Bilim İnsanları Fotosentez Yaparak Kendi Enerjisini Üreten Bir Hücre Yaratıyor !

1 dk. Okuma Süresi


Laboratuvarda yaratılan yapay hücreler, kendi kimyasal enerjilerini üretebilecek ve kendi yapılarının parçalarını sentezleyebilecek hücreler geliştiren bilim insanları büyük bir adım daha attı.

Bu yapay hücreleri daha çok gerçek biyolojik hücrelere benzetiyorlar. Bu, gerçek hücrelerin nasıl çalıştığını ve ilk etapta nasıl ortaya çıktığımızı anlamamıza yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda, hastalığa karşı mücadele etmek için suni organlar ve diğer vücut dokularını üretmeye devam eden çabalar gibi diğer araştırma alanlarının bir kısmı için de hayati olabilir.

Japonya’daki Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacı Yutetsu Kuruma, “Özellikle membranlara odaklanan canlı bir yapay hücre inşa etmek için uzun zamandır çalışıyordum. Bu çalışmada, yapay hücrelerimiz lipit zarlarına sarıldı ve küçük zar yapıları içlerine kaplandı. Bu şekilde hücre zarı, bir hücre oluşturmanın en önemli yönüdür.” diyor.

1.. 80 - Bilim İnsanları Fotosentez Yaparak Kendi Enerjisini Üreten Bir Hücre Yaratıyor ! - giriftt-science

Deneyler sırasında, fotosentez süreci, bilim insanlarının umduğu gibi oldu. Yapay hücreler, DNA’dan haberci RNA (mRNA) yaparak ve ardından mRNA’dan protein yaparak gerçek hücreleri taklit etti.

Buradaki kilit özellik, hücrelerin bu enerjiyi üretme ve kendi sentezlerini yapma yetenekleri olup, potansiyel olarak kendi başlarına sürdürülebilen bağımsız yapay hücrelerin oluşturulmasına yol açmaktadır. Çalışma, gerçek bir hücrenin yapabileceği tüm protein çeşitlerini çoğaltmayı başaramasa da, araştırmacılar bunun iyileştirilmiş bir kurulumla ulaşabileceğini düşünüyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

86
86 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)