Bilim İnsanları Tartışmalı Kadın Viking Savaşçılarının Gerçekten Var Olduğunu Kanıtladı

2 dk. Okuma Süresi


Birkaç yıl süren tartışmaların ardından, İsveç’teki araştırmacılar, bir zamanlar Viking savaşçılarının var olduğuna her zamankinden daha ikna olmuş durumdalar.

2017’den gelen tartışmalı bir keşif tekrar incelendiğinde, araştırmacılar yine 10. yüzyıl Viking savaşçı mezarında bulunan antik Birka iskeletinin aslında biyolojik olarak bir kadına ait olduğunu belirlediler.

“Gömülü kişi her zaman iki X kromozomu taşıyordu; bu, son çalışmalarımızdan önce bilinmemesine rağmen, yazarlar, bu mezarın sahibinin bir daha asla biyolojik olarak erkek olduğunu iddia edemeyecek” diye yazıyor .

Mezarın ilk defa 1878’de keşfedilmesinden bu yana, kalıntıların yüksek statülü bir savaşçıya ait olduğu ve o arketipik savaşçının erkek olduğu varsayılmıştır.

Birey, profesyonel silahlar ve mükemmel kalitede savaş teçhizatı ve daha önce askeri liderlerin mezarlarında bulunanlar gibi tam bir oyun setiyle birlikte gömülmüştü. Yakınlarda başka mezarlar da vardı, silahlarla doluydu ve tüm alan bir kale kapısının dışındaydı. Kesinlikle bir erkek ortamıydı.

Arkeolojide ise, bunun gibi modern toplumsal cinsiyet klişeleri daha iyi karar vermemize neden olmuş olabilir. Geçmişte önde gelen arkeologlar çoğu zaman insan kalıntıları üzerinde kemik analizleri yapmak için zahmet bile etmediler , bunun yerine sadece mezar içeriğine bakarak onlara bir cinsiyet atadılar.

İlk başta Birka iskeleti gibi görünen şey aşağıdaki gibidir.

1 5 - Bilim İnsanları Tartışmalı Kadın Viking Savaşçılarının Gerçekten Var Olduğunu Kanıtladı - giriftt-history, giriftt-artsculture, giriftt-scienceYazarlar mezar ilk kez kaydedildiğinde, “erkek biyolojik cinsiyetinin yalnızca bir erkeğin kimliğiyle değil, aynı zamanda savaşçılığın sadece erkeksi bir arayış olarak kabul edildiğini hatırlamak önemlidir.” diye açıklamışlardı.

Aynı yorum hiç kuşkusuz, hiç bir insan kemiğine bakılmaksızın yapılmıştı.

2017 yılında kemiğin antik DNA’sının analizi, iskeletin gerçekte kadın olduğunu ve Viking kadın savaşçılarının mitolojik olmadığını ortaya çıkardı.

Bulgular patladı, dünya çapında ilgi gördü, eşi görülmemiş bir kamuoyu tartışması oldu ve bolca eleştiri aldı. Araştırmacılar, kadınların Viking savaşçılarını aramaya gittiğini ya da doğru iskeletin analiz edilmediği gibi birçok görüş ortaya koydular.

Ancak araştırmacıların genel görüşleri silahlara dayanıyor. Yalnız doğru kişiyi gerçekten analiz ettikleri konusunda ısrar ediyorlar ve takip analizlerinde bazı eleştirmenlerin yalnızca bireyin kadın olduğuna inanılan iskeletin savaşçı olarak yorumlamasını sorguladığını belirtiyorlar.

Araştırmacılar, “Basitçe, durumun böyle görünmesini ilginç buluyoruz. Çünkü orada sadece bir kişiyi değil ona benzer birçok kişinin mezarını bulduk.” diyorlar.

Araştırmacılar ellerinde sadece bir kadın Viking savaşçısı örneği varken, Birka bireyi Viking dünyasında yalnız olsaydı şaşıracaklarını söylediler.

Bunun yerine, diğer kadınların belirli zamanlarda erkeklerle birlikte silah almasının ve hatta emir pozisyonlarına yükselmesinin makul olduğunu düşünüyorlar. Örneğin Birka iskeleti, her ikisi de bir güç konumunda olabileceği anlamına gelen yüksek kaliteli kıyafetler ve bir oyun seti ile birlikte gömülmüştü.

Araştırmacılar makalelerinde;

“Şu anda, silahlarla kadın figürü bir istisna gibi görünüyor, ama bu onun varlığının dışına yapı bozuma edilebilir anlamına gelmez – özellikle Pavlov’un şüphecilik temelinde…”

“Yorumlarımızı uyarlıyor ve geliştiriyor ve kalıp yargılarımızı zorluyor. Viking Çağı’nı eleştirel kültürel dönüşüm ve sosyal karşılaşma zamanı olarak anladığımıza daha da yeni boyutlar ekliyoruz.” diyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

104
104 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)