İPhone veya iPad’inizde Nasıl Alan Açarsınız ?

6 dk. Okuma Süresi


İOS cihazınızda ne kadar alan kalıyor? İşletim sisteminizi güncellemeye veya yeni uygulamaları indirmeye çalıştığınızda bir duvara çarpıyor musunuz? Yer kazanmak için saklamak istediğiniz dosyaları taşımanın en iyi yolu nedir? Ve neyin tutulacağı ve nelerin silineceği hakkında nasıl akıllıca kararlar verebilirsiniz? Bu birkaç basit adımı izleyin; daha az aşırı, daha organize bir iPhone veya iPad'e sahip olacaksınız.

Toplam kullanımınızı kontrol edin.
İlk önce ne kadar alana sahip olduğunuzu değerlendirmek isteyeceksiniz. Ayarlar> Genel> [cihaz] Depolama bölümüne gidin. En üstte, belirli uygulama kategorilerinin cihazınızda ne kadar yer kapladığını belirten renk kodlu bir çubuk grafik göreceksiniz.

iphone yer acma 1 - İPhone veya iPad'inizde Nasıl Alan Açarsınız ? - giriftt-scienceBu sayıları derinden anlamanıza gerek yok. İOS’u güncellemek için 5GB’a kadar boş alana sahip olmak istersiniz. Sadece yeterli boş alana sahip olmak istiyorsanız, bir engele çarpmadan endişelenmeden yeni fotoğraflar çekebilir ve yeni uygulamalar yükleyebilirsiniz, kendinize en az 2GB boş alan verin.

Kullanılabilir alanı eklediğinizde, telefonunuzun toplam boyutuna eklenmeyeceğini, çünkü işletim sistemi tarafından kullanılan alanı içermediğini unutmayın.

En çok yer kaplayan uygulamaları bulun.
Depolama altında aşağı doğru ilerlemeye devam ederseniz, ne kadar alan harcadıklarına bağlı olarak tüm uygulamalarınızın bir listesini görürsünüz.

Herhangi bir uygulamayı seçin; yeni sayfa iki bölümdeki kullanımı gösterir: uygulamanın kullandığı alan (üstte açık gri renkte) ve uygulamanın verileri ve belgeleri tarafından kullanılan alan. Örneğin, gösterilen Podcast'ler uygulaması toplamda 1,63 GB’dir: uygulama için 25,3 MB ve belgeler ve veriler için 1,6 GB’dir.

iphone yer acma 2 - İPhone veya iPad'inizde Nasıl Alan Açarsınız ? - giriftt-scienceKullanmadığınız uygulamaları bulun ve silin.
Bu cihaz depolama sayfasında, kullanmadığınız uygulamaları arayın. Bunu burada yapmak, uygulamaların birkaç sayfaya dağılmış ve klasörlere bölünmüş olabileceği ana ekranlardan daha kolaydır.

İhtiyacınız olmayan uygulamaları bulursanız, onlara dokunun ve Uygulamayı Sil öğesini seçin. Satın aldığınız herhangi bir uygulama, App Store'dan hiçbir ek ücret ödemeden tekrar indirmek için her zaman kullanılabilir.

Uygulamaları ana ekrandan silmek için parmağınızla uzun süre bastırın . Uygulamalar kıpırdamaya başlar ve her bir simge üzerinde küçük bir X simgesi görünür. X düğmesine basın ve silmek için onaylayın. Kıpırdamayı durdurmak için, ana sayfa düğmesine basın ya da olmayanlar için sağ üstteki "Tamam" a dokunun.

Uygulamaları boşaltın.
Bir iOS güncellemesi yüklemek için alan boşaltmanız gerektiğinde, ayarlarını silmeden bir uygulamayı geçici olarak devre dışı bırakmak istiyorsanız, Apple onları boşaltmanıza izin verir. Ana ekranınızda kalırlar, ancak geri yüklemek için yeniden indirmek için öğesine dokunmanız gerekir. Depolama listesinde uygulamayı bulun, dokunun ve Uygulamayı Boşalt öğesini seçin.

Sık kullanmadığınız uygulamaların otomatik kaldırılmasını da ayarlayabilirsiniz. Ayarlar> Genel> iPhone Depolama> Kullanılmayan Uygulamaları Boşaltma seçeneğine gidin ve Etkinleştir seçeneğine dokunun.

Fotoğraf ve video kullanımınızı kontrol edin.
Fotoğraflar uygulaması çoğu zaman insanların farkettiğinden çok daha fazla yer kaplıyor, o yüzden doğrudan bu uygulamayla başlayalım. Ayarlar> Genel> [cihaz] Depolama altında, ne kadar depolama alanı kullandığını görmek için Fotoğraflar'ı bulun. Burada 1GB’dan fazla bir süreniz varsa, fotoğrafları ve videoları bir bulut depolama hizmetine kopyalamayı düşünmelisiniz, böylece bunları cihazınızdan silebilirsiniz.

