Yakın Zamanda Bir Kara Delik Görebiliriz ! Uzay Gelişmeleri !

1 dk. Okuma Süresi


Avrupa Güney Gözlemevi, önümüzdeki hafta büyük bir duyuru olacağını açıkladı. Evet, bunun kulağa nasıl geldiğini biliyoruz. Ama söyleyebildiğimiz kadarıyla, dünyanın kara bir deliğin ufkunun ilk fotoğrafını görmek üzere olduğu ortaya çıkıyor.

Araştırmacılar “Event Horizon Telescope’tan ilk sonuçları” tartışacaklar. Event Horizon Teleskobu yıllardır Samanyolu’nun kalbine bakıyor, galaksimizin merkezi süper kütleli kara deliği Yay A’nın bulunduğu yerin fotoğrafını almaya çalışıyor.

Ama bu hiçbir anlam ifade etmiyor. Kara deliklerin kendileri kelimenin tam anlamıyla görünmezler. Tüm elektromanyetik radyasyonu emiyorlar, yani teleskoplarımızın hiçbiri (radyo, röntgen, optik, gama-ışını gibi) onları tespit edemez. Bu yüzden şimdiye kadar hiç birini göremedik.

kara delik 1 - Yakın Zamanda Bir Kara Delik Görebiliriz ! Uzay Gelişmeleri ! - giriftt-science

Ancak kara delik ufkunu görmek (ışığın artık kaçış hızına ulaşamayacağı bir kara deliğin dışındaki nokta) kolay olmasa da teorik olarak mümkün. Bir kara deliğin etrafındaki uzay zamanı tuhaf. Ek olarak, Sgr A * kalın bir toz ve gaz bulutu içinde örtülür.

Buna rağmen, tüm olumsuzluklar hayatlarını buna adamış bilim insanlarını durdurmadı. Dünyanın dört bir yanındaki teleskoplar bir araya gelerek görevlerini yerine getirerek o kadar çok veri üreterek hepsini taşımanın tek yolu uçaklarda gönderilen sabit disklerde oldu. Ve sonra araştırmacılar bu verileri sıralamak ve analiz etmek zorunda kaldı.

Şimdi birisi sonunda hazır. 10 Nisan 2019’da, saat 15: 00’de CEST (13:00 UTC, 9:00 EST) Avrupa Komisyonu, Avrupa Araştırma Konseyi ve Event Horizon Telescope (EHT) projesi “çığır açan” olarak nitelendirdikleri sonuçları sunacak. Etkinlik ise YouTube’da yayınlanacak.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

65
65 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)