28.000’den Fazla Tür Resmen Tehdit Altında !

1 dk. Okuma Süresi


Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından derlenen Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesine göre, dünya genelinde 28.000'den fazla tür tehdit altında. Perşembe gecesi güncellenen liste, yaklaşık 106.000 türün yok olma riskini değerlendirdi ve dörtte birinden fazlasının tehdit altında olduğunu buldu.

Bu güncellemede, 105.732 tür en az kaygı verici (yok olma riski yok), kritik olarak tehlike altındaki (son derece yüksek bir yok olma riski) ve tükenmiş (bir türün son kişisinin süresi dolmuş) olarak sıralandı.

Bu Kırmızı Liste güncellemesi pek iyi haberler içermiyor. Toplam tehdit altındaki türlerin sayısını 28.338'e götürür ve 1500 yılından bu yana 873 türün tükenişini kaydeder.

tukenmekte olan hayvanlar 1 - 28.000'den Fazla Tür Resmen Tehdit Altında ! - giriftt-animals, giriftt-worldlife
Bu sayılar tükenme tehlikesi altındaki türlerin sayısını tahmini 1 milyon olduğunu düşünürken küçük görünüyor. Ancak dünyadaki hayvanların, mantarların ve bitkilerin yalnızca yüzde 1'i resmen IUCN Kırmızı Listesi'nde değerlendirildi. Daha fazla tür değerlendirilirken, tehdit altındaki türlerin sayısı şüphesiz artar.

Bu güncellemede, dünyanın dört bir yanından 7.000'den fazla tür Kırmızı Listeye eklendi.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

47
47 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)