Bir Google hesabınız varsa, burada kolay bir seçenek Google Foto. Uygulamayı indirin, oturum açın ve hamburger menüsüne () dokunun. Ayarlar> Yedekle ve senkronize et'i seçin ve Yedekle ve senkronize et'i açık konuma getirin. Google Foto’nun Fotoğraflar’a erişebildiğinden emin olun (Ayarlar> Google Fotoğraflar> Fotoğraflar) ve ardından cihazınızla çektiğiniz her fotoğraf çevrimiçi ve cihazlarınızda ve web’de erişilebilir durumdayken otomatik olarak Google Foto’ya yedeklenir. Google, Google Fotoğraflar üzerinden sınırsız fotoğraf saklama alanı sunar, ancak yalnızca fotoğrafları 16MP’ye sıkıştırmayı kabul ederseniz. Aksi takdirde, fotoğraf yüklemeleri Google hesap depolamanıza sayılır.

İPhone fotoğraflarınızı Dropbox veya istediğiniz herhangi bir bulut tabanlı senkronizasyon ve depolama hizmeti aracılığıyla da kaldırabilirsiniz. İdeal olarak, hizmetin Dropbox gibi iPhone uygulamasında mobil yükleme özelliğine sahip olmasını istiyorsunuz.

İPhone fotoğrafları seçtiğiniz bulut hizmetine yüklendikten sonra (orada olduklarını iki veya üç kez kontrol edin) bunları Fotoğraflar uygulamasından silin. Ardından Albümler> Son Silinmiş'e gidin. Seç'e ve ardından en alttaki Tümünü Sil'e dokunun. Son adımı atlarsanız, iOS cihazınız silinmiş fotoğrafları 30 gün boyunca beklettiğinde, fikrinizi değiştirdiğiniz takdirde bir ay boyunca boş yer bırakmayacaksınız.

Tam çözünürlüklü fotoğrafların iCloud'da kalmasına izin verirken, daha düşük çözünürlüklü fotoğrafları telefonunuzda tutmayı da seçebilirsiniz. Ayarlar> Fotoğraflar> iPhone Depolama Alanını Optimize Et seçeneğine gidin ve yanında onay işareti olduğundan emin olun.

Dere dışı wade.
Fotoğraf Yayını, fotoğrafları iOS aygıtlarında paylaşmanın kusursuz bir yoludur. Apple cihazlarınızda etkinleştirin ve aynı Wi-Fi ağında oldukları zaman, iPhone'unuz gibi bir cihazdan çekilmiş fotoğraflar iPad'iniz gibi diğerlerinde görünecektir.

Kullanışlı bir özelliktir, ancak Apple ayda 25.000 adete kadar My Stream yüklemesine izin verir. Böylece daha az yer kaplar. Fotoğraflarınızı bir cihazda saklamak sizin için yeterliyse, Ayarlar> Fotoğraflar> Fotoğraf Akışıma Yükle'ye gidip onu kapatarak Fotoğraf Akışı'nı kapatın.

İstenmeyen müzikleri kaldırın.
Ses parçaları ve videolar gibi multimedyalar çok fazla yer kaplar. Ses dosyalarını ve videoları silmenin iki yolu vardır.

1. yol; Ayarlar> Genel> [cihaz] Depolama> Müzik bölümüne gidin. En altta, telefonunuza kaydettiğiniz tüm şarkıların ve albümlerin bir özeti olacaktır. Sola kaydırarak dinlemediğiniz albümleri veya parçaları silin. Tek seferde birden fazla parçayı ve albümü silmek için Düzenle düğmesini de kullanabilirsiniz.

2. yol; Müzik uygulamasını açın. Yerel olarak depolanan ve yer kaplayan müziği görebileceğiniz Kütüphane> İndirilen Müzik'e gidin. Bir albümün tamamını silmek istiyorsanız, üzerine basın ve açılır menüde "Kitaplıktan Sil" seçeneği bulunacaktır. Aynısını bir albümdeki belirli şarkılar için de yapabilirsiniz; "Kaldır" a dokunun.

Müziği tekrar cihazınıza yerleştirmek istiyorsanız, Müzik uygulamasını açın ve Kütüphane'ye dokunun. İstediğiniz şarkıyı veya albümü bulun ve sağdaki bulut oku simgesine dokunarak yeniden indirin.

Mesajlardan kurtulun.
Konuşmaları duygusal (ya da yasal) nedenlerle bekletmek istemiyorsanız, "geç kalmayı" ya da "akşam yemeğinde ne istersiniz?" metinleri biraz yer açmak için silinebilir. Tehlikeli yaşamayı seviyorsanız, metinleri otomatik olarak silmek üzere ayarlayın. Ayarlar> Mesajlar> Mesaj Geçmişi'ne gidin ve mesajları 30 gün veya bir yıl saklamayı seçin.

Tarayıcınızın önbelleğini boşaltın.
İPhone veya iPad'inizi silmek için önemsiz son bir smidgen, Safari web tarayıcısının veya kullandığınız diğer mobil web tarayıcıların önbelleğidir. Safari için, Ayarlar> Safari'ye gidin. Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle'ye dokunun.

İOS'ta Chrome için uygulamayı açın, sağ alt köşedeki üç noktaya dokunun ve Geçmiş'i seçin. Ardından, her şeyi silmek için Göz Atma Verilerini Temizle'ye veya belirli siteleri silmek için Düzenle'ye dokunun. Ayrıca, tarama geçmişini, çerezleri ve site verilerini, önbelleğe alınmış görüntüleri ve dosyaları, kaydedilmiş şifreleri ve otomatik doldurma verilerini veya her şeyi bir kerede silmenizi sağlayan Ayarlar> Gizlilik> Tarama Verilerini Temizle'ye de gidebilirsiniz.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

52
52 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)