, her ikisi de daha soğuk iklim dönemleriyle çakışıyor gibi görünen iki ana su akıntısını gösterdi. En yenisi – yaklaşık 38.000 yıl önce – Last Glacial Maximum ile ilişkili Akdeniz siklonlarından geliyor.

İkincisi, 360.000 yıl öncesinden, küresel sıcaklıklar şu anda olduğundan daha soğukken, Atlantik Okyanusu'ndan taşınan tropik bölgelerdendi.

 


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

87
87 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)