Güney Kore ve Çin Yapay Yağmur Yağdırıyor !

2 dk. Okuma Süresi


Hava kirliliği, nerede yaşıyor olursanız olun önemli bir sorundur. Ancak Güney Kore’nin başkenti Seul’de durum daha kötüye gidiyor. Ve bu yüzden hükümet yetkilileri şehre yerleştirği sisle sert bir eylemde bulunuyorlar. Başkan Moon Jae-in’in son planı, hava kirliliğini gökyüzünden etkili bir şekilde silmek için yapay yağmur yağdırmak. Daha önce gördüğümüz bir strateji, ancak gerçekten işe yaradığına dair kesin bir kanıt yok. Fikir bulut tohumlama olarak adlandırılıyor. Su damlacıklarının oluşmasını teşvik etmek amacıyla spesifik kimyasallar genellikle uçaklar tarafından havaya salınır. Oluşan yağmur daha sonra kirletici aerosol partiküllerini gökten düşerken çeker. Önceki denemeler, bulut tohumlamanın gerçekten işe yarayıp yaramadığı konusunda yetersizdi ve Güney Kore’nin kendisi de Ocak ayındaki hava temizleyen yağmurları zorlamak için başarısız bir girişimde bulundu. Teknik şu ana kadar Pekin Olimpiyatları için iyi bir havayı sağlamak ve su kıtlıklarını çözmek için kullanıldı, ancak yağışa yapay bir destek vermek için başlamak üzere belirli bulut türlerinin bulunması gerekiyor.

1.. 6 - Güney Kore ve Çin Yapay Yağmur Yağdırıyor ! - giriftt-scienceBulut ekiminin yanı sıra, kirlenmeyi gidermek için su kullanımının uzun vadeli etkinliği hakkında süregelen bir tartışma da var. Yağmur, kirletici parçacıkların havasını temizleyebilir. Ancak bilim insanlarının hala araştırdığı bir şey var; ne kadar etkili olabileceği. Bununla birlikte, Güney Kore buna başka bir yol bulacak. Proje, Çin ile ortaklaşa yürütülecek zaten atmosferi tıkayan ince toz parçacıklarının çoğu komşu ülkeden kaynaklanmaktadır. Büyük ihtimalle yapay yağmur bulutları Kore Yarımadası’nın batısındaki Sarı Deniz’in üzerinde yapılacak. Bölgede hava kirliliği için özellikle kötü bir hafta oldu. Associated Press, Çarşamba günü Seul’de ince toz konsantrasyon seviyelerinin metreküp başına 136 mikrogram olduğunu bildirdi. Güney Kore Ulusal Çevre Araştırmaları Enstitüsü tarafından 75 mikrogram “çok kötü” olarak kabul ediliyor. Bu, çapı 2.5 mikrometre veya PM 2.5’den küçük olan ultra ince parçacıklarla ilgilidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), PM 2.5 seviyesini 25 mikrogramın altında tutmanızı tavsiye ediyor. Böylece sorunun ciddiyetini görebilirsiniz.

Hükümet ayrıca eski kömür yakan santralleri kapatmak ve okullardaki hava temizleyicileri için daha fazla para kazanmak için adımlar atıyor. Kirliliği ortadan kaldırmak için yapay yağmurun ne kadar hızlı yapılması gerektiği açıktır. Geçen yıl yayınlanan WHO istatistiklerine göre, 15 yaşın altındaki çocukların yüzde 93’ü kirli hava soluyor. Sonuçta, uzun vadede hava kirliliği ile mücadele sağlığımıza ve yaşama enerjimizi üretme şeklimizde değişiklikler içerecek.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

50
50 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)