Bilim İnsanları, Veri Depolama Şeklimizi Değiştirebilecek ‘Evrensel’ Bilgisayar Belleği Oluşturuyor !

2 dk. Okuma Süresi


Gönderdiğiniz Instagram resimlerindeki verilerin bir yerde depolanması gerekiyor ve hepimizin ürettiği dijital bilgi miktarının artması, hepsini depolamak için artan miktarda enerjiye ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor.

Şimdi bilim insanları, evrensel bellek olarak bilinen şeyin, örnek olarak birçok dezavantajını asgariye indirirken mevcut bellek teknolojisinin en iyi unsurlarını birleştiren yepyeni bir elektronik bellek hücresi olarak çalışan bir bellek üzerinde çalışıyorlar.

Bu son çalışmada gösterilen bellek hücresi, sistemin etrafındaki elektron tüneli olarak enerji verimliliğini artırabilen kuantum mekaniği yaklaşımı kullanılarak geliştirilmiştir.

İngiltere'deki Lancaster Üniversitesi'nden fizikçi Manus Hayne “Kolayca değiştirilen verileri sağlam bir şekilde depolayan evrensel hafızanın yaygın olarak olanaksız, hatta imkansız olduğu kabul edilir, ancak bu cihaz çelişkili özelliklerini gösteriyor” diyor.

Günümüz bilgisayarları, telefonları ve veri merkezleri, geniş anlamda konuşarak iki tür bellek kullanır. Tüm açık uygulamalarınızı ve dosyalarınızı bellekte tutan RAM gibi. Süper hızlı ve enerji kullanımı düşük, ancak güç kesildiğinde sakladığı her şey kayboluyor.

depolama 1 - Bilim İnsanları, Veri Depolama Şeklimizi Değiştirebilecek 'Evrensel' Bilgisayar Belleği Oluşturuyor ! - giriftt-science
Bilgisayarınız kapandığı için kaydedilmemiş çalışmalarınızı kaybettiyseniz, RAM'in sınırlamalarının farkındasınızdır. Dinamik RAM veya DRAM, bilgisayarlarda en yaygın kullanılan türdür, ancak genellikle bilgisayarın ana işlemcisine de az miktarda Statik RAM (SRAM) yerleştirilir.

Ve flaş depolama var. Bir dosyayı veya dizüstü bilgisayarınıza bir fotoğrafı kaydettiğinizde olduğu gibi dosyaları uzun süre saklayabilir. Ancak RAM'den daha yavaştır ve enerji açısından daha yoğundur.

Bilim insanlarının burada yapmayı başardıkları şey, her ikisini de karıştırmak ve eşleştirmek. Yalnızca şu anda laboratuvarda olsa da, muhtemelen kişisel cihazlarımıza girmeden önce bir süre beklememiz gerekecek.

Hayne, “İdeal, her ikisinin de avantajlarını kendi dezavantajları olmadan birleştirmektir ve yapmaya çalıştığımız şey bu. Cihazımız Evrenin yaşını geçeceği tahmin edilen gerçek bir veri saklama süresine sahip, ancak DRAM'den 100 kat daha az enerji kullanarak veri kaydedebiliyor veya silebiliyor." diyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

109
109 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)