Para İnsanı Neden Bozar ? İnsanlar parayı bulunca neden değişir !

Zengin silkinse fakir bay olur...5 dk. Okuma Süresi


İnsanlar, yaşamları boyunca hep zengin olma ya da daha kapsamlı bir ifade kullanacak olursak bulunduğu durumundan daha fazlasını, daha iyisini ister.

Bu istek, kişilikten ziyade insanın içinde olan içgüdüsel bir histir. Hep fazlasını istemiyor olsaydık insanoğlu olarak belki şu anda kullandığımız telefonlar, bilgisayarlar yerine telgraflar, oturduğumuz villalar, rezidanslar özetle evler yerine belki de hala mağarada yaşıyor olabilirdik.

Günümüz imkanları sayesinde de iyi iş yapan durumu orta halli esnaf komşumuzu değil, instagram, youtube ve birçok medya aracı sayesinde ultra zengin hayatları görüp özenip o kadar olmasa da ona yakın imkanları sağlamak isteyebiliyoruz.

Biz özenmesek çevremiz, çevremiz özenmese çocuklarımız bir şekilde birileri bir hayatı görüyor ve onu hak ettiğini düşünüyor. Atıyorum aile fertleri Dubai’de tatile özeniyor. Oğlunuz ya da eşiniz son model bir otomobile özeniyor.

Bu içgüdüsel durum da bizleri daha fazla para kazanmaya, ekonomik gücümüzü arttırmaya yönelik yeni girişimler, yeni planlar ve programlar yapmamız için bizi teşvik ediyor. Daha güçlü olabilmek daha iyi yaşam sürebilmek için düşünüp duruyoruz.

Bazen işlerimiz rast gidiyor ve uğraşmakta olduğunuz işler size fazla gelir kazandırmaya başlıyor 10 yılda kazanacağınız parayı 1 ayda kazanabiliyorsunuz ve işleriniz iyi gittikçe elinize para geçtikçe yaşam koşullarınız da değişiyor.

Artık rüyasını gördüğümüz arabayı, yaşamak istediğiniz evi ve sosyal hayatınızı hızlıca değiştirebiliyorsunuz teknik olarak mükemmel görünse de bu durum bir süre sonra özel hayatınıza olumsuz etkilerini yansıtmaya başlıyor.

Başarılı ve geliri yüksek bir iş başardınız ve aniden zengin olmaya başladınız diyelim.

Şimdiye kadar kıt kanaat geçindirdiğiniz eviniz birden zenginleşiyor ve bu ani başarı, değişimi peşinden getiriyor zenginlikle gelen yenilikler sosyal çevrenizden kopmanıza, eşinizden ayrılmanıza sevdiklerinizden olmanıza neden oluyor.

1 34 - Para İnsanı Neden Bozar ? İnsanlar parayı bulunca neden değişir ! - giriftt-stories

İlk başta insanlar kıskanıyor ve çirkinleşmeye başlıyor!

Çoğu insan belki zengin olma hayalinden vazgeçmez, zengin olamaz ama bu konuda rüyaları gerçek olanlar, bunun yalnızlık getirdiğini ve dışarıdan göründüğü kadar her şeyin pembe olmadığını söylüyor en basiti izlediğimiz çoğu girişimcilik filmlerinde, başarı hikayelerinde bile finalin bu anlattığımızdan farksız olduğunu görebiliyoruz.

Birinin aniden zengin olması ya da inanılmaz bir ivme yaşaması hayatının her alanını derinden etkiler. Bu durum bazıları için acılı bir psikolojik deneyim olabilir.

Bir psikolog “ İnsanlar alıştığı düzenin birden değişmesine ve imkanların kolaylaşması halinde  “ani zenginlik sendromu “ yaşayabileceklerini ve kimlik sorunu yaşayabileceğini söylemişti. Bu kimlik sorunları doğrultusunda yalnızlık ve öfke duygularına kapılmaya yatkınlık gösterebiliyor ve devamında bu psikoloji altında yaptıklarımızın farkında olamayabiliyoruz yani kontrolümüzü kaybediyoruz.

İkili ilişkiler bozuluyor…

Çoğumuz yıllarca zengin olma hayali kurar, bunun yollarını ararız. Kim daha rahat bir hayat sürmek istemez ki? Ama bu gerçekleştiğinde, etrafımızdaki insanların davranış değişikliğiyle yüzleşebiliyor her zaman senin başarılı olma dileklerini ileten insanların nasıl da bozulup değiştiğini görmek hiç de alışık olmadığımız bir durumla karşı karşıya gelmemize neden olabiliyor.

