Gökbilimciler Galaksimizin Süper Masif Kara Deliğinin Etrafında Bir Gaz Halkası Algıladı !

2 dk. Okuma Süresi


Samanyolu galaksisinin karanlık kalbine bakan gökbilimciler, içinde bulunan süper kütleli kara deliğin çevresini saran geniş, dönen bir soğuk gaz diski gözlemlediler. Uzun zamandır bu disk bir hipotezdi. Şimdi, tüm çalkantılı ihtişamıyla ortaya çıktı.

Princeton Üniversitesi'nden astrofizikçi Elena Murchikova, "Bu diski ilk görüntüleyen ve rotasyonunu inceleyen bizdik " dedi.

Pek çok galaksinin merkezinde süper kütleli kara delikler olan birçok galaktik çekirdek vardır. Bazıları gazları üflerken ışıl ışıl parlar ve milyarlarca ışık yılı uzaya elektromanyetik radyasyon yayar.

Milky Way'in çekirdek Yay A * 'sında olduğu gibi, ölçekleri Güneş kütlesinin 4 milyon katına çıkaran süper kütleli bir kara delik ve daha sessiz.

Ancak bu, onu çevreleyen bölgenin hala sakin olduğu anlamına gelmez. Sgr A * 'nın etrafındaki alandan yavaşça malzeme topladığını biliyoruz. Bu malzeme büyük olasılıkla bir boşaltma çemberini çevreleyen su gibi, bir toplama diski olarak dönüyor.

Ancak şimdiye kadar, gökbilimciler sadece parlayan sıcak kısımlarına bir göz atabildiler. Sürtünme kuvvetlerinden dolayı yaklaşık 10 milyon Kelvin sıcaklıkta bir X-ışını ışıması yayan kabaca küresel bir akış. Ancak, belirgin bir rotasyon belirtisi göstermiyor, umduğumuz gibi düzleştirilmiş bir disk de değil.

Ancak, bu sıcak gazın ötesindeki alanda, kara delikten yaklaşık 6.5 ışıkyılı bir yarıçapa kadar uzanan diğer teleskoplar, daha soğuk bir hidrojen gazı bölgesi tespit etti.

Ancak bu gazın toplama sürecinde oynadığı rol belli değildi.

Ancak kara deliğin yaydığı radyasyon sürekli olarak gazı iyonize ederek hidrojen atomlarının elektronlarını kaybetmesine ve geri kazanmasına neden olur. Bu, astronomların Şili'deki Atacama Büyük milimetre ölçer Dizisini (ALMA) kullanarak tespit edebildikleri hafif bir radyo sinyali veriyor.

Bu radyo sinyali daha sonra diskin dönüşünü açıkça gösteren bir görüntüde derlendi.

kara delik 1 1 - Gökbilimciler Galaksimizin Süper Masif Kara Deliğinin Etrafında Bir Gaz Halkası Algıladı ! - giriftt-science


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

98
98 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)