Modern Teknolojiyle Birlikte Gelişen 10 Garip Başarı !

Teknoloji son yıllarda o kadar hızlı gelişti ki, onsuz hayatımızı hayal edemeyiz. Bizi şaşırtacak daha çok fazla teknolojik gelişme yaşanacağı da kesin... 1 dk. Okuma Süresi


Günümüzde, bazı yenilikçi ve yaratıcı akıllar sayesinde teknoloji, endüstrisi geleceğimizin gidişatını değiştirme potansiyeline sahiptir. Araştırmacılar, daha fazla güvenlik için tasarlanan mikroçipten, yapay çiftliklere kadar tasarladıkları ürünlerle dünyayı değiştirmeye ve geliştirmeye başladı.

İşte son zamanlarda modern teknolojinin en şaşırtıcı olanları…

 1. 1 ÇOK AMAÇLI MİKROÇİP

  1 37 - Modern Teknolojiyle Birlikte Gelişen 10 Garip Başarı ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife, giriftt-science

  İsveç'teki teknolojinin en önde gelen sağlayıcılarından Biohax International, insanların ellerine yerleştirilen çok amaçlı bir mikroçip ürettiler. Bu mikroçip, baş parmağa yerleştiriliyor ve basit bir el hareketiyle insanların evlerini, ofislerini, spor salonlarına kadar tüm hayatlarını iyileştiriyor. Mikroçipler ayrıca kullanıcıların acil iletişim bilgilerini, sosyal medya hesap bilgilerini ve hatta seyahatleri için kullanacakları e-biletlerini içerecek şekilde tasarlanmıştır.

  4000'den fazla İsveçli 180 dolar karşılığında mikroçipi ellerine yerleştirdiler. İsveç'in en büyük tren şirketi bile , yolcularının bilet yerine mikroçiplerini kullanmalarına izin vererek bu yeni trende ayak uydurdu.

  Hatta bu teknolojinin yakında mağazalarda ve restoranlarda ödeme yapmak için kullanılabileceği söyleniyor.

 2. 2 3D METAL YAZICI

  2 36 - Modern Teknolojiyle Birlikte Gelişen 10 Garip Başarı ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife, giriftt-science

  3 boyutlu yazıcı, çeşitli plastikleri kullanan nispeten yeni bir üretim yöntemidir.

  Şimdi, HP ve GE gibi şirketler , 3-D metal yazıcıları gibi yeni bir ürünün üretimine yönelik ilk adımları attılar.

  HP kısa bir süre önce hızlı bir şekilde ve düşük maliyetle yüksek kaliteli metal parça üretimi için özel olarak üretilen HP Metal Jet'i tanıttı. Bu yazıcıyı sipariş eden bazı büyük müşteriler arasında Volkswagen, Wilo ile Primo Medical Group ve OKAY Industries gibi dikey pazar üreticileri bulunmaktadır.

  GE Katkı, çatlama eğilimi olan metalleri yazdırmak için kullanılan 3 boyutlu bir yazıcı olan Arcam EBM Spectra H adlı kendi büyük metal yazıcısını da duyurdu. Yazıcı 1000 santigrat dereceyi aşan sıcaklıklarda çalışarak titanyum ve alaşımlı 718 gibi metallerle baskı yapabiliyor.

  Ayrıca 2019'dan itibaren nikel süper alaşımların baskısını da destekleyebilir. Bu iki yazıcı ileriye dönük olasılıklara göz atmak için tasarlanmıştır.

 3. 3 SENTETİK EMBRİYO

  3 34 - Modern Teknolojiyle Birlikte Gelişen 10 Garip Başarı ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife, giriftt-science

  Hollandalı bilim adamları sentetik fare yaratarak embriyonik bilimde devrim yaratan bir buluş yaptılar.

  Bu tür biyomedikal teknolojiler, gelişim aşamasında ortaya çıkan düşükler konusunda yardımcı olabilir. Baş araştırmacı Dr. Nicolas Rivron, ekibinin bu embriyoların çok sayıda bölümünü ayrıntılı olarak incelediğini ve artık çok kez üretebileceklerini söyledi.

  Bu, doğurganlığa yardımcı ilaçların taranmasına ve anlamalandırılmasına yardımcı olabilir. Öte yandan, genetik mühendisliği ile ilişkilendirilebilecek herhangi bir şey, biyoetik bir tartışmaya neden olabileceğinden bu çabalar engellenebilir.

 4. 4 AI BOYAMA 432.000 DOLARA SATILIYOR

  4 31 - Modern Teknolojiyle Birlikte Gelişen 10 Garip Başarı ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife, giriftt-science

  Paris merkezli sanat topluluğu Obvious tarafından geliştirilen bir AI programı, bir müzayedede 432.000 dolara satılan bir tablo üretti. Satıştan önce, New York'taki Christie, resmin sadece 7,000 dolar ile 10,000 dolar arasında olacağı tahmininde bulunmuştu.