Bu çok da fazla üzerinde düşünülen bir durum değildir. Arkadaşlar daha mesafeli davranmaya (ya da daha sıkı fıkı konuşmaya) veya aile mali işlerinize karışmaya ve hayatınıza daha fazla girmeye başladığında şok yaşarsınız. Bu güne kadar sana selam vermeyen, sana inanmayan insanlar bile birden senin ve işlerin hakkında fikir sahibi olur ve hepsi birer özel muhasebeci gibi kapınızı eskitir bitmeyen projeler ve sizi para gibi gören insanlar çevrenizde türemeye başlar. Bu durum çok hızlı gelişir ve alışması idare etmesi çok zor bir hale gelir.

Sonra para insanı değiştirir. Yeni zengin, farkında olsun ya da olmasın, aşırı harcama yapmaya ya da daha önce ilgilendiği şeylerden kopmaya başlar, kendine daha prestijli hobiler edinmeye başlar. Bu ise eski arkadaşlarıyla arada sorunlar yaşanmasına yol açar. Alıştıkları insanın böylesine gelişip farklı kültürler keşfetmesini değişim olarak algılayıp zengin olan kişiyi ötekileştirirler.

Arkadaş çevresi, birden gelişen ve değişen ortama uyum sağlamak yerine ilişkilerini koparabilir ve buda insanı yalnızlığa iter. SEN DEĞİŞTİN lafını çok sık kullanmaya başlarlar ve sizden bir çıkar elde edemiyorlarsa iletişimi keserler.

Ailenin ve arkadaşların tepkisini kontrol etmek çok zorlaşır. Hem onlar hem de o güne dek fazla iletişiminizin olmadığı insanlar, başarılı olarak gördükleri kişilerle ilişkilerini geliştirmeye çalışır.

2 33 - Para İnsanı Neden Bozar ? İnsanlar parayı bulunca neden değişir ! - giriftt-stories

Peki, arkadaş ve aile çevresi size farklı davranmaya başladığında ne yaparız?

Çoğu kişi bu durumu şüpheyle karşılıyor, bu insanlar eskiden neredeydi diye sorar. Asılsız tahminler ve iftiralarla canınızı sıkmaya başlarlar. Önceden evine ekmek alamayan adamın haline bak diye konuşmalar yüzünüze söylenmese bile kulağınıza gelir.

Bu durumda insanlardan geri çekilir ve arkadaş çevresi daraltılır uyum sağlayamayanlardan birer birer uzaklaşılır. Çünkü kimin size içten, kimin para yüzünden yaklaştığından emin olamazsınız.

Zaman geçtikçe dünyanız giderek küçülür; sosyal çevreniz mali olarak kendileriyle aynı seviyedeki insanlarla sınırlanmaya başlar.

Zenginlik ve başarı kalıcılaşmaya başladıkça bu duygu ve ortam yok olmaz. Kimin sizinle gerçekten arkadaş olmak istediğini tahmin etmek daha da zorlaşır. Bu konuda size yapılan bir iki yanlış giderek daha fazla kabuğunuza çekilmenize neden olur.

Dostum dersiniz, paranız kadar dosttur.

Sevgilim dersiniz, daha zengin birisini bulana kadar ya da istediği telefonu alamayıncaya kadar sevgilinizdir.

Ailem dersiniz, onların dileklerini yerine getirdikçe ailesinizdir.
Tanıştığınız insan ya da birden samimi olan amca, dayı, hala, kuzen sizden çıkar sağladığı sürece sizin akrabanızdır. Koparabildiğini kopardığı güne kadar bestfriend, yakın dostsunuzdur.
Aniden başarıyı ve zenginliği yakalayan insanın yalnızlık duygusu zamanla önceliklerinin değişmesine neden olur. Yaşamını kendisi gibi serbest sürdüren yeni arkadaşlar aramaya başlar. Çünkü çevrenizde kimi arkadaşınızın iş saatleri, kiminin okul şartları sizin programınıza uymaz dolayısıyla kendiniz gibi arkadaşlar edinmeye başlarsınız. Çoğu insan “Hadi yarın Paris’e kahvaltıya gidelim.” diyemez siz onlara deseniz bile bunu yapmayacak insanlarla ilişkileriniz yavaş yavaş kopmaya başlar. Çünkü tercihler değişir. Önceden sokakta simit yediğiniz insana hadi Paris’te kahvaltı yapalım dediğinizde beklentilerinizi karşılayamayabilir sizi yanlış bile anlayabilir.

Durum böyle olunca eski ilişkilerde gelişme çok da yeterli olmuyor ve yeni ilişkiler kurulmaya başlanıyor. Biraz çevrenin etkisiyle, biraz paranın etkisiyle hayat şartlarının gelişmesi sonucu, kıskananlar, fayda sağlamaya çalışanlar, size uyum sağlayamayan dostlarınız birer birer hayatınızdan eksiliyor ve bir süre sonra bakmışsınız ne kadar gerçek, ne kadar sahte bilmem ama yeni arkadaşlıklar edinerek onlarla sosyalleşiyor en yakın dostunuzu ise işiniz olarak görmeye başlıyorsunuz ve yalnızlaşıyorsunuz.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

74
74 puan
İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)