NASA Mars’ta İlk Kez Bir Deprem Kaydetti !

2 dk. Okuma Süresi


NASA’nın InSight Mars toprakçısı, ilk “Marsquake” i (sismik titremelerini), kırmızı canavarın karnında soluk ama net olmayan bir şekilde kaydetmiş olabilir.

Erken analiz, titremenin rüzgar gibi atmosferik etkilerin aksine gezegenin içinden kaynaklandığını doğrulamıştır. Sismologlar, neyin sebep olduğunu kesin olarak bilemiyor.

Mars’taki depremler, tıpkı Dünyadaki depremler gibi gezegenin içiyle ilgili ayrıntıları açığa çıkarabilir. Geçen yıl kasım ayında Mars’a inen InSight, Mars’ın cesaretini incelemek için özel olarak tasarladı. Gezegenin sıcaklığı, rotasyonu ve sismik faaliyetlerinin ölçümlerini almak için çeşitli cihazlarla donatılmıştır.

İç Yapı için Sismik Deneme (SEIS) aracı tarafından bugüne kadar toplanan verilerin çoğu, arka plandaki gürültülerden oluşuyordu. Ancak 6 Nisan’da araç sonunda ekibin aradığı şeyi kaydetti.

SEIS ekibi, Institut de Physique du Globe de Paris’teki Philippe Lognonné’den (IPGP) lider, “Bu ay bir sinyal bekliyoruz. Sonunda Mars’ın hala sismik olarak aktif olduğuna dair kanıtı olması çok heyecan verici. Onları analiz etme şansımız olduğunda ayrıntılı sonuçlar almayı bekliyoruz.” diyor.
marsta deprem 1 - NASA Mars'ta İlk Kez Bir Deprem Kaydetti ! - giriftt-scienceYeterince güçlü bir titremenin dalgaları, sadece elektromanyetik yerine sismik dalgalarla, gezegen büyüklüğünde bir yere nüfuz eden radar gibi davranabilir. Bu dalgalar bir gezegen boyunca yayıldıkça, sismologların iç kompozisyonları çıkarmasına izin vererek belirli malzemeler arasında hareket ettikçe yavaşlayabilir veya diğerlerinden sıçrayabilirler.

Ne yazık ki, Sol 128 olayı bilim insanlarına Mars’ın iç yapısı hakkında hiçbir şey söyleyemeyecek kadar zayıftı ve burada Dünya’da tektonik faaliyetin sürekli homurdananları arasında kaybolmuş olacaktı.

Ancak, Mars’ın tektonik olarak aktif olmasa da, sismik faaliyet olduğunu – hatta daha güçlü bir titreme için umut uyandırdığını – gösteriyor. Özellikle diğer üç taneden beri, sol 105, Sol 132 ve Sol 133 üzerine daha hafif sismik sinyaller kaydedilmiştir.

Fakat Sol 128 sinyali, güçlü olmasının yanı sıra, başka bir nedenden dolayı ilginçtir: 1969 ve 1977 arasında yüzey sismometreleri tarafından tespit edilen ay depremlerinin sismik profiline güçlü bir benzerlik taşır. Cihazlar Apollo misyonlarından gelen astronotlar tarafından yerleştirildi.

Mars gibi, Ay da tektonik olarak aktif değil. Sismik aktivitesine, iç soğudukça yavaş ve hafif bir daralma neden olur, bu işlem 4.5 milyar yıl önce oluşmasından bu yana devam etmekte olan bir süreçtir. İç kısım küçülürken, dış kabukta gerginliklere neden olacak şekilde çatlayana kadar baskılar yaratır.

Gezegensel bilim insanları aynı tür bir sürecin Mars’taki titremelerin gerisinde kaldığına inanıyorlar.

Gelecekte daha fazla tespit ve bu tespitlerin analizi daha fazlasını ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır. Ve şimdi SEIS’in amaçlandığı gibi çalıştığını biliyoruz. Titremelerin ne kadar soluk olduğu düşünüldüğünde – teknik açıdan büyük bir yenilik – geleceğe odaklanmaya devam edebileceğimiz teknolojisi.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratory’den InSight Baş Araştırmacısı Bruce Banerdt, “InSight’ın ilk okumaları NASA’nın Apollo misyonları ile başlayan bilimi sürdürüyor. Şimdiye kadar arka plan gürültüsünü topluyoruz, ancak bu ilk olay resmen yeni bir alanı başlattı: Mars sismolojisi!” diyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

44
44 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)