NASA Sarmaşık Galaksi ‘Messier 90’ın Bir Fotoğrafını Çekti !

1 dk. Okuma Süresi


NASA'nın Hubble teleskobu, kendi Samanyolu galaksisine doğru yolculuk ediyor gibi görünen birkaç galaksiden biri olan Messier 90'ın etkileyici bir fotoğrafını çekti.

İşte tam olarak böyle gözüküyor;

Evren genişlediğinden, çoğu galaksi Samanyolu galaksisinden uzaklaşıyor. Sonuç olarak, bu galaksiler kırmızıya kayma olarak bilinen bir fenomen olan, spektrumun kırmızı tarafında görünmektedir.

sarmasik gezegen 1 - NASA Sarmaşık Galaksi 'Messier 90'ın Bir Fotoğrafını Çekti ! - giriftt-scienceBununla birlikte Messier 90, bize yaklaşırken ışığın frekansını sıkıştırır. Bu, onu blueshift olarak bilinen bir fenomen olan spektrumun mavi tarafına yaklaştırır.

Messier 90'ın bir parçası olduğu Başak kümesinin bizden uzaklaştığını not etmek önemlidir. Fakat Messier 90 aslında kümedeki diğer galaksilerden daha hızlı hareket ediyor ve Samanyolu'na doğru yarışıyor gibi görünüyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

68
68 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)