Birbirinden Garip 10 Yapışık İkizin İlginç Hikayesi

1 dk. Okuma Süresi


Yapışık ikizler, vücutları birbirine kaynaşmış olarak doğan insanlardır. Çeşitli şekillerde birleşebilmelerine rağmen, iki ayrı kategori vardır: Simetrik ve asimetrik yapışık ikizler. İki grup radikal olarak farklı sonuçlara sahiptir.

Simetrik yapışık ikizler genellikle ayrılırsa iki tam birey olarak yaşamak için gerekli tüm vücut parçalarına ve organlara sahiptir. Tek sorun ikizlerin kaynaştığı yerlerde meydana gelir.

Asimetrik yapışık ikizlerde ise, bir ikiz genellikle küçük, zayıf ve beslenmek için kardeşine bağımlıdır. Bu ikizler, güçlü olanın hayatta kalacağı şekilde ayrılabilir.

Yapışık ikizlik genetik mutasyonun bir sonucu değildir. Sadece, ikiz haline gelmiş olan döllenmiş bir insan yumurtası sadece kısmen bölünmüş olduğunda meydana gelir ve iki insan oluşur. Ancak embriyonik katmanların iki ayrı kişiye bölünmesindeki bir gecikme ikizlerin birleşmesine neden olur. Bir başka teori, iki embriyonun gelişimin erken bir aşamasında birleşmesidir.

İşte o yapışık ikizlerden 10 tanesi…

 1. 1 RONNİE ve DONNİE GALYON

  1 39 - Birbirinden Garip 10 Yapışık İkizin İlginç Hikayesi - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Ronnie ve Donnie Galyon 1951'de karınlarından yapışık olarak doğmuş simetrik ikizlerdir. Bu iki birey, 2014 yılında ölmüş ve  62 yıl, sekiz ay ve sekiz gün boyunca yaşayarak en uzun ömürlü ikizler olmuştur. Bu mucizevi bir şey... Çünkü yapışık ikizlerin genel popülasyondan daha düşük sağkalım şansları vardır. Ne yazık ki, bu tür ikizlerin çoğu ölü doğuyor ya da doğumdan kısa bir süre sonra ölüyor. Ancak Ronnie ve Donnie hayatta kaldılar.

  Ancak diğer öğrenciler için bir dikkat dağıtıcı olacağına dair korkular nedeniyle okula gitmelerine izin verilmedi.

  Karınlarından bağlanmış olan çift, her bir birey için bir tane olmak üzere, hemen hemen her vücut parçasına sahipti. Ama tek bir penisi paylaştılar.

 2. 2 LORİ ve REBA SCHAPPELL

  2 38 - Birbirinden Garip 10 Yapışık İkizin İlginç Hikayesi - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Lori ve Reba Schappell kraniyopagus yapışık ikizler kafalarından bağlı olarak doğmuş iki kişi. Bu, yapışık ikizleri ayrıştırmak isteyen tıp uzmanları için oldukça zor bir durum.

  Kraniyopagus yapışık ikizler her 2.5 milyon canlı doğumdan sadece birinde görülür ve tüm yapışık ikizlerin% 2-6'sını oluşturur. Lori ve Reba Schappell gibi... Bu ikizler genellikle beynin parçalarını paylaşır ve ayrıştırılamaz.

  Lori ve Reba, hayatlarını başları birbirine bağlı geçirdiler. Buna rağmen, George Schappell adıyla da anılan Reba, bir şarkıcısı olmayı başardı ve uzun bir süre seyircinin tadını çıkardı.

 3. 3 ERİN ve ABBY DELANEY

  3 36 - Birbirinden Garip 10 Yapışık İkizin İlginç Hikayesi - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Erin ve Abby Delaney, 24 Temmuz 2016'da doğmuş olan kraniopagus yapışık ikizlerin bir başka örneğidir. İkisi başlarının tepesinden kaynaşmışlardı.

  On ay sonra ikizler, 30 sağlık çalışanından oluşan bir ekiple 11 saatlik bir ameliyatta ayrıldılar. Bu ikizlerin ayrılması nadirdir. Prosedür son derece zordu çünkü beyinlerinin çalışması için gerekli olan hayati kan damarlarını paylaştılar.

