Çin’deki Dev Radyo Teleskobu Uzaydan Tekrarlanan Sinyalleri Tespit Etti !

1 dk. Okuma Süresi


Birkaç yıl önce Çin'deki bir vadide açılan devasa teleskopun gösterisini hatırlıyor musunuz? Eh, beş yüz metrelik Diyafram Küresel Radyo Teleskobu (FAST) artık hızlı radyo patlaması olarak bilinen gizemli bir uzay sinyali yakaladı.

Hızlı radyo patlamaları veya FRB'ler kısa ancak kozmosun uzak bölgelerinden gelen güçlü enerji darbeleridir. İlki 2007'de görüldü ve sürekli olarak daha fazlasını buluyoruz.

Gökbilimciler yakın zamanda FRB'lerin izlenmesinde bazı heyecan verici ilerlemeler kaydetmiş olsalar da, bu sinyallerin tam olarak ne olduğunu veya nereden geldiğini tam olarak bilmiyor. Muhtemelen kara deliklerden ya da magnetar denilen nötron yıldızlarından kaynaklanmış olabilirler.

sinyal alici 1 - Çin'deki Dev Radyo Teleskobu Uzaydan Tekrarlanan Sinyalleri Tespit Etti ! - giriftt-scienceFAST tarafından tespit edilmesinde heyecan verici olan bu hızlı radyo patlamasının devamlı tekrarlanmasıdır. Patlama resmen FRB 121102 olarak bilinir. İlk olarak 2012'de Porto Riko'daki Arecibo Rasathanesi'nde duyuldu, o zamandan beri birkaç kez ortaya çıktı.

Araştırmacılar, sinyalin bize ulaşmak için Evren'de yaklaşık 3 milyar ışık yılı geçtiğini belirtiyorlar.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

75
75 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)