Android Kullanıcıları Bu Uygulamalardan Uzak Durun !

2 dk. Okuma Süresi


Google Play Store’daki uygulamalar hakkında mevcut korumaları gizleyen ve kullanıcı verilerinin izinsiz toplandığına ilişkin açıklamalar yeni bir şey değil. Ancak yeni bir araştırma belirli bir uygulama grubu arasında özellikle rahatsız edici bir davranış şekli ortaya çıkardı.

Bir analiz geçtiğimiz günlerde, Google Play Store’da en çok indirilenler arasında yer alan. Birçok Android uygulamasının aslında Çin hükümeti ile topladıkları verileri paylaşıyor olabileceğini buldu.

Söz konusu uygulamalardan biri, bir selfie uygulaması. 50 milyondan fazla kez indirildi ve hepsinin raporuna göre; “Büyük çaplı bir reklam sahtekarlığı gerçekleştirdiğini ve kullanıcı izinlerini kötüye kullandığı.” bildirildi.

Söz konusu uygulamalardan bazıları şunlardır:

Total Cleaner
Smart Cooler
Selfie Camera
WaWaYaYa
AIO Flashlight
Samsung TV Remote Control

Buradaki asıl sorun, Google Play Store’un kim olduklarını gizlemek ve kullanıcı izinlerini kötüye kullanmak ve reklam sahtekarlığı işlerinde agresif bir şekilde uygulamaları sunmak için kurallar ve prosedürlerden yararlanan geliştiricilerden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

android uygulamalari 1 - Android Kullanıcıları Bu Uygulamalardan Uzak Durun ! - giriftt-science

Söz konusu uygulamaların, menşe ülkelerini gizleyen ve uygulamanın sahibi olan geliştiriciler sayesinde, toplam 100 milyon kez indirildiğini not edildi. Bununla birlikte, bunun gibi uygulamalara sahip bir hediye olması gereken şeylerden biri, kullanıcılardan konum verilerinden telefon sensörlerine kadar her şeyi kullanmalarına izin vermek, kişisel iletişim bilgilerini istemeleridir.

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalardan birini düşünün. As BuzzFeed notları,  Selfie’nin Kamera uygulaması Google Play mağazasından 50 milyondan fazla kez indirildi olmuştu ve aynı zamanda Değerlendirme binlerce sonrasında 4,5 yıldızlı derecelendirme korudu. 2017 yılında rapor devam, Google bunu vurgulanan İngiltere’de en popüler yeni uygulamalar biri olarak o onay damgası vermek gibi görünüyor, sandığınızdan hepsi -.

Ancak uygulamanın, kullanıcının farkına varmadan reklamları sahtekarlıkla tıklayan, verileri toplayan ve telefonun pilini boşa çıkaran bir kod olduğu bulundu (Google, BuzzFeed’in raporunun yayınlanmasından sonra uygulamayı yasakladı ).

Kendinizi güvende tutmak için Lifehacker , çok sayıda izin ve özellikle uygulamanın ilk sırada yer alması garip görünen izinler içeren uygulamaları aramayı hatırlatır. Örneğin, yukarıda bahsettiğimiz AIO El Feneri uygulaması, basit bir el feneri uygulamasının sadece bu sayının sadece bir kısmının çalışması için gerekli olacağı durumlarda neredeyse üç düzine izin istedi.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

56
56 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)