Facebook 5 Milyar Dolar Para Cezası Aldı !

2 dk. Okuma Süresi


Federal Ticaret Komisyonu, sosyal ağın gizlilik ihlalleriyle ilgili uzun süredir devam eden soruşturması sonucunda Facebook’a 5 milyar dolar para cezası verdi.

Rapora göre henüz kesinleşmemiş olan anlaşma, Cambridge Analytica skandalı sonrasında geçen Mart ayında başlayan şirketin gizlilik uygulamalarına ilişkin uzun bir soruşturma sonrasında geldi.

Beş milyar, bir teknoloji şirketine uygulanan en büyük para cezası olarak bir rekor. Ancak, milyarlarca dolarlık bir para cezası, yalnızca son çeyrekte 15 milyar dolardan fazla gelir elde eden bir şirket için çok az etkiye sahip olacak.

Facebook uzun zamandır büyük para cezası bekliyordu. Bu tür bir açıklama, başka bir şirketin hisselerini etkileyebilir, ancak geçtiğimiz Nisandaki haberden hemen sonra hisselerinin yükseldiğini gören Facebook'u değil.

facebook ceza 1 - Facebook 5 Milyar Dolar Para Cezası Aldı ! - giriftt-science
Ancak, FTC’nin kararında, FTC’nin uzlaşmanın bir parçası olarak ne gibi şartlar getirdiğine bağlı olarak sosyal ağ için hala ciddi sonuçlar doğurabilir. Wall Street Journal , "Bir anlaşmanın, Facebook'un kullanıcı gizliliğini nasıl ele aldığına dair başka hükümet kısıtlamaları içermesi beklendiğini" bildirdi, ancak henüz kesin olmadığını belirtti.

Önceki raporlar, bazı FTC üyelerinin Mark Zuckerberg’i Facebook’un eylemlerinden şahsen sorumlu tutmak istediğini, kamuoyunda imajına duyarlı olduğu bilinen bir CEO için nadir bir suçlama olduğunu öne sürdü. Diğer, soruşturmadan daha önce çıkan sızıntılar komisyonun Facebook'un "federal onaylı bir mahremiyet görevlisi" belirtmesini veya yeni ürün lansmanları öncesinde FTC onayı almasını gerektirebileceğini öne sürdü.

Bu tekliflerden herhangi birinin nihai anlaşmanın bir parçası olacağı henüz net olmasa da, bu kuralların şirket üzerinde daha derin bir etkisi olabileceği açıktır. Bir zamanlar "hızlı hareket et ve işleri boz" mantığı altında çalışan Facebook, yalnızca FTC onayını almak için planların ertelenmesi ihtimaliyle karşı karşıya kalmayıp, aynı zamanda Zuckerberg’in memnuniyetle karşılaması gerektiğini iddia etti . Tüm bunları yakında öğreneceğiz.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

45
45 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)