Antarktika’da Saklı Bir Lav Gölü Var !

2 dk. Okuma Süresi


Volkanları düşündüğümüzde, erimiş lav havuzlarının köpürme vizyonlarını oluşturmaya meyilliyiz.

Gerçek biraz farklı. Bu korkunç lav gölleri var, ancak hayal edebileceğinizden çok daha nadir bulunuyor. Dünyadaki tahmini 1.500 potansiyel aktif volkan arasında yalnızca bir avuç kalıcı lav gölü bulunmaktadır.

İngiltere'den bilim insanları aktif volkanın içinde kaynayan, dünyada sadece 8 bilinen kalıcı lav gölü belirledir.

Michael Dağı'ndaki volkanik aktivite neredeyse 200 yıl önce belgelenmiştir ancak adanın aşırı uzaklığı ve zorlu fiziksel ortamı saha araştırmalarını zor bir görev haline getirmektedir.

İngiliz Antarktika Anketi'nden (BAS) Peter Fretwell BBC'ye verdiği demeçte, "Ada birçok kez ziyaret edildi ancak hiç kimse dağa tırmanmadı. Görüntülere bakarsanız nedenini görebilirsiniz; zirve, muhtemelen volkanın sürekli buhar tahliyesinden kaynaklanan buzlanma şekeri kıvamına sahip devasa bir kar mantarı, aşırı yumuşak karla çevrilidir.” dedi.

Fretwell'e göre, bu yumuşak, hain arazi, tavsiye edilecek bir şey değil.

Engellere rağmen, uzun zamandır Michael Dağı'nın buğulaması başlığı altında neler olup bittiğini öğrenmek için bir itici güç vardı.

Volkandaki termal anomaliler 1990'lı yıllarda uydu tarafından tespit edildi, ancak okumalar kraterden yayılan magma taşması göstergesi değildi ve potansiyel olarak bir lav gölünün varlığına işaret ediyordu.

lav golu 1 - Antarktika'da Saklı Bir Lav Gölü Var ! - giriftt-worldlife
Geçici “lav havuzları” nın (sadece patlama dönemlerinde şişen) aksine, lav gölleri bazı durumlarda 100 yıla kadar süren tek bir patlayıcı bölümün ötesine dayanabilen kalıcı bir özelliktir.

Yeni bir çalışmada, Fretwell ve diğer araştırmacılar, 2003 ve 2018 yılları arasında Landsat, Sentinel-2 ve ASTER verilerinde kaydedilen daha yeni, daha yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerini inceledi.

Kısa dalga kızılötesi (SWIR) verilerinin termal analizi, tahmini olarak ortalama 110 metre olan Michael Dağı'nın altındaki bir lav gölünü ve toplam ısının ortalama ısısına rağmen 1.279 °C'ye ulaşan erimiş lav sıcaklıklarını tanımladı.

Bu dikkate değer bir bulgudur, ancak daha büyük uzun vadeli etki bu "son derece nadir" oluşumunu keşfetmek için geliştirilen yeni analitik teknikler olabilir.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

42
42 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)