Hindistan Yanlışlıkla Bir Uyduya Füze Attı Enkaz Uluslararası Uzay İstasyonuna Düşebilir !

2 dk. Okuma Süresi


Bunu Dünya’dan tam olarak göremezsiniz, ama gezegenimizin etrafındaki alanda dolaşan bir sürü çöp var. Bunların büyük çoğunluğu uydular, tamamen eski uzay gemileri ve geçmiş uzay görevlerinin parçaları dahil olmak üzere insan yapımıdır. Şimdi, Hindistan’ın çok kötü bir kararı sayesinde, daha da fazlası var.

Büyüyen alanın yeni bir testinde, Hindistan kendi uydularından birini vurmak için bir füze fırlatmaya karar verdi. Ülkenin düşüncesi, gösterinin dünyaya Hindistan’ın “artık büyük bir uzay gücü” olduğunu belirten bir mesaj olacağını düşünmüştü. Gerçekte test şimdi gelecek görevlerin güvenliğini tehdit eden yüzlerce uzay molozu yarattı ve hatta Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar da tehlikede.

NASA ve diğer uzay grupları, füzenin yarattığı enkazı ve ardından uyduyu imha etmeyi çabuklaştırdılar. Uydunun kendisi düşük yörüngede idi, ancak patlama, birçok parçayı ISS’nin yörüngesinin içine ve üstüne itti.
nasa 1 - Hindistan Yanlışlıkla Bir Uyduya Füze Attı Enkaz Uluslararası Uzay İstasyonuna Düşebilir ! - giriftt-scienceNASA yöneticisi Jim Bridenstine, NASA çalışanlarına verdiği demeçte, “Şu anda izlemekte olduğumuz şey, izleyebilecek kadar büyük nesneler – yaklaşık 10 santimetre veya daha büyük ve yaklaşık 60 parça izlendi. Bu, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun üstünden geçen bir apojede enkaz gönderen bir etkinlik oluşturmak için korkunç bir şey. Bu tür bir faaliyet, insanın uzay uçuşunun geleceği ile uyumlu değil. ” dedi.

Bridenstine hareketi “kabul edilemez” olarak adlandırmaya devam etti ve ajans şu anda Dünya’daki uzay istasyonunun yolunu takip ederken hesaba katması gereken iki düzine kadar büyük çöp parçasını takip ediyor. Nispeten küçük bir uzay enkazı bile, ISS’deki astronotların yanı sıra onları Dünya atmosferinden çıkaracak daha sonraki görevlere başlayanlar için büyük sorunlara neden olabilir.

NASA, ISS sakinleri için riskin büyük kısmının önümüzdeki on gün içinde zirveye çıkacağını söylüyor. Bu noktadan sonra enkazın çoğu Dünya’ya geri dönecek, ancak bir kısmı süresiz orada kalacaktır. Her durumda aptalca bir hamle oldu ve Hindistan’ın uzay programı dünyanın geri kalanı için büyük bir baş ağrısı yarattı.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

100
100 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)