Nadir Görülen Bir Virüs Silah Olarak Kullanılmaya Başlandı !

2 dk. Okuma Süresi


Hassas genetik kesici alet CRISPR’in sağlık sonuçlarını iyileştirmek veya hastalık riskini azaltmak için kullanabileceği birçok yol gördük. Ancak potansiyel gücünden yararlanan tek kişi biz değiliz.

Bilim insanları, hem avladıkları bakterilere hem de virüslere rakip olmak için CRISPR tekniklerini kullanan yüzlerce yeni virüs keşfettiler ve bağırsaklarımızda ve diğer birçok çevrede yaşıyorlar.

Bakteri virüsleri (veya bakteriyofajlar ) olarak bilinir, çünkü bakterileri enfekte ederler, bu süper büyüklükteki virüsler, sadece geleneksel testlerde ortaya çıkmadıkları için yakın bir zamanda bilinir hale geldi .

Çok tuhaflar, onların varlığı ‘virüs’ tanımımıza meydan okuyor.

Ancak son yıllarda onları tespit etmekte daha iyi olduk ve bir zamanlar düşündüğümüz kadar nadir olmayabileceklerini anladık.

Bu son stash, metagenomik olarak bilinen kapsamlı bir DNA toplama tekniği sayesinde bulundu. Bu, mikrobiyal toplulukların DNA’larının doğal ortamlarından alındıktan hemen sonra sekanslandırılıp laboratuvar ekimine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

virus 1 1 - Nadir Görülen Bir Virüs Silah Olarak Kullanılmaya Başlandı ! - giriftt-science

Şimdi, bu büyük, gen dolgulu bakteriyofajların dışarıda olduğunu ve CRISPR’yi silah haline getirdiğini bildiğimize göre, insan vücudundaki bakteri ve virüslerle savaşma girişimlerimize yardımcı olabilir.

İngiltere’deki University College London’dan Joanne Santini New Scientist’ten Michael Le Page “Sağlık ve hastalık üzerindeki potansiyel etkisi çok büyük” diyor. Sadece bir damla deniz suyu bile milyonlarca bakteriyofajla doldurulabilir ve şimdiye kadar, genlerinde onbinlerce DNA harfinden daha fazlasının bulunduğu çok büyük fajların çok nadir olduğu düşünülüyordu.

Görünüşe göre böyle değilmiş. Bu yılın başlarında, aynı bilim insanları takımı bir düzineden fazla fajı keşfetti ve şimdi çoğu CRISPR tekniğine sahip bir ustalık da dahil olmak üzere yüzlerce kişi daha belirledi.

Araştırmacıların henüz buldukları en uzun sürede keşfedilen en uzun bakteriyofaj 716.000 harf uzunluğunda bir genoma sahiptir. Bazı normal virüslerin sadece iki genle kurtulabileceğini düşününce, bu çok fazladan bir malzemedir.

Şu anda bu virüslerin nasıl göründüğünü veya taşıdıkları tüm ekstra genleri nasıl kullandıklarını bilmiyoruz. Ancak, CRISPR’ı silahlandırmanın eşsiz bir yolunu bulunduğunu biliyoruz.

CRISPR dizisinin kendisi aslında aslen istilacı virüslere karşı kendini savunma yöntemi olarak kullanıldığı bakterilerden gelir. Ayrıca dev virüslerin daha önce CRISPR kullandığını gördük. Bu çalışmada bulunan dev fajların yeni ve sofistike yöntemlerle kullanıldığı anlaşılıyor. Bakteri CRISPR’sinin bakteri üzerinde parçalanması veya diğer virüslerin yok edilmesi için genlerin izole edilmesi. Bu araştırmacıların daha geniş bir bakteri bulaştırmasına yardımcı olabilir.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

67
67 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)