Şimdiye Kadar Üretilen Dünyanın En Hızlı 10 Helikopteri !

Yer yüzünde üretilen ve kullanılan hızlı 10 helikopteri sizler için derledik ! 1 dk. Okuma Süresi


Helikopter teknolojisini biraz incelediğimizde yavaş ama pratik bir hava aracı olduğunu. Manevra kabiliyetinin yüksekliğinden dolayı hızdan feragat edildiğini görebiliyoruz. Alanında en iyi ve tarihe damgasını vurmuş hala şanı yürüyen çoğumuzun adını duyduğu helikopterlerin teknik özelliklerini. Kullanım alanlarıyla ilgili bir çok bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Havacılık teknolojisinin mihenk taşları sayılabilecek son derece kullanışlı ve bir o kadar da hızlı olan helikopterleri. Siz Giriftt okurları için Dünyanın en hızlı 10 helikopteri başlığı altında listeledik !

 1. 10 AH-64 Aphace

  h10 - Şimdiye Kadar Üretilen Dünyanın En Hızlı 10 Helikopteri ! - giriftt-toplist, giriftt-science, giriftt-motosport

  Helikopter ile ilgili kısa birkaç bilgi verecek olursak. Başta Amerika olmak üzere tüm dünya ülkelerinin severek kullandığı bir helikopterdir. 

  McDonnald Douglas üretimi olan AH-64 Apache, şimdiye kadar var olan saldırı helikopterlerinin en iyilerindendir. İlk uçuşunu 30 Eylül 1975 yılında yapan bu helikopter, yüksek manevra kabiliyetine,  her türlü hava koşullarında uçabilme yeteneğine ve sayısız teknolojik donanımıyla yakın uçuş da dahil olmak üzere bir çok donanımla tam bir savaş makinesidir.

  Kompozit yapısı sayesinde büyük bir dayanıklılığa sahip Aphace’nin; 

  Kokpit bölümleri, düşük ağırlıklı boron zırh ile kaplanmıştır, bu 23 mm roketlere ve 12.7 mm yüksek infilaklı ve zırh delici mermilere karşı koruma sağlar.

  Her biri 1890 shp (1340W) güç sağlayan 2 adet T700-GE-701Cs motoru ile donatılan Aphace. 8 tona yakın olan azami kalkış ağırlığı ile 293 km/s seyir hızıyla 3 saatten fazla havada kalabilir. 

 2. 9 AgustaWestland AW169

  h9 - Şimdiye Kadar Üretilen Dünyanın En Hızlı 10 Helikopteri ! - giriftt-toplist, giriftt-science, giriftt-motosport

  Orta sınıf/çift motorlu helikopter standartlarında, yeni bir kategori oluşturuyor. 

  Dünya genelinde ve Türkiye’de  sıklıkla tercih edilen AW 169, Leonardo / AgustaWestland ailesinin yeni jenerasyon helikopterleri arasında yer alıyor. 

  İlk uçuşunu 10 Mayıs 2012’de yapan bu helikopter, yeni nesil, çift-motorlu 7 ton maksimum kalkış ağırlığı ile iş helikopterleri için kendi ağırlık sınıfındaki yeni mihenk taşı...

  Kusursuz tasarımı, en son teknoloji avionikleri, lüks ağırlama ve düşük gürültü teknolojisi ile VIP taşımacılık pazarının da yeni standartları belirliyor.

  Opsiyonel olarak 8 – 10 – 15 yolcu kapasitelerine kadar ulaşabilen AW169, 7 tona yakın maksimum kalkış ağırlığı ile 306 km/h seyir hızıyla 5 saatten fazla havada kalabiliyor.

 3. 8 AgustaWestland AW159 Wildcat

  h8 - Şimdiye Kadar Üretilen Dünyanın En Hızlı 10 Helikopteri ! - giriftt-toplist, giriftt-science, giriftt-motosport

  AgustaWestland tarafından üretilen Birleşik Krallık yapımı genel amaçlara hizmet eden bir helikopterdir.

