Bu 2 Muhteşem Mısır Mezarı Binlerce Yıl Sonra Bile Bozulmamış !

2 dk. Okuma Süresi


Mısır’daki iki inanılmaz mezarın duvarlarındaki duvar resimleri bile göz kamaştırıcı tonlarını koruyacak kadar olağanüstü bir koruma durumunda keşfedildi.

Mezarlardan biri, Mısır Eski Eserler Bakanlığı’na göre Sohag eyaletindeki Akhmim nekropolünde bulunuyor. Mezar 2000 yıldan daha uzun bir süre önce Ptolemaik döneme kadar uzanır ve Tutu ve eşi adlı kıdemli bir yetkiliye aittir.

Mezarın iki odasında arkeologlar, özenle boyanmış duvarlar, iki kireçtaşı lahiti ve son derece iyi korunmuş bir mumya buldular.

Ancak, insan kalıntılarına ek olarak, 50’den fazla mumyalanmış hayvan bulundu. Bunlara şahinler, kartallar, köpekler, kediler ve kemirgenler de dahil. Mısır Gününe göre, Güneş tanrısının kör yönünü fareler temsil eder.

Eski Eserler Konseyi’nden Mostafa Waziri “Bu, bölgedeki en heyecan verici keşiflerden biri” diyor.

Saqqara’daki diğer mezar, Firavun Djedkare Isesi’nin zamanına kadar 4.000 yıl öncesine dayanan oldukça eski bir mezar.

Khuwy adında yüksek rütbeli bir memura ait ve olağandışı. Genellikle piramitler için ayrılmış tünelli bir girişe ve canlı duvarlarında çok canlı renklere sahipti.

misirda mezar 1 1 - Bu 2 Muhteşem Mısır Mezarı Binlerce Yıl Sonra Bile Bozulmamış ! - giriftt-worldlife, giriftt-science

 

Bu, arkeologların, Khuwy’nin bir şekilde Djedkare Isesi ile ilişkili olabileceğini düşünmelerine neden oldu. Böylece mezar gizemli Firavun’un 40 yıllık saltanatına ışık tutabilir.

Bir CNN raporuna göre, mezar L şeklinde, küçük bir koridor, bir ön oda ve büyük bir ana oda, bir teklif masasına oturmuş Khuwy’i gösteren duvar resimleri ile çevrili.

Arkeologlar ayrıca, Khuwy’nin annesini ve mezarların içine yerleştirildiği kanopik kavanozları buldular. Ne yazık ki, bunlar parçalara bölünmüştü.

Mısır, düşük turizm sayılarını artırmak amacıyla son aylardaki arkeolojik çabalarını duyurmak için çok çalışıyor. Geçen yılın sonunda, Bakanlık, biri 3.500 yıl öncesine, biri de 4,400 yıl öncesine ait Wahtye adlı bir rahibe ait iki muhteşem mezar ortaya çıkardı.

Yine 2500 yıllık bir mezarın, düzinelerce mumyalanmış kedi ve bok böceği barındırdığı tespit edildi.

Tutu’nun mezarını anlatan bir sunumda Waziri, keşiflerin “dünyanın dikkatini Mısır’ın medeniyetine ve antikalarına çekeceğini” umduğunu söyledi.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

71
71 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)