Fizikçiler, Hologramlarla Kara Delikleri Taklit Etmeye Çalışıyorlar !

1 dk. Okuma Süresi


Kara delikler, evrenimizdeki en güçlü ve büyüleyici fenomenlerden bazılarıdır. Ancak yakındaki herhangi bir şeyi yutma eğilimleri nedeniyle, bazı ayrıntılı analizler için onlara yaklaşmak şu anda mümkün değildir.Bunun yerine, bilim insanları hologram kullanarak laboratuvardaki bu büyük, karmaşık nesneleri nasıl modelleyebileceğimize dair bir öneride bulundular.

Deneyler yapılmamış iken, araştırmacılar için bir teorik çerçeve ortaya koyduk kara delik bize daha gizemli ve anlaşılmaz bazı özelliklerini test etmek için izin verecek hologram kara deliklerin özellikle fizik yasalarının dışına olur.

hologram kara delik 1 1 - Fizikçiler, Hologramlarla Kara Delikleri Taklit Etmeye Çalışıyorlar ! - giriftt-science

Nihai hedeflerden biri de bilim için temelde önemli olan ve henüz tam olarak anlaşılmamış olan iki genel görelilik kuramı (büyük ölçekli fizik) ve kuantum mekaniği (küçük ölçekli fizik) teorisini uzlaştırmamıza yardımcı olmak olacaktır.

Bir göze çarpan mesele, kuantum mekaniğinin yerçekimini açıklayamamasıdır. Ancak yerçekimini ve kuantum mekaniğine karadelikleri açıklamak için ihtiyaç duyulur. Spesifik olarak, kara delikler güçlü bir çekim kuvveti yayar. Ancak olay ufkunun ötesinde olanları tam olarak açıklamak için, bilim insanlarının çok garip kuantum fiziği kullanmaları gerekir.

Bu nedenle fizikçiler, ikisini kuantum gravite olarak adlandırılan potansiyel bir 'her şeyin teorisi' içinde birleştirmenin yollarını arıyorlar.

Japonya'daki Osaka Üniversitesi'nden fizikçi Koji Hashimoto, "Bu masa üstü deneyi ile gözlemlenirse, simüle edilmiş bir kara deliğin holografik görüntüsü, kuantum yerçekimi dünyasına bir giriş görevi görebilir" diyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

75
75 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)