Dünyanın Benzersiz 10 Köprüsü !

1 dk. Okuma Süresi


Bunu düşünmeden, muhtemelen en az bir kez dünyanın en eşsiz köprüleri olabilecek köprülerden geçmişsinizdir. Zamanın başlangıcından beri, insan daha iyi bir gelecek için okyanusları, dağları, çölleri ve hatta boşlukları geçmeye çalışıyordu. Kanımızda var.

Bir köprüyü geçmek, havada binlerce metre olmadığı sürece bu kadar heyecan verici değil. İşte rekor kıran başarıları, ödüllü tasarımları, üstün mimari ve zengin tarihi ile Dünyanın en benzersiz 10 köprüsü…

 1. 10 Helix Köprüsü, Singapur

  kopru 10 - Dünyanın Benzersiz 10 Köprüsü ! - giriftt-travel

  Singapur Nehri üzerindeki bu eşsiz köprü, DNA gibi görünmek üzere tasarlanmıştır. 2010 yılında açılan, çoğunlukla çelikten yapılmış ve benzersiz tasarımı ile LED aydınlatma şeritleriyle geceleri aydınlatılır.

 2. 9 Şapel Köprüsü, İsviçre

  kopru 9 - Dünyanın Benzersiz 10 Köprüsü ! - giriftt-travel

  Lucerne kasabasında bulunan bu çarpıcı köprü 1333 yılında inşa edilmiş ve çapraz olarak Reuss Nehri'nin üzerinden geçmektedir. Tarih açısından zengin, Avrupa'nın en eski ahşap kaplı köprüsü. Köprünün içi, yerel tarih olaylarını gösteren 17. yüzyıl resimleriyle dekore edilmiştir. 20 yıl önce bir yangında neredeyse tamamen kül olmuştur. Köprünün yaklaşık üçte ikisi ve 110 resmin 85'i kaybedilmiştir. Bazı resimler 1611 yılına kadar uzanıyordu. Sadece 25'i kurtarılmış ya da restore edilmiş ve köprünün kendisi bir yıl sonra yeniden inşa edilmiştir.

 3. 8 Chengyang Köprüsü, Çin

  kopru 8 - Dünyanın Benzersiz 10 Köprüsü ! - giriftt-travel

  “Rüzgar ve Yağmur Köprüsü” olarak adlandırılan ve pirinç tarlaları ve dağların arasına gizlenmiş olan bu köprü, Çin'in Guangxi eyaletinde, Linxi Nehri'nde bulunur. 1916 yılında Çin'de etnik bir azınlık olan Dong halkı tarafından yaptırılan köprü, geçitleri olan beş ayrı pagoda yapısına sahip. Geleneksel Çin mimarisi fantastik görünümlü bir yapıya kavuşmuştur. Ancak en iyi başarısı yapımında tek bir çivi bile kullanılmamıştır.

 4. 7 Langkawi Gökyüzü Köprüsü, Malezya

  kopru 7 - Dünyanın Benzersiz 10 Köprüsü ! - giriftt-travel

  Langkawi Sky Köprüsü'ne teleferikle erişilebilir. Gunung Matchincang'ın 410 metre uzunluğunda kavisli bir yaya köprüsü olup kabaca deniz seviyesinden 701,040 metre yüksektir. Teleferik ile dağa seyahat ettiğinizde, Malezya dağlarının ve yağmur ormanlarının en güzel manzaralarını görme fırsatı bulursunuz.

 5. 6 Akashi-Kaikyo Köprüsü, Japonya

  kopru 6 - Dünyanın Benzersiz 10 Köprüsü ! - giriftt-travel

  Japonya'nın en büyük mühendislik parçalarından biri olan bu köprünün toplam uzunluğu 3.911 metredir ve dünyanın en uzun asma köprüsü rekorunu elinde tutuyor. 1998'de açılması 12 yıl sürdü ve Hyogo Eyaleti'ndeki Kobe kentini Awaji Adası'ndaki Iwaya ile birleştirdi. Hiçbir zaman dünyanın en uzun asma köprüsü olma niyetiyle inşa edilmedi, ancak 1995 yılında, Kobe Depremi sırasında uzunluğu yarıya düştü ve sonuç olarak köprüye rekoru veren ekstra 1 metre daha ekledi. Köprüde kullanılan kabloların uzunluğu 300.000 km'dir. Bu, dünyayı 7.5 kez daire içine almak için yeterli.

