Bilim İnsanları Suyun Buz Olmasını Önlemenin Bir Yolunu Buldu !

2 dk. Okuma Süresi


Buz karmaşık bir şeydir. Siz ve ben buzla sadece bir tür temas halindeyken, bilim insanları aslında yaklaşık 20 farklı moleküler çeşidini biliyorlar. Bazıları çok ezoterik ve nadir, sadece bilgisayar simülasyonları içinde var olabilirler veya uzak gezegenlerde gömülü olabilirler.

Ancak suyun çok farklı şekillerde buza dönüşebilmesi nedeniyle, kristalleşmesi kaçınılmaz değildir. Yeni bir deneyde, bilim insanları mutlak sıfıra yaklaşan sıcaklıklara maruz kalsalar bile, buza hiç dönüşmeyen görünen su yaratabildiler.

“ Dondurulabilir su ” olarak adlandırmanın bir çok yolu var. Ancak bilim insanları bu tekniklerin sınırlarını test etmek için sürekli olarak yeni yaklaşımlar buluyorlar.

Bunlardan bazıları, su moleküllerinin kristalleşme sürecinden engellendiği için, buzun hiçbir zaman oluşmadığı, şekilsiz buz , şekilsiz ancak katı bir su biçimi olan buzun asla oluşmadığı çalışmasını içerir.

Geçtiğimiz yıl İsveç’teki bilim insanları sıvı soğutma suyunu buz oluşturmadan yaklaşık -45 derece santigrat derecede, rekor düşük bir sıcaklığa soğutmayı başardılar. Ancak şimdi İsviçre’deki araştırmacılar daha da ileri gitti.

buzlasmayan su 1 - Bilim İnsanları Suyun Buz Olmasını Önlemenin Bir Yolunu Buldu ! - giriftt-science

Sentetik lipit bazlı membranların yardımı ile sentezlenmiş lipit bazlı membranların yardımıyla bir su molekülleri ‘nokonfinlasyonu’ kullanarak, ETH Zürih ve Zürih Üniversitesi araştırmacıları, -263 santigrat dereceye kadar su alabildi sadece buzlanma olmadan.

Şüphesiz su moleküllerini hapsetmek için ekip, lipidik mezofaz denilen yumuşak bir biyolojik materyal oluşturan yeni bir yağ molekülü sınıfını sentezledi.

Bu yapıda, yağ molekülleri, her biri çapı 1 nanometreden daha az olan, son derece dar bir bağlı kanal ağı oluşturan bir düzeneğe kendiliğinden monte edilir.

Bu küçük tünellerin içinde sıkışık olan, su molekülleri sıvı halde bulunabilir. Ancak boşluk o kadar inanılmaz derecede sınırlıdır ki, moleküler seviyede buz kristalleşmesi mümkün değildir. Lipidik mezofaz, yaklaşık 10 Kelvin’e kadar sıvı helyum ile soğutulduğunda bile.

Araştırmacılar, bu nano-kondisyon featinin, mezofazın hidrofobik (su itici) ve hidrofilik (su çeken) kısımlarını yeniden düzenleyen yağlı malzemenin atomik yapısının içindeki moleküler modifikasyonlardan kaynaklandığını söylüyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

69
69 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)