Bir Drone, Nesli Tükendiği Düşünülen Bir Hawaii Bitkisini Keşfetti !

1 dk. Okuma Süresi


“Wood’un hau kuahiwi” olarak da bilinen ve nesli tükenmiş olduğu sanılan bitki, görünüşte hala etrafta. Kauai adasındaki Ulusal Tropikal Botanik Bahçesi için araştırmacılar, keşif için bir drone’un yardımı ile keşif yaptılar.

Bitki, Kalalau Vadisini keşfetmeye gönderilen bir drone’un yakaladığı görüntülerde tespit edildi. Kauai’nin uzak bölgesi, bölgeyi yerel bitki yaşamı için tehdit teşkil eden insanlara ve keçilere erişilmez yapan kayalıklar sayesinde biyolojik çeşitliliği ile tanınır.

H. woodii bitkisi, ebegümecinin akrabası, NTBG botanikçiler tarafından 1991 yılında keşfedilmiş ve 1995 yılında yeni bir tür olarak sınıflandırılmıştı. Ama 2009 yılından bu yana hiç görülmedi.

drone yeni tur cicek - Bir Drone, Nesli Tükendiği Düşünülen Bir Hawaii Bitkisini Keşfetti ! - giriftt-science

H. woodii; bir çalı veya küçük ağaç ve yaşlandıkça morumsu parlak sarı çiçekler üreten bir bitki. Araştırmacıların “aşılama, uç kesmeleri ve çapraz tozlaşma girişimlerini” içeren bitkinin yayılmasına yardımcı olma çabaları başarısız oldu.

Bir drone kullanarak, NTBG araştırmacıları Kalalau Vadisi’ndeki ulaşılamaz uçurum yerini araştırabildiler. Bu tür bir teknoloji, insansız alanlarda mümkün olduğunca mütevazi bir şekilde araştırma yapmak için özellikle yararlıdır.

NTBG’den Ben Nyberg yaptığı açıklamada, “Dronelar keşfedilmemiş uçurum habitatının hazinesini açıyor ve bu türün ilk keşfi olsa da, bunun son olmayacağına eminim.” dedi.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

76
76 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)