 6. 5 Falkirk Çarkı, İskoçya

  kopru 5 - Dünyanın Benzersiz 10 Köprüsü ! - giriftt-travel

  Bu köprü fütüristik tasarımdan daha fazlası. Bu dünyanın ilk ve tek tekne asansörü! Doğru, yapı aslında 180 derece dönebilir ve 2 tekerleğin ucunda çıkan 168 m uzunluğundaki tünellere sahip iki kilitle donatılmıştır. Alttaki tekneler bu tünellere doğru yelken açmakta, yapı dönmekte ve tekneleri kanalın tepesine kadar kaldırmaktadır. Köprüler, kanalları ve taşıma teknelerini birleştirmenin benzersiz bir yolu, onu modern bir mühendislik harikası haline getiriyor.

 7. 4 Millau Viyadüğü, Fransa

  kopru 4 - Dünyanın Benzersiz 10 Köprüsü ! - giriftt-travel

  Bu köprü, dünyanın en uzun köprüsü olduğu için Guinness Rekorlar Kitabı'nda. Köprü, uluslararası bir mühendislik harikası olarak tanındı ve 2006 yılında en prestijli mimari ödüllerden biri olan Üstün Yapı Ödülü'nü aldı. Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac, 2004 yılında 394 milyon avro ya da 524 milyon dolara mal olan köprüyü açtı.

 8. 3 Musa Köprüsü, Hollanda

  kopru 3 - Dünyanın Benzersiz 10 Köprüsü ! - giriftt-travel

  Büyük ölçekli tasarımlardan kopan bu köprüye uygun şekilde Musa Köprüsü denir. Çünkü suyu ikiye böler. Yenilikçi tasarım restorasyonu sırasında 17. yüzyıldan kalma bir kale inşa edilmiştir. Üzerine bir köprü kurulacaktı, ancak kaleleri düşmanlarına bu kadar görünür kılmaktan memnun olmayan mimarların akıllarında başka şeyler vardı. Onu gizlemeye ve neredeyse görünmez hale getirmek için hendek su hattının altına koymaya karar verdiler. Hendek içine oturur ve insanların neredeyse su seviyesinden tespit edilmeden geçmelerini sağlar.

 9. 2 Golden Gate Köprüsü, ABD

  kopru 2 - Dünyanın Benzersiz 10 Köprüsü ! - giriftt-travel

  Golden Gate Köprüsü sadece San Francisco'da değil tüm ABD'de bir simge haline geldi. Mühendis Joseph Strauss tarafından tasarlanan San Francisco'yu Marin İlçesi ile bağlamak ve Altın Kapı olarak bilinen boğazı geçmek için inşa edildi. Bu yüzden adı Golden Gate. 1933'ten itibaren binlerce işçi, 4 yıl ve 35 milyon dolarla tamamlanması bekleniyordu. Köprü 1937'de tamamlandığında, dünyanın en uzun asma köprüsü haline gelerek iki rekor kırdı.

 10. 1 Ponte Vecchio

  kopru 1 - Dünyanın Benzersiz 10 Köprüsü ! - giriftt-travel

  Ponte Vecchio, Floransa kentinde bulunan, Arno Nehri'nden geçen ve Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan antik bir köprüdür. 1333 yılında bir selle tahrip olmuş, 1345'te Taddeo Gaddi tarafından yeniden inşa edilmiştir. 1565 yılında, bir üst koridor ekleyerek, köprü yükseltmek için Giorgio Vasar görevlendirildi. Bu köprü, bir kısmı yana doğru çıkıntı yapan yayılma bölgesi boyunca yer alan evler ile ünlüdür. Ancak başlangıçta, kasaplar ve tabakhaneler gibi dükkan sahiplerinin atölyeleriydi. 1593'te dükkanlar çok fazla çöp üretti ve kötü kokuya neden olduğu için kuyumcularla değiştirildi. Ponte Vecchio, Floransa'da 2. Dünya Savaşı'ndan kurtulan tek köprüdür ve Almanlar tarafından İtalya kuşatması sırasında korunan tek köprüydü.Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

37
37 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)