Ölüm Vadisinin Yelken Taşlarının Sırrı !

1 dk. Okuma Süresi


1940'lı yıllardan bu yana, Ölüm Vadisi Milli Parkı'nda düz bir yüzeye sahip kuru bir göl yatağı olan Racetrack Playa, “yelkenli taşlar” gizemi için bir ortam oluşturuyordu.

Her bir olay arasındaki yıllar hatta on yıllar boyunca, görünmeyen bir kuvvetin aynı anda yüzlerce kayayı aynı anda zeminde hareket ettirdiği ve kurumuş çamurda uzun paralel izler bıraktığı görülmüştür. Bu yelken taşların her biri 300 kilograma kadardır.

Hiç kimse taşları bilim insanlarının bildiği kadarıyla hareket halinde görmemişti. Bu yüzden ABD'li bir araştırmacılar ekibi 2011'de araştırmaya karar verdiler. Rüzgar damlalarını ölçmek için hızlandırılmış kameralar ve bir hava istasyonu kurdular. Sonra 15 adet kireçtaşı kayaya hareketle aktive olan GPS takip ünitelerini kurdular ve playaya yerleştirdiler.

yelken tas 1 - Ölüm Vadisinin Yelken Taşlarının Sırrı ! - giriftt-funny, giriftt-worldlife, giriftt-science
Bir şey olmadan on yıl ya da daha uzun sürebilirdi, ama şanslıydılar. Aralık 2013'te, taşların yelken açtığı ekip oradaydı ve gizem çözüldü. Şiddetli yağmur ve kar, playa üzerinde 7 santimetre su bırakmıştı. Gece yarısı daha büyük yüzer panellere dağılan ince buz tabakaları dondu. Toplanan buzları playa boyunca iterek, buzlu yüzeyin altındaki çamurda iz bırakarak, saatte yaklaşık 15 km hafif rüzgarlara ihtiyaç duyuldu. İzler aylar sonra göl yatağı kuruduğunda görünür hale geldi.

Kayaçlar ancak koşullar mükemmel olduğunda hareket eder. Çok fazla rüzgar, güneş, su veya buz. Araştırmacı Jim Norris, “Turistler bu olayın farkına varmadan bunu gerçekten görmüş olabilir. Etrafındaki tüm taşlar da hareket ediyorsa, bir kayanın hareket halinde olduğunu ölçmek gerçekten zor.” dedi.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

48
48 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)