  12 Kasım 2009 tarihinde ilk uçuşunu yapan bu helikopter Britanya Ordusu ve Kraliyet Donanması tarafından kullanılmaktadır. AW159 yani namı değer Wildcat bir önceki modeli Lynx'e görünüşte geniş benzerlikler paylaşırken, önemli tasarım farklılıklarına sahip. 

  Yeni özellikler ve işlevsellik kazanmak için yoğun şekilde modernize edilmiş, günümüz şartlarına uyarlanmıştır. Özetle Lynx’in üst modeli olarak tasarlanmıştır.

  Genel amaçla kullanılması için tasarlanan bu helikopter çoğunlukla askeri amaçlara hizmet etmek için kullanılıyor ve 6 tona yakın maksimum kalkış ağırlığı ile saatte 311 km seyir hızına ulaşabiliyor.

 4. 7 Ka – 52 Alligator

  h7 - Şimdiye Kadar Üretilen Dünyanın En Hızlı 10 Helikopteri ! - giriftt-toplist, giriftt-science, giriftt-motosport

  Ka-52 Alligator yani namı değer timsah yeni nesil keşif ve saldırı amaçlı bir savaş helikopteridir.

  Her türlü hava şartlarında, alçak uçuş manevralarını rahatlıkla yapabilen, düşman tanklarını, zırhlı piyade araçlarını, askeri kampları ve askerleri yani saldırdığı bölgede ne varsa onu yok etmek için tasarlandı.

  Rus üretimi olan Kamov Ka – 52 saatte 315 km seyir hızına ulaşabiliyor.

 5. 6 Sikorsky CH-53E

  h6 - Şimdiye Kadar Üretilen Dünyanın En Hızlı 10 Helikopteri ! - giriftt-toplist, giriftt-science, giriftt-motosport

  Helikopter denilince akıllara ilk gelen isimlerden olan, Sikorsky firmasının ürettiği CH-53e namı değer Süper Aygır ABD ordusunun sahip olduğu en ağır ve en büyük helikopterlerden biridir.

  Süper büyüklükte olan bu dev helikopter ağır yük ve kargo taşımacılığında, askeri araçların taşınmasında ve buna benzer bir çok amaçla kullanılır.

  İlk uçuşunu 1 Mart 1984’de yapan bu helikopter, zaman içerisinde geliştirilerek yeni versiyonları üretilmeye başlandı  Süper aygır namını taşıyan bu dev helikopter  saatte 315 kilometre seyir hızlarına kadar ulaşabiliyor.

 6. 5 Boeing CH-47 Chinook

  h5 - Şimdiye Kadar Üretilen Dünyanın En Hızlı 10 Helikopteri ! - giriftt-toplist, giriftt-science, giriftt-motosport

  CH-47F, ABD Ordusu ve uluslar arası savunma güçleri kullanımına uygun gelişmiş bir çoklu görev helikopteridir.

  Chinook Boeing firması tarafından üretilen, çift motorlu ve diğer helikopter türlerinden farklı olarak ardı ardına çift motorlu ağır yük helikopteridir. Arka taraftaki motor hem kalkmayı hem de ilerlemeyi sağlamaktadır. Ana görevi askeri birlik, topçu ünitesi ve mühimmat taşımaktır. 

  16 ülke tarafından en çok da Birleşik Devletler Ordusu (US Army) ve Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) tarafından kullanılmaktadır. Yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri de bünyesine bu helikopterlerden katmayı planlamaktadır.

   Bu helikopter aynı anda 60 personel taşıyabilir ve bir F-16 savaş uçağını kaldırıp çekebilecek güçtedir. Bu helikopter saate 315 kilometre gibi seyir hızlarına ulaşabilmektedir.

 7. 4 Mil Mi-28

  h4 - Şimdiye Kadar Üretilen Dünyanın En Hızlı 10 Helikopteri ! - giriftt-toplist, giriftt-science, giriftt-motosport

  Mi-28, başarılı Mi-24 efsanesinin devamıdır, tasarım çalışmalarına 1970’lerin sonunda başlanan bu helikopter alçaktan uçan hava hedeflerine, zırhlı ve zırhsız kara hedeflerine saldırı için tasarlanmıştır.