  Resim, Edmond Belamy'nin Portresi olarak adlandırıldı ve bir algoritma kullanılarak ve 14 ila 20'nci yüzyıllardan kalma 15.000 portluk bir veri seti kullanılarak üretildi. Algoritma, görüntüyü, veri kümesindekilerle karşılaştırarak oluşturdu.

  Christie'nin uzmanı Richard Lloyd tarafından düzenlenen satış, medyanın çok ilgisini çekti. Lloyd'a göre, AI gelecekte sanat piyasasında büyük bir etkisi olacak birkaç teknolojiden biri, ancak bu etkinin ne olacağını tahmin etmek için çok erken olabilir.

 5. 5 KENDİ AĞIRLIĞININ 40 KATINI KALDIRABİLEN DRONE

  5 31 - Modern Teknolojiyle Birlikte Gelişen 10 Garip Başarı ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife, giriftt-science

  İsviçre'deki Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) araştırmacıları ve Stanford Üniversitesi, kendi ağırlığının 40 katını taşıyabilen bir drone geliştirdiler. Bu dronelara FlyCroTugs dendi. (uçan, mikro taşıma robotları) Ve hemen hemen her şeyi tutmalarını sağlayan vinçler, kıskaçlar ve mikrospinler sistemi ile donatılmıştır.

  Dronelar, vinç gibi bazı değişmez parçalara sahip olsa da, herhangi başka bir duruma uyacak şekilde özelleştirilebilir. Örneğin, kavrayıcılar iniş yüzeyine bağlı olarak hareket edebilir ve tekerlek gibi ek aksesuarlar da eklenebilir.

  Droneların bir şeyi kaldırması gerektiğinde, kıskaçlar nesneye bağlanmak için konuşlandırılır. Bu kıskaçlar ayak parmaklarından ilham alan araştırmacılar tarafından tasarlanan yapışkan olmayan tutuculardır.

  Bu dronelar kurtarma operasyonları gibi hassas durumlarda da kullanılabilir. Araştırmacılar, kulpu kement olarak kullanıp kilitli bir kapıyı açabildiler. Başka bir test çalışmasında, araştırmacılar drone üzerine bir kamera taktılar ve onu yıkılan bir yapıyı araştırmak için de kullandılar.

 6. 6 ROBOT ÇİFTLİK

  6 30 - Modern Teknolojiyle Birlikte Gelişen 10 Garip Başarı ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife, giriftt-science

  San Carlos, California'da, Iron Ox adında bir başlangıç şirketi tamamen bağımsız bir çiftlik oluşturdu. Üretimi, bakımı ve ürün hasatı da dahil her şeyi iki makineye dayanan hidroponik bir kapalı çiftlik...

  İlk makine bir araba kadar büyük bir robot ve yaklaşık 450 kilogram ağırlığındadır. Görevleri arasında, bitkilerin toplanması ve seranın etrafına taşınması vardır.

  İkinci makine, tohumlama ve ekim gibi daha rafine görevlerinden sorumlu olan bir robottur. Bir bitki yeteri kadar büyüdüğünde, mobil robot bunu işleme alanına taşır.

  Iron Ox'ın kurucusu ve CEO'su Brandon Alexander, şirketin robotik çiftliğindeki tek bir dönümlük alanında alınan verimin 30 dönümlük açık hava çiftliğinin aldığı verimden daha fazlasını yapabileceğini iddia ediyor. Şirket, taze ürünleri üretmek için bu robotik çiftliklerin çoğunu şehir merkezlerinin yakınında kurmak istiyor. Iron Ox şimdilik yapraklı yeşil bitkiler ve otlar yetiştiriyor, ancak gelecekte domates gibi ürünler de üretmeyi planlıyor.


 7. 7 ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN ŞARJ EDİLDİĞİ YOL

  7 30 - Modern Teknolojiyle Birlikte Gelişen 10 Garip Başarı ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife, giriftt-science

  İsveç, 2030 yılına kadar fosil yakıtsız taşımacılığa sahip olmayı planlıyor ve İsveç hükümeti, bunu gerçeğe dönüştürmek için kritik bir adımı hayata geçirdi.

  Stockholm yakınlarındaki bir yolun bir kısmı, elektrikli araçları sürerken şarj etmek için donatılmıştır. ERoadArlanda adı verilen proje, elektrikli arabaları ve otobüsleri şarj eden kablolara benzer teknolojiyi kullanıyor.

