Google, Android Kullanıcılarına Hizmet Verecek !

1 dk. Okuma Süresi


Bir AB kararına uymak için, teknoloji devi Google, Android kullanıcılarına Google Play’de alternatif tarayıcı ve arama motoru uygulamalarını gösterecek.

Mağaza iki pop-up açacak; biri arama uygulamaları için, diğeri tarayıcılar için. Her kategori için, kullanıcılar ilk beş uygulamanın bir listesini göreceklerdir.

Google’ın yaklaşmakta olan güncellemesinde, pop-up’ların nasıl görüneceğine dair bir örnek var. Google listeyi ve Google Chrome’u her listenin başında, ardından Mozilla Firefox, Microsoft Edge ve DuckDuck Go gibi rakip firmalar izliyor. Ancak, asıl uygulama önerileri rastgele sırada gösterilecek ve ülkeye bağlı olarak değişecek.

Google, “Kullanıcılar, istedikleri kadar uygulama yüklemek için dokunabilirler. Ek bir arama uygulaması veya tarayıcı yüklüyse, yeni uygulamanın nasıl kurulacağına ilişkin talimatları içeren ek bir ekran gösterilecektir” dedi.

Şirket ayrıca, rakip bir arama servisini indirmeleri durumunda Chrome’un varsayılan arama motorunu değiştirmek isteyip istemediklerini soracağını belirtti.

Pop-up’lar, Avrupa’daki Android telefonlar için önümüzdeki birkaç hafta içinde görünmeye başlayacak.

Geçen Temmuz ayında AB, akıllı telefon pazarındaki gücünü kötüye kullandığı için Google’a 5,1 milyar dolar para cezası verdi. Google, Android ahize üreticilerinden şirketin arama motorunu ve Chrome tarayıcısını telefonlarında Google Play Store uygulamasını önermenin bir ön koşulu olarak yüklemelerini istedi.

android ve google 1 - Google, Android Kullanıcılarına Hizmet Verecek ! - giriftt-science

Karar Microsoft’un 1990’larda ve 2000’lerde küresel antitröst sorununu gündeme getirdi. 2009’da Microsoft, Internet Explorer’ı artık Avrupa’daki Windows makineleri için varsayılan web tarayıcısı yapmayı kabul etmedi ve 2014’e kadar ilk beş web tarayıcısını listeleyen bir pop-up “tarayıcı oyu” göstermeye başladı.

O zamandan beri, Google dünyanın önde gelen tarayıcı ve arama motoru sağlayıcısı oldu. Ancak şirketin ABD’deki aynı antitröst incelemesiyle karşı karşıya gelip gelmeyeceği henüz belli değil.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

52
52 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)