Dünya’da Yaşam Başlamadan Önce DNA ve RNA Vardı !

2 dk. Okuma Süresi


Yaşamdan önce, ribonükleik asit (RNA) ilkel Dünyayı yönetti. Ya da hikaye RNA Dünya hipotezi olarak bilinen şeye göre devam eder. Fakat RNA’nın daha karmaşık kuzeni deoksiribonükleik asidi (DNA) dışarıda bırakmak için çok aceleci olmuşuz gibi görünüyor.

İngiltere ve ABD’den kimyacılar, her iki molekülün de eski Dünya’da bulunması muhtemel koşullar altında nasıl şekillendiğini göstermiştir. Bu keşif, yaşamın kökeninin önde gelen modellerini yeniden düşünmeye zorlayabilir.

Önceden biyotik bir ortamda nükleik asit zincirlerini oluşturmak için bir yöntem gösteren daha önceki bir çalışmayı ayrıntılandıran ekip, RNA’nın DNA molekülünün bileşenlerine birkaç kolay adımda, enzimlere ihtiyaç duymadan nasıl dönüştürülebileceğini gösterdi.

ABD merkezli Scripps Araştırma Enstitüsü’nden Ramanarayanan Krishnamurthy, “Bu yeni bulgular, kimyagerlerin Dünyadaki yaşamın kökenlerini araştırmakta RNA Dünyası hipotezi tarafından bu kadar yoğun şekilde yönlendirilmelerinin makul olamayacağını gösteriyor” dedi.

Yaklaşık yarım asırdır biyologlar ilk hücrelerin RNA bazlı kimyasal reaksiyonlar olduğunu iddia ediyor. İlk bakışta, sağlam bir seçim. Modern biyokimya, DNA, RNA ve proteinler arasındaki etkileşimlere kadar kaynatılabilir.

dna 1 - Dünya'da Yaşam Başlamadan Önce DNA ve RNA Vardı ! - giriftt-science

RNA’nın mekanik yapısı için basit yapısı ve kabiliyeti, ilk biyokimyasal reaksiyonların ağırlıklı olarak tek bir çok yönlü molekül tarafından yönetildiğini öne süren hipotezlerde bir avantaj sağlar.

Göründüğü kadar inandırıcı olduğu gibi, RNA Dünyası hipotezi yarıştaki tek at değil. Proteinler ve kopyaları kendi başlarına dağıtabilirdi. Fakat DNA’yı basit öncüllerden elde etmenin kolay bir yolu olmadan, çok az sayıda araştırmacı DNA’nın yaşamın prototip reaksiyonlarındaki rolünü savunuyor.

Krishnamurthy ve meslektaşları bir süredir RNA Dünyası hikayesinin ilk göründüğünden biraz daha fazla olduğundan şüpheleniyorlar. Birincisi, saf RNA sistemlerinin DNA tabanlı sistemlere dönüştürülmesi, muhtemelen her iki molekülün de benzer tempülasyon görevlerini yerine getirdiği bir tür teslim süresi gerektirecektir.

Birkaç yıl önce, araştırmacılar bu hibrit moleküllerin saf RNA ve DNA iplikçikleri kadar stabil olmadığını gösterdi. Bu ilginç bir soruyu gündeme getirmektedir. Hassas hibrit karışımlar neden RNA bazlı olanlardan gelişir?

Cevaplardan biri, başlarda saf bir RNA dünyasının olmadığı, saflıkta bir DNA sistemi ortaya çıkana kadar, üstünlük için rekabet eden iki molekülün titrek bir karışımı olduğudur.

Krishnamurthy , “Bu alanda RNA ve DNA’nın başlangıçta birbirine karıştığı, ancak daha sonra en iyi yaptıklarına göre ayrılabileceği bir farkın başlangıcı var” diyor.

Her şey iyi ve güzel, ama bu zengin DNA molekülleri zenginliği nereden geldi ?

Şimdi, Krishnamurthy, tiyoüridin adı verilen kükürtlü bir kimyasal formunda bir cevaba sahiptir. Zaten RNA’ya muhtemel bir öncü olarak dahil edilen ekip, bileşiğin birkaç aşamada potansiyel olarak reaksiyona girebildiğini gösterdi. DNA molekülünün şekerli omurgası genetik kodunun tabanlarından birine katıldı.

Bir sürecin nasıl olmuş olabileceğini göstermek, bunun gerçekleştiğini kanıtlamakla aynı değildir.

Fakat RNA’yı DNA’ya dönüştürmenin çok fazla zaman almayacağını bilmek, en azından RNA Dünyası hipotezi ile ilgili bazı büyük problemlerin çözülmesi konusunda masada oturmasını sağlayabilir.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

55
55 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)