Venüs’ün Başarısız Uzay Sondası Yakında Dünya’ya Düşecek !

1 dk. Okuma Süresi


Yerkürenin yörüngesinde bir sürü çöp var. Bu enkaz uzay boşluğunda aslında oldukça küçüktür, ancak bazı büyük parçalar da var. İrtifalarını yitirdiklerinde onları tekrar görebiliriz ve bazıları çok yakında geliyor olabilirler.

Bu hurda yığını, 31 Mart 1972’de gönderilen Sovyet uzay sondası olan  Kosmos 482’dir. Venüs’e bağlıydı, ancak Dünya yörüngesinden çıkmaya çalıştığında, sonda ne yazık ki parçalara ayrıldı ve bir daha yörüngede hiç görünmedi.

Geminin bir kısmı, gönderildiği ay içerisinde Dünya’ya geri döndü. Ancak 495 kilogramlık büyük bir yığın hala yukarıda. Space.com’da yayınlanan yeni bir rapora göre, 2023 ile 2025 arasında bir zamanda düşmesi bekleniyordu, ancak bu daha erken olabilir. Mesela bu yılın başlarında.

Parçanın eliptik bir yörüngede olduğunu, 2.409.4 km’ye ve 209.7 kilometreye yaklaştığını belirtmek önemlidir. Şu anda, ortalama yüksekliği 1.309.6 kilometre. Geçen sene bu zamanlar 1.366 kilometre idi.

Şu anda, en yüksek hızı öbeğe yörüngede kalabilecek kadar ivme kazandırıyor. Ancak bu yörünge azaldıkça, Dünya’nın yer çekimi güçlendikçe, inişinin hızlanması bekleniyor. Ve gezegenin yüzeyinin cehennem sıcaklıklarına bir süre dayanacak şekilde inşa edildiğinden, onun bir parça halinde Dünya’ya geri dönmesi bekleniyor.

Uydu takipçisi Thomas Dorman: “Evet, iniş zanaatı sorunsuz bir şekilde devam edecek. Aşağı inerken paraşütü açılsa güzel olurdu… Ama paraşütü serbest bırakmak için piroteknik ateşleyen pillerin uzun zaman önce bittiğinden eminim!” diyor.

Dorman, bu yılın ortalarında veya gelecek senenin başlarında bir dönemde bu hurda yığınının Dünya’ya düşeceğini öngörüyor. Yani endişelenmene gerek var mı? Tehlike olasılığı düşük görünse de, söylemek zor. Çoğu uzay enkazı (geçen yıl inen Çin uydusu Tiangong-1 gibi) okyanusa düşüyor.

Ayrıca, çoğu uydu tehlikeyi en aza indirmek için Dünya’ya yeniden girişte kırılma ve yanma için tasarlanmıştır. Ama her zaman durum böyle değil. 1973’te Avustralya’ya düşen Skylab gibi… Bir uydunun nereye ineceğini kontrol etmenin bir yolu yok.

Ancak bugüne kadar düşen uydu enkazı nedeniyle hiçbir ölüm yaşamadık. Her şeyin bir ilki olduğunu varsayıyoruz, ama şu anda muhtemelen güvendeyiz.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

69
69 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)