İlk Kez Bir Kara Deliğin Bulutunu Görüntüledik !

2 dk. Okuma Süresi


Bu hafta, bir karadeliğin olay ufkunun ilk fotoğraflarını gördük.

Gökbilimciler çok aktif bir süper kütleli kara deliği çevreleyen toz bulutunu ilk doğrudan görüntüsünü almayı başardılar.

Uygun olarak radyo galaksileri olarak adlandırılan bazı galaksiler, özellikle radyo dalga boylarında parlak olan oldukça aktif süper kütleli kara delikler içerir. Böyle bir kara delik içine düşen bir madde diski ile çevrilidir ve bu diskin etrafı dev bir halka şeklindedir.

Bilim insanlarının yakalamayı başardıkları bulut yapısı radyo galaksisi Cygnus A’nın içinde. Cygnus A yaklaşık 760-800 milyon ışıkyılı uzaklıkta olmasına rağmen, gökyüzündeki en parlak radyo kaynaklarından biridir.

Merkezinde, yaklaşık 2.5 milyar Güneş kütlesine eşdeğer süper kütleli bir kara delik var, muazzam miktarda maddeyi aktif olarak alıyor ve göreceli plazma ışık yıllarını kutuplarından uzaya fırlatıyor.

Bu özellikler aktif galaktik çekirdeğin (AGN) bir tür ” birleşik modelini ” oluşturmak için birleştirir. Bu tür çekirdekler içinde bulundukları galaksinin türüne bağlı olarak radikal biçimde farklı görünebilirler. Kuasarlar, blazarlar, radyo galaksileri ve Seyfert galaksileri hepsi son derece parlak AGN’lere sahiptir, ancak farklı özelliklere sahiptirler.
kara delik bulutu 1 - İlk Kez Bir Kara Deliğin Bulutunu Görüntüledik ! - giriftt-science

Bu farklılıklar, sistemin bakış açısına bağlı olarak AGN’nin bazı özelliklerini gizleyen tozlu bir bulut ile açıklanabilir.

Astrofizikçi Chris Carilli: ” Bulut, AGN fenomeninin önemli bir parçasıdır ve yakındaki AGN’deki düşük parlaklığa sahip AGN’deki bu yapılar için kanıtlar mevcuttur. Ancak daha önce hiç böyle bir parlak yayılan radyo galaksisinde daha önce doğrudan birini görmedik,” dedi.

Cygnus A’nın AGN’si, bizim görüşümüze göre, yandan kara deliği gizliyor. Ayrıca galaksi, karşılaştırılabilir radyo parlaklığının herhangi bir galaksisinden yaklaşık 10 kat daha yakın.

Bu gözlemler, 900 ışıkyılı boyunca bir gaz bulutunu ortaya çıkardı. Bu gaz, Cygnus A’nın kalbindeki süper kütleli kara deliğin çevresini saran kümeler halinde dağıtılır.

Cygnus A’nın çekirdeği aslında oldukça saçma. 2016’da, merkezden uzak olmayan ikinci bir süper kara delik bulundu. Bir zamanlar çok kozmik olmayan bir geçmişi olan galaksinin bir başkasıyla çarpıştığını gösteren kanıtlar da var. Diğer süper kütleli karadelik, aktif hale gelebilecek materyale yeterince yaklaştığında hayat buldu.

İki süper kütleli kara delik bir gün birleşecek mi? Mümkün.

Süper kütleli kara delikler belki 66 milyar güneş kütlesi kadar bile güzel, iyi, süper büyük olabilir . Cygnus A, aynı zamanda bulutu yerinde tutan manyetik alanlarla bağlandığını tespit eden bir çalışmanın konusu olmuştur.

Daha fazla gözlem, bulut dinamiklerini ve AGN sisteminde oynadığı rol hakkında daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkarabilir.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

54
54 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)