  Ama ayırmakta geç kalınmış olacak ki ameliyattan sonra ikisi de öldü.

 4. 4 LADAN ve LALEH BİJANİ

  4 33 - Birbirinden Garip 10 Yapışık İkizin İlginç Hikayesi - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  1974 yılında İran'da doğan Ladan ve Laleh Bijani, tüm yaşamlarını ayrılmak isteyerek geçirdiler.

  Beynin bir kısmını paylaşan kafalarında kaynaşmış kraniyopagus yapışık ikizlerdi. Ölümcül risklere işaret ederek, Almanya'daki doktorlar ayrılık operasyonu yapmayı reddettiler. Ancak, ikizler Singapur'da yüksek riskli operasyonu yürütmek isteyen bir doktor ekibi buldu. Bir doktor, kurulan ekibin ikizlerin ameliyatına girmemek için yalvardığını söyledi.

  Evlatlık babaları, doktorların ameliyatta ısrar ettiklerini iddia ederken, evlatlık annelerine Ladan'ın prosedürden geçmekte kararlı olduğunu söyledi. Laleh ise korkmuştu. Ne yazık ki, ikizler 29 yaşında cerrahi komplikasyonlardan öldü.

  Ancak ölümleri tamamen boşuna değildi. Operasyon sırasında tıbbi açıdan çok şey öğrenildi

 5. 5 LİOU SENG-SEN ve LİOU TANG-SEN

  5 33 - Birbirinden Garip 10 Yapışık İkizin İlginç Hikayesi - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Liou Seng-Sen ve Liou Tang-Sen, Çin'de 1886 civarında doğduğuna inanılan ikizlerdi. Xiphopagus yapışık ikizler olarak, bir parça kıkırdak ile karnın alt kısmından bağlanmışlardı.

  Asya'da dolaşıp fuarlarda görülecek, yan gösteri sanatçıları oldular. Her ne kadar kesin doğum tarihleri tam bilinmiyor olsa da, bazı insanlar 71 yaşında öldüklerine inanırlar. Eğer doğruysa, bu onların en uzun ömürlü yapışık ikizleri haline getirir. Ancak bu teori hala onaylanmadı.


 6. 6 ABBY ve BRİTTANY HENSEL

  6 32 - Birbirinden Garip 10 Yapışık İkizin İlginç Hikayesi - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  1990 doğumlu Abby ve Brittany Hensel, çift taraflı paraşütlü ikizler. Bu, bir vücudu paylaştıkları, ancak iki ayrı kafaya sahip oldukları anlamına gelir. Tek bir bedende bireysel düşünceler ve farklı deneyimlerle iki akılları vardır.

  Nadir durumları göz önüne alındığında, Minnesota'daki bu kızlar oldukça düzenli bir hayat yaşıyor. Her biri, aynı aracı çalıştırmak için bir bedeni paylaşırken ayrı ayrı geçmek zorunda oldukları bir ehliyet sınavı vardı. İkisi de testi geçti.

  İkisi durumları hakkında çok açıktı ve bir noktada kendi televizyon reality şovları bile vardı. İlginç bir şekilde, her ikiz kendi vücutlarının bir yarısını kontrol eder. Bu yüzden günlük görevleri yerine getirmek için, örneğin iki el gerektirecek bir şeyi başarmak için vücudun kendi bölümlerini kullanarak uyum içinde çalışmak zorundadırlar.

 7. 7 MASHA ve DASHA KRİVOSHLYAPOVA

  7 32 - Birbirinden Garip 10 Yapışık İkizin İlginç Hikayesi - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Masha ve Dasha Krivoshlyapova, 3 Ocak 1950'de eski Sovyetler Birliği'nde doğmuşlardır.

  Ischiopagus tripus yapışık ikizler olarak, vücutlarında 180 derecelik bir açıyla bükülmüş halde belleri birbirine kaynaşmıştı. Neredeyse tüm uzuvlardan iki seti vardı. Ancak, her ikisinin de paylaştıkları tek bir çift bacak vardı. Belden aşağıları, bir kişiydi. Belden yukarıda ise iki farklı insan vardı.