  Yolda kullanılan elektrikli bir araç, elektrik yolunda olduğunu algıladığında, bir kol yola indirilir ve aracın aküsünü şarj eder. Pist, her türlü hava koşulundan bağımsız olarak çalışır.Sistem ağır kamyon türü araçları şarj etmek için tasarlanmış olmasına rağmen, aynı zamanda otomobil ve otobüsleri şarj etme kapasitesine de sahiptir.

  Yol, sürücülerin kullandıkları elektrik miktarına göre faturalandırma yapıyor. ERoadArlanda, bu teknolojiyi ülkenin diğer bölgelerine genişletmeyi planlıyor.

 8. 8 BOSTON DYNAMİCS'İN İLK TİCARİ ROBOTU

  8 27 - Modern Teknolojiyle Birlikte Gelişen 10 Garip Başarı ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife, giriftt-science

  Boston Dynamics çevik robotları ile ünlüdür. Şimdi, şirket ilk ticari ürününü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. SpotMini olarak adlandırılan köpeğe benzeyen bir robot...

  Ticari sürüm mayıs 2018'de açıklandı ve temmuz 2019'da, yılda 1000 tane SpotMini robotunun piyasaya sürülmesine başlamak için planlar hayata geçirildi. Nihai amaç, inşaat, teslimat, güvenlik ve ev yardımı gibi çeşitli uygulamalar için esnek bir platform sağlamaktır.

  Mini'nin en yakın “akraba” robotu olan Spot, 1.2 metre boyunda ve yaklaşık 73 kilo ağırlığındadır. SpotMini ise daha şık bir tasarıma sahiptir, yaklaşık 0.9 metre boyunda ve 25 kilogram ağırlığındadır. Daha büyük robotların giremeyeceği her yere gidebilir ve isteğe bağlı yılan benzeri bir kolla kapıları açabilir.

  Üçüncü taraflar, evrensel bir genileşme limanı sayesinde robotlara başka eklenti araçları da tasarlayabilecektir.

  Yakında, bir robotun insanlara günlük hayatta yardımcı olduğunu görmek olağan bir durum haline gelecektir.

 9. 9 KANSER ARAŞTIRMALARINI HIZLANDIRAN TELEFON UYGULAMASI

  9 22 - Modern Teknolojiyle Birlikte Gelişen 10 Garip Başarı ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife, giriftt-science

  DreamLab uygulaması, karmaşık bilimsel hesaplamaları gerçekleştirmek için bir telefonun arka planında çalışan bir uygulamadır.

  Vodafone Vakfı geçtiğimiz günlerde DreamLab uygulamasının kullanıcılarının kansere yardımcı olduğunu açıkladı. Kanser, DNA'nın bir hastalığıdır ve bunu daha iyi anlayabilmek için araştırmacıların, verileri kanserden ayırma ya da “kod çözme” yöntemiyle analiz etmeleri gerekmektedir. Bu noktada DreamLab, 20 milyonu aşkın araştırma hesaplarına toplu olarak katkıda bulunan kullanıcılarıyla yardımcı olmaya çalışıyor.

  Yeni Zelandalılar, 220.000'den fazla DreamLab'a katkıda bulundular, bu da verileri orijinal olarak elde edeceğinden üç kat daha hızlı hesaplamasına yardımcı oldu.

  Ve bunu sadece arka planda çalışan bir  uygulamayla yapmak mümkün.

 10. 10 HAVADAN SU YAPABİLEN MAKİNE

  10 21 - Modern Teknolojiyle Birlikte Gelişen 10 Garip Başarı ! - giriftt-journal, giriftt-worldlife, giriftt-science

  Kaliforniyalı bir ekip, yüzlerce günlük taze içme suyunu üretebilecek makineler yaratmayı başardı. Bu sayede, Skysource / Skywater Alliance tarafından yapılan bir yarışmayı kazandılar ve 1,5 milyon dolar para ödülünün sahibi oldular. Makineleri ise “Skywater” olarak adlandırıldı.

  Dev metal kutularda yer alan makineler, su buharını havadan tahliye eden ve içme suyuna dönüştüren atmosferik su jeneratörleridir. Bu makineler güneş enerjisi ile veya biyoyakıtların yanmasıyla güçlendirilebilir. Haneler, çiftçilik ve hatta acil yardım çalışmaları için mükemmeller...

  Skysource / Skywater Alliance'ın liderlerinden biri olan David Hertz, makinelerinin, suyun kıt olduğu yerlerde dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan insanlar için neler yapabileceğini görmek için heyecanlı olduğunu söyledi. Ona göre, makinelerin çalışması için gerekli olan su buharı havada yeterince var. Aslına bakılırsa, herhangi bir zamanda atmosferde “37,5 milyon milyar galonluk su” olduğunu söylüyor.

  Bu, Dünya'daki tüm nehirlerden daha fazla temiz su demektir.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

59
59 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)