  Rus yapımı olan Mi – 28 anti tank ve saldırı helikopteridir. Nato tarafından Mi-28 Havoc olarak adlandırılan bu savaş helikopteri üretim aşamalarını Rusya’nın dağılması ve araya giren ekonomik kriz gibi engeller yüzünden o yıllarda üretimini tamamlayamamış ve ancak günümüzde seri üretime geçebilmiştir.

   İlk uçuşunu 10 Kasım 1982’de yapan ama helikopter piyasasına 15 Ekim 2009’da girebilen Mi – 28 saatte 324 kilometre seyir hızlarına ulaşarak dünyanın en hızlı helikopterleri listesinde 4. sıradadır.

 8. 3 Mil Mi-24

  h3 1 - Şimdiye Kadar Üretilen Dünyanın En Hızlı 10 Helikopteri ! - giriftt-toplist, giriftt-science, giriftt-motosport

  Dünyada kullanılmaya başlanan ilk saldırı helikopterindendir.

   Gövdesi çok sağlam bir zırhla kaplı olup, 12.7mm'lik uçaksavar mermisine dayanabilir. Pilotları NBC(Nükleer, biyolojik, kimyasal) gaz sızıntılarına karşı koruyabilir. 12.7mm'lik bir mermiye sahiptir, güdümlü anti tank füzesi ve 57 mm'lik roket atabilir. 

  Savaş helikopteri olmasının yanı sıra gövdesinde tam donanımlı 8 asker, yük ya da mühimmat taşıyabilir ki bu onun en önemli özelliklerinden biridir.

   İlk uçuşunu 1969’da yapan ve aktif olarak 1972 yıllarında kullanılan bu helikopterin yerini 4. sırada bahsettiğimiz Mi – 28 helikopterleri almaya başladı. 

  Mi – 24 saatte 335 kilometre seyir hızlarına kadar ulaşabiliyor.

 9. 2 Westland Lynx

  h2 - Şimdiye Kadar Üretilen Dünyanın En Hızlı 10 Helikopteri ! - giriftt-toplist, giriftt-science, giriftt-motosport

  Westland Lynx, Westland Helicopters tarafından üretilen Birleşik Krallık yapımı bir çok amaçlı bir helikopterdir.

  Başlangıçta hem sivil hem de denizde kullanım için bir hizmet aracı olarak tasarlanmış olup askeri ilgiden dolayı savaş ve deniz türevleri de geliştirildi.

  Lynx, 1977'de seri üretime geçti ve daha sonra birçok ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından, öncelikle savaş alanlarında, zırhsavar, arama - kurtarma ve denizaltısavar gibi görevlerde yer aldı.

  İlk uçuşunu 21 Mart 1971’de yapan Lynx saate 400 kilometreye yakın seyir hızlarına ulaşabiliyor.

 10. 1 Eurocopter x3

  h1 - Şimdiye Kadar Üretilen Dünyanın En Hızlı 10 Helikopteri ! - giriftt-toplist, giriftt-science, giriftt-motosport

  2011 Paris Havacılık fuarında Avrupalı Eurocopter firması helikopter teknolojisini ve hibrid teknolojisini birleştirerek x3’ü tanıttı bu helikopter üstündeki pervaneye ek olarak yanlara yapılmış kanatlara takılan pervaneler sayesinde kısa sürelerde yüksek hızlara ulaşabildiği gibi dünyanın en hızlı helikopteri unvanını da almış durumda.

   Uçak olmak isterken birden helikopter olmaya karar vermiş gibi görünen bu helikopter ilk uçuşunu 6 Eylül 2010 yılında yaptı.

  Paris Havacılık Fuarında ise tasarımı üzerinde bulundurduğu teknolojileri ve tüm donanımlarının yanı sıra seri bir şekilde hızlanması ve bir çok manevrayı başarıyla yapa bilmesi, saatte 487 kilometre seyir hızlarına ulaşa bilmesi sayesinde düyanın en hızlı helikopterleri listesinde 1. sırayı alnının hakkıyla kazandı.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

67
67 puan
İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)