  Ama onların hikayeleri, doğumlarından kısa bir süre sonra Sovyet yetkilileri tarafından alınmalarıyla karanlık ve trajik hale geldi. Sonunda, ikizler hükümet tıbbi yetkilileri için test konusu oldu. Kızların nasıl tepki vereceğini görmek için, aşırı sıcaklıklar, izolasyon ve duyusal yoksunluk gibi ölüme yol açan deneylere maruz bırakıldılar.

  Sonunda, sadece çatışan çok farklı kişilikler geliştirdiler. Dasha, daha baskın bir kişilik olan Masha'nın Dasha ve sevgilisi arasında bir ilişkiye izin vermeyeceği bir noktada kendini asmaya çalıştı. Çift, Masha'nın kalp krizi geçirdiği 2003 yılında 53 yaşında öldü. Paylaşılan bir dolaşım sistemi ile Masha'nın ayrışan vücudu, Dasha'nın da kan zehirlenmesinden ölmesine yol açtı.

 8. 8 CONNER ve CARTER MARİBAL

  8 29 - Birbirinden Garip 10 Yapışık İkizin İlginç Hikayesi - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Conner ve Carter Maribal, Florida'dan, sadece beş aylıkken yapılan bir ameliyatla başarılı bir şekilde ayrılan çiftlerdi.

  İkizler mide tarafından bağlanmıştı, ancak bir karaciğeri, bağırsaklarının parçalarını ve safra kanallarını da paylaşıyorlardı. Öyle olsa bile, bir cerrah ekibi bu ortak parçaları bölmeyi başardı ve çocuklara operasyondan sonra hayatta kalma şansı verdi.

  Ancak bu, prosedürün risksiz olduğu anlamına gelmez. Erkeklerin hayatta kalma şansı sadece yüzde 25 idi. Neyse ki, ameliyattan sağ çıktılar. Modern tıptaki gelişmeler sayesinde, yapışık ikizlerin artık başarılı bir şekilde ayrılma ve göreceli olarak normal yaşama şansları daha yüksektir.

 9. 9 ARTUR ve HEİTOR ROCHA

  9 24 - Birbirinden Garip 10 Yapışık İkizin İlginç Hikayesi - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Brezilya'da, Artur ve Heitor Rocha karınlarından birbirine bağlı olarak doğdular.

  Bu kardeşler de televizyonda yer aldı ve oldukça popüler oldular.

  Bir karaciğer, bağırsak ve mesane paylaştılar. Beş yıl boyunca kardeşler bağlı kaldı. Fakat Heitor'un ağırlığı, omurganın ve Artur'un iç organlarını zorluyordu, bu yüzden ebeveynleri ayrılık cerrahisini tercih ettiler. Ne yazık ki, Artur operasyondan sonra öldü.

  Bir trajik gerçeklik, böyle riskli ameliyatların bazen birinin veya her ikisinin de ölümüne yol açmasıdır.

 10. 10 CHANG ve ENG BUNKER

  10 23 - Birbirinden Garip 10 Yapışık İkizin İlginç Hikayesi - giriftt-health, giriftt-toplist, giriftt-worldlife

  Chang ve Eng Bunker, yapışık ikizlerin standartlarında bile son derece sıra dışı hayatlar yaşadılar.

  Bunlar büyük ölçüde orijinal “Siyam ikizleri” olarak görülüyor, bunlardan biri, Bunker'ların Siam'dan (günümüz Tayland'ı) gelmesiyle ortaya çıkan yapışık ikizler için alternatif bir terim.

  1811 doğumlu ikizler 1829'da sirk için Amerika'ya getirildi. Başlangıçta ikisi köleler gibi sömürüldü. Bazı Batılılar, Bunkerler'de nadir bir durumlarından faydalanarak kazançlı karlar yapmanın dışında başka bir şey görmediler. Sonunda, Bunkerler, bütün parayı ikizlerin performanslarından saklayan ve ABD vatandaşları olan “yöneticileri”nden kurtulabildiler. Kendi kendilerinin yöneticileri olarak hareket eden ikizler oldukça varlıklı oldular.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

59
59 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)