Pluton’un Yüzeyinde Amonyak Bulundu !

2 dk. Okuma Süresi


Gökbilimciler, Pluton yüzeyinin paslı renkleriyle karışmış amonyak varlığını tespit ettiler.

Birincisi, bu amonyak lekeli buz; Pluton'nun yüzeyinin altına gizlenmiş, organik ve zengin bir okyanusa işaret ediyor. Diğeri yaşam için doğru malzemeleri içerebilir. Aynı zamanda buz volkanlarının varlığına, su ve amonyağın yer altından çekilmesine ve yüzeye yayılmasına işaret ediyor.

Veriler, 2015 yılında cüce gezegenin üzerinde uçan uzay aracı olan Yeni Ufuklar'dan geliyor.

Yakın kızılötesi spektrumdaki imzalar, bazı kısımlarda su buzu ile karıştırılan amonyak buzu ve bazılarında da su olmayan amonyak buzu ile tutarlıdır.

NASA Ames Araştırma Merkezi'nden gezegen bilimcisi Dale Cruikshank verdiği demeçte, "Bu hepimize büyük bir sürpriz oldu. Güneş Sisteminin bu bölümünde ortaya çıkmayı bekleyen daha birçok sürpriz var.” dedi.

Bunu daha da şaşırtıcı kılan şey, amonyakın Güneş Sistemi'ndeki açık alanda uzun süre kalmamasıdır. (kozmik açıdan) Ultraviyole ışık ve kozmik radyasyon nispeten hızlı bir şekilde bozulur. Uzun yıllar kalamaz.

Pluton ise milyarlarca yıllık, bu yüzden amonyağı oraya taşıyan bir şey olmalı.

pluton amonyak 1 - Pluton'un Yüzeyinde Amonyak Bulundu ! - giriftt-science
Amonyağın dağılma şekli hakkında bir ipucu var: Birkaç kriyovolkanik havalandırma deliği tarafından yayılmış olabilir.

Bu, Pluton'nun soğuk yüzeyinin altında -230 santigrat dereceye kadar düşebilen sıvı okyanusları destekleyen kanıtlara katkıda bulunuyor. Bu ayın başlarında yayınlanan bir yazı, Pluton'nun yüzey buzunun altına sıkışmış bir gaz tabakasının, suyu izole edip Pluton'nun çekirdeğinden gelen sıcaklıkla eritildikten sonra donmasını önleyebileceğini ileri sürdü.

Amonyağın varlığı bulmacanın bir başka parçasıdır. Suyun donma noktasını 100 santigrat dereceye kadar düşürebilen doğal bir antifrizdir.

Pluton gibi buzlu cisimlerin cryovolkanlara sahip olabileceği uzun zamandır düşünülmüş. Bu nedenle bu teori için destekleyici kanıtlar bulmanın yanı sıra hipotez altındaki yeraltı okyanuslarını da desteklemektedir.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

39
39 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)