Fizikçiler, Kara Deliklerin İçindekileri Öğrenmek Konusunda Kararlı !

2 dk. Okuma Süresi


Parçacıkların dolanmasını analiz etmek için yeni bir yöntem, evrenin kara delikler içinde kaybolan parçacıkları nasıl takip edebileceğimizi bize söyleyebilir.

Kanada’daki Çevre Enstitüsü’nden fizikçiler Beni Yoshida ve California Üniversitesi’nden Norman Yao Berkeley, karıştırılmış kuantum bilgisini anlamsız kaosun gürültüsünden ayırmanın bir yolunu önerdi.

Konsept, ortaya çıkan kuantum teknolojisi alanında bir dizi potansiyel uygulama vaat etse de, evrenin en paradoksal yerlerinde en büyük kazanca sahip olabileceğini anlamakta.

Yoshida’nın bir arkadaşı olan İrfan Sıddıki, “Özünde, bu bir qubit veya qutrit deneyi, ancak onu kozmoloji ile ilişkilendirebileceğimiz gerçeği, kuantum bilgisinin dinamiğinin aynı olduğuna inanmamızdır” diyor.

karadelik - Fizikçiler, Kara Deliklerin İçindekileri Öğrenmek Konusunda Kararlı ! - giriftt-science

 

Kara delikler, son derece küçük olanın son derece büyükle buluştuğu yerdir.

Yoğun, madde sıkılaştırıcı kütle konsantrasyonları sayesinde, kara delik araştırmalarında kuantum halleri gezegenlerin ve yıldızların davranışlarından bahsettiğimizden çok daha önemli hale gelir.

Fizikçilerin merak ettiği büyük sorunlardan biri, bir kara deliğin geri dönüş hattını geçtikten sonra bir parçacığın durumunu tanımlayan temel bilgilere ne olduğudur.

Örneğin bir elektron alın. Yük, kütle, momentum ve onu bir nötrino veya kuark olmayan bir elektron yapan bir takım özelliklere sahiptir. Elektronun nasıl değişebileceği konusunda her zaman kıpırdama odası vardır. Ancak fizik bir rekor tutucudur bu yüzden farklı durumlarıyla ilgili bilgiler her zaman oradadır.

Eğer bu elektron kara deliğe girerse ve inanılmaz derecede küçük bir alana tıkılıp kalırsa, evrenin saçma sapan bir uzay-zaman hunisi ile bağlantısı kesilirse, geçmiş ve şimdiki durumlarını kodlayan bilgiye ne olduğunu söylemek zordur. Bir yandan, evren hala bu hesap defterlerini keskin tutuyor olmalı. Öte yandan, varsayımsal elektronumuz şimdi diğer her kuark, muon ve elektron gibi kara deliğe yuvarlandı, öyle ki, ona ne olduğunu söylemek zor.

Acaba Bir gürültünün içinde mi kayboluyor? Yoksa basitçe yeniden mi düzenleniyor?

Bir kara deliğe giren madde yeterince hızlı bir şekilde karışırsa, bu zaman dilimi önemli ölçüde kısaltılabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, Yoshida ve Yao sıra dışı korelasyon fonksiyonları denilen bir şeye dayanan deneysel bir yöntem önerdiler. Bu ‘OTOC’lar bir partikülün belirli değişikliklerin zamanlamasına bağlı olarak kuantum hallerini karşılaştırır.

Dahil olan matematik karmaşıktır, ancak bir partikül kimliğinin kaostan gerçekten ayırt edilemez olup olmadığını veya yalnızca karıştırılmış olup olmadığını söylemenin olası bir yolunu gösteren süreçler hakkında fikir verir.

Fikirlerini test etmek ve kuantum hallerini karıştırmak için küçük bir kuantum devresi kullandılar. Bu, daha önce ölçülmemiş olan bir avuç dolgulu parçacıklardan oluşturuyordu.

Bilgiye bakıldığında, ölçülen parçacıklar arasında ışınlanma gibi göründüğü için, bilgilerinin ne kadarının karıştırıldığına ve seste tamamen ne kadar kaybedildiğine dair çok şey söylenebilir.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

76
76 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)