Gökbilimciler Yeni, Garip Bir Yıldız Türünü Keşfetti !

2 dk. Okuma Süresi


Kesin ölüm dizisine sahip bir yıldız, bilim için tamamen yeni olan bir yıldız türünün öncüsü olabilir. Astronomlar, dış katmanları dengeyi korumaya çalışırken birkaç dakikada bir aydınlatan ve karartan çok küçük, çok sıcak bir yıldız türü keşfettiler.

Yıldızlar sıcak cüce ateş pulsatörleri olarak adlandırıldılar. Ve yakın zamanda keşfedilen bir başka nadir ve gizemli yıldız türü olabilir: Mavi büyük genlikli pulsatör.

Öyleyse, bu garip, titreyen yıldızların nesi garip?

UC Santa Barbara'daki Kavli Teorik Fizik Enstitüsü'nden fizikçi Thomas Kupfer, “Birçok yıldız nabzını kesiyor, Güneşimiz bile. En büyük parlaklık değişikliklerine sahip olanlar genellikle radyal pulsatörlerdir, tüm yıldızın boyutu değiştikçe 'nefes alıp verirler'.” diyor.

Fakat Güneşimiz'in nabzı atıyor olsa da, döngüsü 11 yıldır sürüyor ve bu zaman diliminde parlaklıkta sadece %0.1 oranında değişme oluyor. Dolayısıyla bir pulsatör olarak kabul edilemez.

mavi yildiz 1 - Gökbilimciler Yeni, Garip Bir Yıldız Türünü Keşfetti ! - giriftt-sciencePulsatörlerin parlaklığı, boyut ve sıcaklıktaki değişikliklerden dolayı yüzde 10'a kadar yükselebilir.

Zwicky Transient Facility anketi çalışmasından elde edilen verilerde tanımlanan dört yeni yıldız, her 200 ile 475 saniyede bir parlaklıkta yaklaşık yüzde 5 oranında değişen zaman aralıklarında titreşiyor.

Parlaklıkta böyle bir değişiklik, ikili dosyalar tutularak üretilebilir, bu yüzden yeni bir tür olarak sınıflandırılmadan önce bunun dışlanması gerekmekteydi. Araştırma ekibi bunu yaptıktan sonra, yeni bir alt cüce B sınıfı yıldıza bakabileceklerini anladılar.

Subdwarf B yıldızları ilginçtir. Onlar oldukça küçüktür. Fakat onlar da oldukça yoğundur.

Spektrumun mavi ucuna doğru 20.000 ile 40.000 Kelvin arasında çok sıcak olabiliyorlar. Yani onlar da çok çok parlaklar. Bir yıldızın evrimsel yolunda Güneşin kütlesinin sekiz katına kadar çıktığı düşünülmektedir.

Bu yıldızlar çekirdeklerinde kaynamak üzere hidrojen olduğunda, helyum kaynaşmaya başlar ve kırmızı bir deve dönüşür. Bir alt cüce B yıldızı, kırmızı bir devin dış hidrojen tabakalarının helyum füzyonuna başlamadan önce sıyrılması durumunda gerçekleşir. Ancak kesin mekanizmalar bilinmemektedir.

Yani küçük, sıcak, yoğun mavi bir yıldızımız var. Ve bazıları nabzı atıyor.

V361 Hya sınıfı kendi titreşimler yıldızın iç basınç dalgalanmalarının tarafından üretilen bir basınç salınım modu var.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

62
62 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)