Bir Robot Programlama Olmadan Kendi Kendine Yürümeyi Öğrendi

1 dk. Okuma Süresi


Bir çocuk ilk kez söylenmeden bir şey yaptığında, ebeveynleri bunu kutlamak ister. Güney Carolina Üniversitesi’ndeki (USC) araştırmacılarda, şu anda adeta bunu yaşıyorlar.

Ekip, açıkça programlanmadan yürümeyi öğrenen ilk AI kontrollü robot uzuvunu yarattığını iddia ediyor.

Kullandıkları algoritma, gerçek hayattaki biyolojiden esinlenilmiştir. Tıpkı doğumdan kısa bir süre sonra yürüyebilen hayvanlar gibi, bu robot hayvan benzeri tendonlarını sadece beş dakikalık yapılandırılmamış başlangıcından sonra nasıl kullanacağını bulabildi.

USC’de bilgisayar uzmanı Brian Cohn, “Bir türün bedenlerini ve ortamları değiştikçe hareketlerini öğrenme ve uyarlama yeteneği, baştan beri güçlü bir evrim itici gücü olmuştur. Çalışmalarımız, tıpkı hayvanların yaptığı gibi, her deneyimden öğrenme ve adapte olma konusunda robotların güçlendirilmesine doğru bir adım teşkil ediyor.” diyor.

1.. 39 - Bir Robot Programlama Olmadan Kendi Kendine Yürümeyi Öğrendi - giriftt-science

( Robot tendonları )

Bugün, çoğu robot yapmak dünyanın geri kalanıyla etkileşime girmeden aylar ya da yıllar almaktadır. Ancak bu yeni algoritma ile ekip, basitçe robotların hareketleri nasıl yapacağını buldu. Bu robotikte “motor geveze” olarak bilinir. Çünkü bebeklerin deneme yanılma yoluyla nasıl konuşmayı öğrendiklerini yakından taklit ediyor. USC’den  bir mühendis olan Ali Marjaninejad, “Gevezelik döneminde, sistem motorlara rastgele komutlar gönderecek ve ortak açıları algılayacaktır. Sonra, üç katmanlı sinir ağını hangi komutların belirli bir hareket üreteceğini tahmin etmesi için eğitecek. Daha sonra görevi yapmaya başlıyoruz ve iyi davranışı pekiştiriyoruz.” dedi.
Tüm bunlar, robotistler kod yazarken, bir görevi geliştirmek için artık kesin denklemlere, karmaşık bilgisayar simülasyonlarına veya binlerce tekrarlamaya ihtiyaç duymadıkları anlamına geliyor. Bunun yerine, bu yeni teknoloji ile bir robot, uzuvları ve çevreleri ile ilgili kendi iç zihin haritasını oluşturabilir, üç tendonu ile hareketi, iki eklemli uzuvları ve büyüdükçe ve öğrenirken çevresiyle etkileşimlerini mükemmelleştirir.

İlk yaşam anlarına bağlı olarak, araştırmacılar bazı robotların kişisel kıyafetler geliştirdiğini bile fark ettiler.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

65
65 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)